19 EYLÜL 2021 PAZAR  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Perşembe akşamı gittiğim Adana’dan pazar sabahı döndüm. Gündüz sıcağı yormayan, akşam açık havada şort – tişört oturunca bile üşütmeyen şeker gibi bir havada dolu dolu iki gün geçirdim Adana’da.

Her festivalde olduğu gibi Adana Altın Koza’da da jüri, adaylar arasından kendilerince “En iyi”leri seçip ödüllendirdi. Tebrik ediyorum hepsini.

“28. Altın Koza Film Festivali”nden ben de kazançlı dönüyorum İstanbul’a.

Çünkü tam beş kitap sahibi oldum festival sayesinde. Üstelik beş kitaptan dördü imzalı.

Beş kitap aldım Altın Koza’dan

Hangi kitaplar mı onlar?

Yeşilçam’ın “Çirkin Kral”ı Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney’in “Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun”.

Türk sinemasının ünlü yapımcılarından Sabahattin Çetin’in “Hatırlamak, Sinema ve Siyaset Anıları”.

“Altın Koza Film Festivali”nde “Onur Ödülü”ne layık görülen sanatçılar için Rıza Kıraç’ın yazdığı kitaplar: “Haluk Bilginer – Büyücünün Sırrı”, “Şerif Sezer – İnadın Zaferi” ve “Yavuz Turgul – Kaostan Çıkan Filmler”.

Fatoş Güney, Sabahattin Çetin, Haluk Bilginer ve Şerif Sezer’e kitaplarını imzalattım.

GİZLİ YAPIMCI: YAĞMUR ÜNAL

28. Adana Altın Koza’da yarışan 10 filmden biri “Bir Nefes Daha”ydı. Festival kataloğunda filmin yapımcısı olarak sadece Müge Özen’in adı yazıyordu. Madde bağımlılığı yüzünden müzik hayalleri sekteye uğrayan 19 yaşındaki “Fehmi”yle yollarının kesiştiği zıt ikizi “DJ Devin”le aşkı ve inişli çıkışlı rap yolculuğunu anlatan filmin katalogda adı geçmeyen bir yapımcısının daha olduğunu öğrendim.

O yapımcı, Türk sinemasının Sultanı Türkan Şoray’ın kızı Yağmur Ünal’dı. “Bir Nefes Daha”nın çekilmesi için o işe ciddi bir para yatıran Yağmur Ünal’ın adının yapımcılar orasında olmaması ilginç. Yağmur Ünal “gizli yapımcı”lığa başladıysa o başka!

Beş kitap aldım Altın Koza’dan

BAŞKANA ÖZEL SUNUM!

Meslek hayatım boyunca sayısını hatırlayamayacağım kadar festival takip ettim, ilk kez böylesini gördüm.

28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde “Onur Ödülleri”nin verildiği Zirve Restoran’da gecenin açılışı sunucusu oyuncu Dolunay Soysert’ti. Oyuncu, Adana’nın sinema kenti olduğunu vurgulayan birkaç kelimeden sonra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Onursal Başkanı Zeydan Karalar’ı sahneye davet etti.

Zeydan Karalar’ın kısa konuşmasından sonra bu kez sunucu olarak Volkan Severcan sahnedeydi. “Onur Ödülleri”nin sunumunu Severcan yaptı.
Festivali ve geceyi düzenleyenler Adanalı olduğu için Dolunay Soysert’i sahneye çıkarıp onurlandırmak mı istedi, yoksa özel sunucu ve sunuşla Adana Büyükşehir Belediyesi ve Festival Onursal Başkanı’na verdikleri önemi mi göstermek istedi, anlamadım.

Beş kitap aldım Altın Koza’dan

ADANA’YA GELDİ, TÖRENE KATILMADI

Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından Itır Esen de Adana’daydı. Sanatçı Adana’ya kızı Nisan Turgul’la geldi. Nisan Turgul, babası Yavuz Turgul’u temsilen Adana’daydı. 28. Adana Altın Koza Film Festivali’nce “Onur Ödülü”ne layık görülen Yavuz Turgul, rahatsızlığı nedeniyle gelemeyince ödülünü almak için kızını gönderdi.

Nisan Turgul, ödülü almak için sahneye çıktığında babası Yavuz Turgul’un kendisini buna layık görenler için yazdıklarını okudu. Yavuz Turgul’un ödülünü kızına Ali Haydar Bozkurt ile Eşber Yağmurdereli’nin takdim ettiği gecede Itır Esen yoktu.

GÜNÜN SÖZÜ

“Açık sözlü olmak iyidir iyi; en kötü ihtimalle sonradan kaybedeceklerini en başta kaybedersin.” (Mark Twain)