MİLLİYET – 25 ŞUBAT 2015 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Sicilya denince hep “Baba” filmi gelir aklıma… Çünkü defalarca izlediğim “Baba”nın ABD’yi titreten Corleone ailesinin doğduğu yerdir Sicilya…
Biri, “Beyoğlu Belediyesi’yle Sicilya’nın ikinci büyük şehri Katanya (Catania) kardeş
olacak” deseydi bana, ‘şaka’dır der, inanmazdım ona.
Hayatın güzel yanı da bu ya; 40 yıl düşünsen aklına gelmeyecek şeylerin günün
birinde gerçek olması…
Beyoğlu Belediyesi’yle Katanya Belediyesi, kardeş şehir oldu ve ben de tanıklık ettim buna. Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, meclis üyeleri ve bir grup basın mensubuyla birlikte bu amaçla pazartesi
gününden beri Katanya’dayız.
İtalya’yı güneyindeki Napoli’den kuzeydeki Roma’ya kadar gezmişliğim vardı, ama Sicilya adasına gelmek kısmet olmamıştı.
Demek ki kısmet, “Katanya ile Beyoğlu’nun kardeş şehir” anlaşmasının yapılacağı güneymiş! Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’la Katanya Belediye Başkanı Enzo Bianco’nun belediye sarayındaki imza töreninden sonra, bir başka saraydaki uzun masada akşam yemeği yedik.
Kısmetse bu satırları yazdıktan sonra Etna Yanardağı’na çıkacağız.
Sicilya izlenimlerimi de dönünce paylaşacağım.

SADECE SEZEN RADYO

Borajet Magazine’de Karnaval.com’un CEO’su Ali Abhary ile yapılmış bir söyleşi okudum. CEO’nun “Sizi kimler dinliyor?” sorusuna verdiği yanıta dikkat lütfen:
“Her kanal için farklı dinleyici kitlemiz olduğundan, çok farklı dinleyici profillerine hitap ediyoruz. Biz burada aslında çok geniş bir ‘mass media’ oluşturduk. 10’lu yaşlardaki gençler için ‘Kantin’ diye bir radyomuz var. Orada Selena GomezJustin Bieber gibi sanatçıların müziklerini dinleyebilirler. İsterseniz ‘Efkar’ diye bir kanalımız var; arabesk müzik severler bunu dinliyor. Sadece Sezen Aksu ve müziklerini çalan bir kanalımız
var; 2014’te çok popüler oldu.”
Gelin birlikte fikir jimnastiği yapalım, yazıp, bestelediği veya yorumladığı şarkılarla bir radyoyu 7 x 24 saat yayın yaptırabilecek repertuvara sahip kaç müzik insanı var?
Sezen Aksu, Kayahan, Orhan Gencebay…
Son yıllarda açıkladığı fikirler nedeniyle Sezen Aksu’ya karşı sergilenen tavır malum. Toplumun belli bir kesimi fikirleri nedeniyle Sezen Aksu’yu yerden yere vursa, onu değersizleştirmek için elinde geleni yapsa da sonuç ortada…
Birileri çıkıp sadece Sezen Aksu ve müzikleri çalan bir kanal kuruyor ve o mecra yılın en popüleri oluyor.
Yani demem o ki, selin kayadan bir şey aldığı yok. Sel, geldiği gibi gidiyor, kaya sapasağlam yerinde duruyor.

GENÇ MÜZİSYENLERE DESTEK BÖYLE OLUR

Behzat Gerçeker ve Enbe Orkestrası’nın üçüncü albümü, genç müzisyenlere
nasıl destek olunabileceği konusunda
en güzel örnek…
DMC etiketiyle çıkan albümdeki 17 şarkıyı okuyanların çoğu tanıdık isimler.
Kimler mi?
Ajda Pekkan, Betül Demir, Burcu Güneş, Erdal Çelik, Funda Arar, Işın KaracaÜmit Besen ve Ziynet Sali. Behzat Gerçeker ve Enbe, müzik dünyasının genç yeteneklerine işte bu isimlerle birlikte aynı albümde yer alma şansı tanıdı.
Üniversite öğrencisi Büşra Periz (21), Londra’da yaşayan Cem Belevi (25), Hataylı Haydar Yılmaz (26), İstanbul’dan ‘X Factor’ yarışmacısı İlyas Yalçıntaş (23), oyuncu Tüvana Türkay (21) ve ‘O Ses Türkiye’ yarışmacısı İstanbullu Rümeysa (29).
Bu genç yeteneklerden hangilerinin, aynı albümde buluştukları isimler gibi yarının yıldızları olacağını kestirmek zor.
Belki birkaçı, belki de hiçbiri.
Sonuç 6’da 6 veya 6’da sıfır da olsa bana göre bu işin kazananı şimdiden belli:
Gençlere böylesine anlamlı destek vererek müziğe hizmet eden Behzat Gerçeker ve Enbe…

GÜNÜN SÖZÜ
“Belki yağmura da gerek kalmazdı,insanlar bu kadar kirli olmasaydı.”