15 Ekim 2022 Cumartesi  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Yılın ilk çeyreğinde yerli bir filmin gişe ve hasılat rekoru kırmasına tanıklık eden sinema sektörü, ilk haftasını geride bıraktığımız 2022’nin son çeyreğinde de aynısını yapabilecek mi?

Bu yılın ilk çeyreğinde sinema işletmecileri ve yapımcısının yüzünü güldüren film ‘Bergen’di. 4 Mart’ta gösterime giren, vizyonda kaldığı 28 haftada 5 milyon 484 bin 798 kişinin izlediği film 160 milyon TL hasılat yapmıştı.
Ekim, kasım ve aralıktan oluşan 2022’nin son çeyreğinde vizyona giren filmlerin listesini çıkardım. Bakalım bu filmler arasında ‘Bergen’ gibi sinema salonu işletmecileri ve yapımcılarının yüzlerini güldürecek yapımlar çıkacak mı?

Ekimin ilk haftasında Cengiz Bozkurt, Nurgül Yeşilçay ve Onur Buldu’lu ‘Kim Bu Aile’ ve Mert Kılıç, Aslıhan Güner ve Can Kızıldağ’ın oynadığı ‘Komutan’ vizyona girdi. İki filmin açılış rakamları yüksek değildi.

Sorak’ın üç işi var

Dün şarkıcılar Burak Bulut’la Kurtuluş Kuş’un filmi ‘Sevmedim Deme’ ile, 59. Altın Portakal’da yarışan Dolunay Soysert ve Nehir Erdoğan’lı ‘Hara’ vizyona girdi.

21 Ekim’de ‘Aslan Hürkuş–Görevimiz Gökbey’ adlı animasyonla ‘Bandırma Füze Kulübü’ vizyona girecek. Gerçek bir olayın beyazperdeye aktarıldığı filmin yönetmeni Ömer Faruk Sorak, başrol oyuncuları Alina Boz, Erkan Kolçak Köstendil, Deniz Can Aktaş, Aslı Bekiroğlu, Gökhan Yıkılkan ve Altan Erkekli.

 

4 Kasım’da vizyona girecek filmler şunlar:

Selçuk Aydemir’in yazıp, yönettiği; Alper Kul, Murat Akkoyunlu ve Nurgül Yeşilçay’ın oynadığı ‘Mahalleden Arkadaşlar’.

Canberk Yerguz’un yönettiği; Çağlar Çorumlu, Serkan Keskin, Boran Kuzum, Şükran Ovalı ve Hasibe Eren’in kamera karşısına geçtiği ‘Hazine’.

Yönetmen koltuğunda Özgür Bakar’ın oturduğu; Önder Açıkbaş, İnan Ulaş Torun, Sermiyan Midyat ve Emir Benderlioğlu’nun oynadığı ‘Hep Yek 5: Bizim Şeyimiz mi Altan’.

11 Kasım’da Erkan Kolçak Köstendil’in yönetip, oynadığı, senaryoyu yazan Bülent Şakrak’ın Nejat İşler, Rıza Kocaoğlu, Ali Seçkiner Alıcı, Merve Dizdar, Erkan Can ve Engin Hepileri’yle kamera karşısına geçtiği ‘Tamirhane’ ile İlker Ayrık’ın yönetip, Erdal Özyağcılar ve Hande Soral’la oynadığı ‘Müstakbel Damat’ seyirciyle buluşacak.

18 Kasım’da ise şu filmler vizyona girecek:

Ömer Faruk Yardımcı’nın yönettiği; Ahmet Kural, Ecem Erkek, İlker Aksum ve Mehmet Özgür’ün oynadığı ‘Müjdemi İsterim’.

Genç yaşta trafik kazasında hayatını kaybeden şarkıcı Barış Akarsu’nun hayatını anlatan film ‘Barış Akarsu Merhaba’. Yönetmenliğini Mert Dikmen’in yaptığı filmin başrol oyuncuları İsmail Ege Şaşmaz ve Almila Ada.
25 Kasım’da Ömer Faruk Sorak’ın yönettiği Gökhan Özoğuz, Gökçe Bahadır ve Ferit Aktuğ’un oynadığı ‘Kendi Yolunda’ adlı film görücüye çıkacak.

13 yıl sonra ‘Avatar’

2 Aralık’ta serinin devam filmi olan ‘Çakallarla Dans 6’ seyircisiyle buluşacak. Yönetmenliğini Murat Şeker’in yaptığı filmin oyuncuları; Şevket Çoruh, İlker Ayrık, Timur Acar ve Murat Akkoyunlu.

 

9 Aralık’ta Algı Eke ile Alper Saldıran’ın oynadığı ‘Sil Baştan Kaynanam’ gösterime girecek. Aynı hafta Gürgen Öz, Gonca Vuslateri ve Hakan Bilgin’in oynadığı ‘Her Şey Dahil’ vizyonda olacak.

23 Aralık’ta ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ vizyonda olacak. Ömer Faruk Sorak ile Berker Berki’nin yönettiği filmin oyuncuları Melisa Aslı Pamuk, Ramazan Bağgül, Bektaş Dolu ve Zara…

Aynı hafta ‘Vatikan’ın Şifresi–Bir Temel Macerası’ seyircisiyle buluşacak. Okan Ege Ergüven’in yönettiği filmde Reşat Hacıahmetoğlu, Edanur Hancı, Altan Erkekli, Salih Kalyon, Mehmet Özgür, Tuna Orhan, Suna Selen, Asuman Dabak, Zeynep Eronat ve Zerrin Sümer rol alıyor.

2009’da dünyada hasılat rekoru kıran, Türkiye’de de 2.5 milyon seyirciye ulaşan ‘Avatar’ın yenisi de vizyonda olacak. ‘Avatar 3’, 16 Aralık’ta seyircisiyle buluşacak.

Bugünlük bu kadar… 2023’ün ilk çeyreğinde vizyona girecek filmleri de bilahare yazacağım.

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir ailenin çocuğuna, bir toplumun vatandaşına yapabileceği en büyük kötülük onun insan potansiyelini heba etmektir.” (Doğan Cüceloğlu)