MİLLİYET CADDE  – 11 Temmuz 2012 Çarşamba  ALİCE

Tamer Karadağlı ve Arzu Balkan, Bilkent’te girdiği yetenek sınavını kazanan kızlarını hediye olarak Disneyland’a götürdü. Zeynep’in gösterdiği başarının kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyen Karadağlı, hocaların kızını piyano virtüözü olacak bir yetenekte bulduklarını söyledi.

“Armut dibine düşer” derler ya, Arzu Balkan’la Tamer Karadağlı’nın kızları Zeyno da, anne ve babası gibi sanatçı olma yolunda ilk ciddi adımını attı.
Bu yıl altı yaşını bitirip, yedisinden gün alan Zeyno Karadağlı, babasının mezun olduğu Bilkent’e “Merhaba” dedi.
Bilkent’te girdiği yetenek  sınavında gösterdiği performans-la Piyano  Bölümü’nü bursla okuma hakkı kazanan Zeyno’yu anne ve babası da, çok istediği hediyeyle ödüllendirdi.
Arzu Balkan ve Tamer Karadağlı, kızları Zeyno’yu da yanlarına alarak dün sabah Amerika’ya gitti.
Seyahatten önce konuştuğum Tamer Karadağlı, şunları söyledi:
“Zeynep sınavlarda gösterdiği başarıyla bizi acayip mutlu etti. Zeyno’nun kulağı çok ender insanda görülen absolute kulak çıktı. Bilkent’in hocaları Zeyno’yu, piyano virtüözü olacak bir yetenekte bulduklarını söyledi. Kızımın benim mezun olduğum okulda okuyacak olması beni ayrıca mutlu etti. Arzu, ODTÜ mezunu, ama Bilkent’te hocalık yaptı. Zeyno, Disneyland’ı çok istiyordu. O yüzden  15 günlüğüne Los Angeles’a gitmeye karar verdik.”

 

RTÜK, SANSÜR MÜ UYGULADI YOKSA DOĞRUSUNU MU YAPTI?

Arkadaşımız Önder Yılmaz, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ilk kez yaptığı bir uygulamayı ‘RTÜK, cezalarını sansürledi’ diye haberleştirdi.
Şimdiye kadar televizyonlara kestiği ‘idari para cezaları’nın miktarını açıklayan RTÜK’ün internet sitesinde bu uygulamaya son verip, hangi kanalın hangi ihlalden ne kadar para cezasına çarptırıldığını açıklamak yerine duyuruyu, ‘idari para cezası uygulanmasına’ diye yapmaya başlaması nereden bakarsanız bakın haberdir.
İşin ilginç yanı, RTÜK’ün bu yeni uygulamasından RTÜK üyeleri Esat Çıplak, Süleyman Demirkan ve Ahmet Yıldırım’ın haberdar olmamasıdır.
İşin en vahimi de RTÜK Üyesi Süleyman Demirkan’ın şu açıklaması:
“RTÜK’ün yönetim ilkelerinden biri saydamlıktır. RTÜK’ün kararlarının tartışılması demokrasi gereğidir. Eğer böyle bir kısıtlayıcı karar veya uygulama varsa, ceza miktarının gizlenmesi sansür girişimi olarak nitelendirilebilir.”
Bu köşeyi takip edenler bilir, şimdiye kadar RTÜK kararları hakkında çok yazı yazdım.
Eğri oturup, doğruyu söylemek gerekirse çoğu da eleştiri yazısıdır bunların.
Desteklediğim RTÜK kararı çok azdır ve bu karar da onlardan biridir.
Çünkü şimdiye kadar yasal olmasına rağmen yanlış yapılıyordu.
RTÜK kanunu çok açık:
Televizyonlar, yayıncılık ilkelerinden bir maddeyi ihlal ettiklerinde önce ‘uyarı’, sonra ‘idari para cezası’ veriyor RTÜK.
Neye göre hesaplanıyor ‘idari para cezası?’
Bir örnekle anlatayım bunu:
Üst Kurul, ‘Behzat Ç.’ dizisi nedeniyle Star TV’ye 273 bin 170 TL ‘idari para cezası’ kesti.
Niye 250 bin, 300 bin değil de 273 bin 170 TL?
Çünkü RTÜK, ceza vereceği kanalın bir önceki ayki brüt reklam gelirine bakıp, öyle belirliyor bu rakamı.
Yayın kuruluşunun aylık brüt ticari iletişim gelirinin yüzde 1’inden az, yüzde 3’ünden fazla olamıyor ‘idari para cezası.’
Şimdi RTÜK, kanallara verdiği ‘idari para cezası’nı bu şekilde detaylı olarak açıklayınca internet sitesinde, o kanalın aylık reklam geliri de deşifre edilmiş oluyor haliyle.
Bırakın televizyonları, hangi şirket aylık gelirinin bu denli afişe edilmesini ister?
Olaya bir de bu açıdan bakmak gerekmez mi?

BURAK YILMAZ’IN SATIŞINDAN TRABZON, KEŞKE KÂRLI ÇIKSA!

Trabzonspor, bonservisine para vermediği Burak Yılmaz’ı Lokomotif Moskova’ya satınca golcüden  7.3 milyon euro kâr etmiş! HT Spor, şöyle yapmış bu hesabı:
L. Moskova’dan 5 milyon euro  gelecek ve kulüp Burak’a yılda  2.3 milyon euro ödemekten  kurtulacak.
Bu nasıl hesaptır Allah aşkına?
Trabzonspor’un Burak’ın boşluğunu doldurmak için yapacağı transfer harcamalarını, onun yokluğunda sahada kaybedeceklerini hesaplamadan, sadece ‘gelir hanesi’ne bakıp, ‘giderler’i yok sayarak ‘7.3 milyon euro’luk kâr’ başlığı atmak şaka gibi.
Nerede görülmüş ‘ciro’nun tamamen ‘kâr’ sayıldığı?
Merak eden Taka’nın arşivine baksın.
Trabzonspor’a geldiği yıl yazmıştım Burak Yılmaz’ın bu takımda yıldızlaşacağını.
Şimdi de kanaatim o ki Trabzonspor çok arayacak Burak Yılmaz’ı.

GÜNÜN SÖZÜ

Sevgili dediğin; güzelliğiyle seni kendine aşık eden değil, sana kendin olabilme şansını verendir. (Che Guevara)