MİLLİYET – 29 MART 2017 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Usta tiyatrocu Abdullah Şahin ve Beşiktaş JK, bir ilke imza attı. Dünyayı bilemem ama Türkiye’de ilk kez bir spor kulübünün tarihi tiyatro sahnesine taşındı.
“Sanat spor el ele haydi Kartal sahneye” parolasıyla hazırlanan oyun ilk kez Karadeniz Ereğli’de sahnelendi.

Şeref Bey, Baba Hakkı, Süleyman Seba gibi Beşiktaş efsanelerinin yaşadıkları heyecan, dram, komedi ve mutlulukları tiyatro izleyicilerine aktaran oyunu Gürkan Vural ve Abdullah Şahin yazdı.

Abdullah Şahin’in yönettiği “Hatıralar Siyah – Beyaz”ın oyuncuları ise Ortan Kıvanç, Merve İpek Güzel, Aylin Emel Altınkaya, Ceren Bayır ve Leman Aydın. Beşiktaş’ın tarihinden unutulmazları anlatan oyun Vodafone Arena’da da sahnelenecek.

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN TİYATRO

27 Mart “Dünya Tiyatro Günü”nü Kırklareli’nde geçirdim. Çünkü Kırklareli Belediyesi, Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle 14 gün boyunca halka ücretsiz tiyatro izleme olanağı sundu.

Tiyatro Şenliği’nin açılışı “İki Efendili Uşak”la yapıldı. Oyunu sahneye koyanlar Kırklareli Üniversitesi Tiyatro Kulübü üyesi öğrenciler yani, amatör tiyatroculardı. Oyun, Rektörlük Kültür Merkezi’nde sahnelendi.

Oyundan önce Tiyatro Kulübü’nün başkanı Ali Can Karagülmez’le sohbet ettim. Çoğu Fen Edebiyat olmak üzere her bölümden 80 öğrencinin Tiyatro Kulübü’ne üye olduğunu söyleyen Karagülmez, “Repertuvarımızdaki 11 oyundan 9’unu bu şenlikte sahneleyeceğiz. Tiyatro Şenliği’nden sonra Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun bize tahsis ettiği otobüsle hafta sonları Kırklareli’nin bütün köylerini dolaşacağız” dedi.

Genel Sanat Yönetmenliği’ni Ali Can Karagülmez’in, yönetmenliğini ise Batuhan Albayrak’ın üstlendiği oyunda tiyatro sevdalısı 14 üniversite öğrencisi oynadı.

“İki Efendili Uşak” adlı oyunu izlemeye gelenler; Hakan Güldal, Gülbahar Kul, Kadir Altun, Öner Aydemir, Hüseyin Serbest, Koray İkizlerli, Cansu Kılıçarslan, Tuğçe Hilal Uçar, Sümeyye Karakuş, Gamze Çınar, Melike Kifa, Ceyda Özcan, Yasemin Duman ve Celil Yeşilkaya’nın performansını ayakta alkışladı.

Aynı anda çaktırmadan iki “Efendi”ye uşaklık yapan Hakan Güldal ile “kız babası” rolündeki Öner Aydemir’in performansları ise süperdi.

Cast ajanslarının kataloglarından oyuncu seçen yapımcılar, KLÜ Tiyatro Kulübü’nün tiyatro gösterilerini izlese, eminim aralarından birkaç kişiyi alıp, dizilerinde oynatır.

ÖNCE AYNAYA BAK, AYŞE HATUN ÖNAL!

Ayşe Hatun Önal’ın HT Magazin’deki söyleşide yaptığı iddialı açıklamalar üstüne “Müzik dünyasına yön veriyormuş!” diye yazmıştım.

O yüzden Önal, katıldığı bir radyoda kişiliğini yansıtan açıklamalar yapmış hakkımda. Onları duyunca, Ömer Hayyam’ın şu sözü geldi aklıma:

“Bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye?”

Önal’ı da tanıyor insanlar beni de…

Allah’ıma şükürler olsun ki bugüne kadar değil “uyuşturucu” hiçbir suçtan dolayı gözaltına alınmadım daha…

GÜNÜN SÖZÜ

Ağlarsa anam ağlar, gerisi playback yapar. (Tiyatro atasözü)