1 MAYIS 2018 SALI  – MİLLİYET CADDE – ALİCE

Müzik kariyeri bir yana, ‘Sezen’im Şarkıları’ albümüyle 2018’e damga vuran Muazzez Abacı gibi bir sanatçı, ‘Beyaz Show’a konuk edilmez mi? Abacı’nın, Sezen Aksu şarkıları söylediği albümün prodüktörü Murat Yıldırım, anlattığında hiç şaşırmadım. Çünkü şimdiye kadar bu konuda çok dert yanan var. ‘Beyaz Show’dan, “Maalesef sezon sonuna kadar doluyuz” yanıtı alan son mağdur Yıldırım, olayı şöyle anlattı:

“İki ay önce Bebek’te Beyazıt Öztürk’le karşılaştık. Muazzez Abacı’ya yaptığım ‘Sezen’imin Şarkıları’ projesini konuştuk. Beyaz, ‘Seve seve konuk alıp, Abacı’yı çok iyi ağırlarız’ dedi. Sonra birkaç kez mesajlaştık. Ardından Ebru Taştan aradı ve ‘Boş günümüz yok’ dedi. ‘Canınız sağ olsun’ deyip, telefonu kapattım. Hatır gönül uğruna bir istekte bulunsam, gam yemem… 2018’in en çok satan albümünü yapan, müziğin yaşayan efsanesi Abacı bile Beyaz’ın söz vermesine rağmen programa konuk edilmiyorsa, bir prodüktör olarak bundan sonra insanlar iyi müzik dinlesin diye, proje albümü yapmak manasız.” 

ENES BATUR’UN AYLIK KAZANCI

Türkiye’de sosyal medyadan para kazanan çok… Müşteriden aldığı paranın karşılığını veren, namuslu davranıp gelir vergisi ödeyenlerin yanında, sahtekârlar, paraları cebe indirip bir kuruş vergi ödemeyenler de var. Hükümet, bu amaçla kanun çıkardı, ama henüz vergi cezasına çarptırılan olmadı… Çünkü mecra çok büyük ve kontrolü zor. Ünlülere sosyal medya hizmeti veren bir YouTube ajansının yöneticisi, parayla video paylaşanların sahtekârlıklarını örneklerle anlattı, şaştım kaldım.

YouTube’da 10 bin izlenmeye karşın, 3 bin beğeni başarı… Bunu bilen sosyal medya sahtekârları arasında, satın aldıkları izlenmeden önce beğenileri yükleme gafletinde bulunanlar bile var. Videoyu izleyen 300 kişi, beğenen 10 bin… Şaka gibi, ama yapılıyor bu…

Sosyal medyada dönen paralar üzerine çarpıcı rakamlar veren ajans yöneticisi, YouTuber Ener Batur’la ilgili telaffuz edilen aylık geliri söyledi. İlk sinema filmi ‘Hayal mi Gerçek mi?’yle 1 milyon 480 bin 047 seyirciye ulaşan ve 17.4 milyon TL hasılat yaptıran Batur, şayet söylenenler gibi YouTube’dan ayda ortalama 530 bin TL kazanıyorsa, seneye vergi rekortmeni ünlüler arasına giren ilk YouTuber olur!

FRANSIZ FIRST LADY ‘FRANSIZ’ KALMADI!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un (40) eşi Brigitte Macron (65), Washington dönüşü ABDizlenimlerini Le Monde’a anlattı. Fransa’nın first lady’si kendisini, ABD’nin first lady’si Melania Trump’la mukayese edip, şunları söyledi:

“Melania Trump, Beyaz Saray’dan dışarı adımını atamıyor. Hapis hayatında yaşar gibi. Her şeyin kararı verilmiş ve öyle yaşıyor. Güvenlik adeta nefes aldırmıyor. Hayatı sınırlandırılıyor. Benden çok daha sıkılmış vaziyette. Resmen hiçbir şey yapamıyor. Yaşadığı yerde cam bile açamıyor, çünkü güvenlik hemen arıyor ve kapatmasını istiyor.” 

ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Melania Trump’a oranla kendisinin Fransa’da özgür yaşadığını vurgulayan Macron, “Bense aksine her gün Paris’te sokağa çıkar, gezerim” dedi. Buraya kadar her şey normal…

Ancak Macron’un, “Melania güçlü bir karakter olduğu için kendisini çok      tutuyor, kısıtlıyor” demesi ilginç.

Çünkü bu cümleden Macron’un güçlü bir karakter olmadığı fikri oluştu bende…

GÜNÜN SÖZÜ

İnsanlara sabrın sonsuz fakat sabrın sınırlı olsun. (Dostoyevski)