31 Mart 2024 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

32 Grammy ödülü sahibi Amerikalı şarkıcı, şarkı yazarı ve oyuncu namıdiğer ‘Queen B’ yeni bir albüm çıkardı. Şarkıcı, bu nedenle günlerdir USA TODAY’den The New York Times’a kadar ABD’nin ünlü gazetelerinin manşetlerinde… Şarkıcının, ‘Cowboy Carter’ albümüne olan bu ilgi, onun müzik dünyasında eşi benzeri olmayan bir star olduğunun ve yaptığı işin hakkını verdiğinin de kanıtı. Beyonce, country tarzı albümünde 18’inci yüzyıldan kalma İtalyan aryası ‘Caro Mio Ben’i söyleyerek, farkını bir kez daha gösterdi.

Dünyanın müzik starlarının ABD’den çıkması tesadüf olabilir mi?

Dünyanın en güzel sesleri ve şarkıları sadece ABD’de yok, başka ülkelerde de var. Ancak o ülkelerde ABD’deki gibi medyasından siyasetçisine destek verdiği güçlü müzik endüstrileri yok. Biz, yukarı çıkanı aşağıya çekerken, değerlerimizi değersizleştirmek için her şeyi yaparken, aylardır Taylor Swift’i manşetlerden indirmeyen ABD medyası şimdi aynı desteği Beyonce’nin albümüne veriyor.

ABD’de sadece medya mı yapıyor bunu?

Hayır.

Amerikan tarihinde bu görevi üstlenmiş ilk Afroamerikalı kadın olan Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in X hesabında Beyonce için yazdıklarına bakar mısınız?

“Beyoncé: Kendi kulvarımızın ne olduğuna dair asla başkalarının bakış açısıyla sınırlı kalmamamız gerektiğini bize hatırlattığınız için teşekkür ederiz. Bir türü yeniden tanımladınız ve country müziğinin siyah kökenlerini geri kazandınız. Müziğiniz hepimize ilham vermeye devam ediyor.”

Tuhaf kadınlar var!

Bedri Güntay’la 10 yıl önce yaptığı evlilikten Ali Demir ve Eyüp Can adlı iki oğlu olan oyuncu Pelin Karahan’ın, Berfu Yenenler’in YouTube’daki programında, “Sosyal medyada yaşadığın çok tatsız bir şey var mı?” sorusuna verdiği yanıt şu:

“Yazıyorlar öyle ama çok okuyup da takılmam, çok kaale almam. Eşime yazıyorlardı bir ara DM’den. Bir kere değil, kaç kere. Artık atılan mesajları bana gösteriyordu. Kadınlar çıplak fotoğraflarını gönderiyorlar, full çıplak. Kadınlar da bir tuhaf. Sosyal medya çok acayip bir yer. Allah’tan kıskanç bir kadın değilim, hiç takılmıyorum.”

Bir kadın evli olduğunu bile bile bir erkeğe sosyal medyadan niye yürür?

Evli bir erkeği yoldan çıkarmak için ona çıplak fotoğraflarını yollamak nedir?

85 milyonluk ülkede bekar erkek mi kalmadı?

İtalya’nın derdi seni niye gerdi?

“İtalya’da 2023 yılında yalnızca 379 bin doğum gerçekleşti. Bu; ülkenin 1861’deki birleşmesinden bu yana en düşük yıllık rakam.”

Bu bilgiyi X’te paylaşan kim mi?

Annesi Kanadalı, babası gibi Güney Afrika’da doğup büyüyen, önce Kanada, ardından ABD’ye göç eden, Forbes’a göre serveti 195.3 milyar dolar olan, X platformunun sahibi Elon Musk.

İtalya’daki doğum oranlarının 163 yıl önceki seviyeye gerilemesini Güney Afrikalı ABD vatandaşı Elon Musk’ın dert etmesinin sebebi ne olabilir?

“Zenginin malı züğürdün çenesini yorar” diye biliyordum, ama Elon Musk sayesinde ultra zenginlerin de böyle şeylere çene yorduğunu öğrenmiş oldum.

GÜNÜN SÖZÜ:

“Bir erkek kendisinden daha iyi eğitim almış bir kadınla evlenmek istemez, çünkü o zaman iktidarı tehlikeye düşer.” (Osho)