MİLLİYET – 26 EKİM 2016 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

eksi-elmalar-2Rengi yeşil, tadı ekşi elmaları yaban diye aşılatan, okaliptüsü kavak, seçimi kaybetmesine rağmen kendini hep belediye başkanı sanan takıntılı bir adam…
Otoriter babanın evle tarla arasında hapsedip, çarşı yüzü dahi göstermeyerek adeta yarı açık cezaevinde büyüttüğü üç genç kız…

eksi-elmalarBelediye Başkanı Aziz Özay (Yılmaz Erdoğan) ile kızları Muazzez (Farah Zeynep Abdullah), Türkan (Songül Öden) ve Safiye’nin (Şükran Ovalı) Hakkari’de başlayıp Antalya’da süren dramlarını beyazperdeye taşıyan “Ekşi Elmalar”, Erdoğan’ın çocukluk ve gençlik yıllarından izler taşıyan “Vizontele”ler tadında bir film…
Yılmaz Erdoğan, yazıp yönettiği filmdeki “Başkan Aziz”, Farah Zeynep Abdullah ise “Başkan’ın küçük kızı Muazzez” rolüyle ödüllük performans sergilediler. Çok da “sulu göz” biri değilim, ama “Ekşi Elmalar”ın Soho House’daki özel gösteriminde Farah Zeynep Abdullah’ın iki sahnedeki sahici performansı ağlattı beni…

eksi-elmalar-1

 

“DİRİLİŞ ERTUĞRUL” BU AKŞAM BAŞLIYOR 

ekran-resmi-2016-10-25-09-19-03Sahneye en son çıkan assolistler gibi ekranların en yüksek reytingli işi “Diriliş Ertuğrul” da bu sezon yeni yayın dönemine en son “Merhaba” diyen dizi oldu.
3. sezonu bu akşam açacak dizide olaylar; “Diriliş Ertuğrul”un sezon finali yaptığı dönemden birkaç yıl atlama yaparak başlayacak.

Ertuğrul’a inananlar Ankara yakınlarına, Kayıların bir kısmı da Ahlat’a yerleşecek. TRT 1’in reyting rekortmeni dizisinde Ertuğrul, artık “Bey” olarak ticareti öğrenecek.
Her sezon başında olduğu gibi bu kez de yapımcı Mehmet Bozdağ’ın davetiyle “Diriliş Ertuğrul”un Riva’daki setini ziyarete gittim.

Senaryo gereği oyuncu kadrosunun yüzde 70 oranında değiştiği dizinin çekildiği Riva’daki platonun geçen yıla göre iki kat büyüdüğünü gördüm.
Yeni yapılan “Hanlı Pazar” ile Çavdar Obası’nı dolaştım, diziye yeni katılan oyuncularla söyleşiler yaptım. Dizide bu sezon önemli karakterlerinden biri olacak “Simon”u oynayan Lebip Gökhan ve “Maria”yı canlandıran Sedef Şahin’le yaptığım sohbetleri ve Riva’daki platoya dair izlenimlerimi pazar günü Milliyet Cadde’de paylaşacağım.

‘YETER’E KONUK OLDUM 

unnamed-1unnamed-2unnamedATV’nin sevilen dizilerinden “Yeter”in yapımcısı Ata Türkoğlu aradı. “Dizide sana da bir rol yazdık, ‘Bir Megastar Tarkan’ kitabınla ilgili” dedi ve senaryoyu gönderdi. Senaryo gereği “Bir Megastar Tarkan” kitabını okuyan “Gazeteci Miray”la (Ekin Türkmen) ofis diyaloğuma baktım, rol hiç yabancı gelmedi bana. Çünkü kendimi oynayacaktım “Yeter”de.

Tamam dedim. Sancaktepe’deki sete gittiğimde oyuncuların karavanına aldılar beni. Ne de olsa “konuk oyuncuyum” dizide.

Rüçhan Çalışkur, Yurdaer Okur, Tolga Evren ve Cenk Torun’la dizi reytingleri üstüne yaptığım sohbetten sonra sete aldılar beni.

Yönetmen Kemal Uzun, senaryodaki küçük değişikliği ve yapmam gerekenleri anlattı. Ardından bir prova, bir çekim; işlem tamam… Yarın akşam izleyin bakalım,  nasıl rol kesmişim?

GÜNÜN SÖZÜ

Kötü günlerin iyi tarafları da vardır. İnsanları tanırsın, özellikle yanında sandıklarını… (H. Murakami)