MİLLİYET CADDE  – 10 Haziran 2012 Salı  ALİCE

Rumların tepkisinden çekinip KKTC’ye gitmekten korkan Yunan şarkıcı Angela Dimitriou, nasıl oldu da Yunan karasularında da olsa bir Türk gemisinde Türklere konser vermeye cesaret etti? Aman Kıbrıslı Rumlar duymasın. Yoksa fena olur sonra.

ETS Tur’un gazetelerdeki ‘yüzen otel’ ilanını gördünüz mü? ‘ETS Tur’un yüzen oteli denizlerde…’ diye başlayan ve ‘Türkiye çıkışlı vizesiz Yunan Adaları gemi turlarının ‘en lüks gemisi’ ETS Tur’da. Üstelik 219 euro’dan başlayan fiyatlarla!’ diye devam eden ilanı.
Dünyaca ünlü Yunan sanatçılar da bu gemideymiş. Yunan sanatçılardan biri Kaiti Garbi.
Öteki kim biliyor musunuz? Hani şu, “Müziğin dili, dini olmaz” deyip Kuzey Kıbrıs’ta Ziynet Sali’yle aynı sahneyi paylaşacağını açıklayan, ama Kıbrıslı Rumlar tepki gösterince konserden vazgeçen Angela Dimitriou.
Rumların tepkisinden çekinip KKTC’ye gitmekten korkan Yunan şarkıcı, nasıl oldu da Yunan karasularında da olsa sonuçta bir Türk gemisinde Türklere konser vermeye cesaret etti? Kuzey Kıbrıs’ta sahne alsa hiç değilse orada kendisini dinleyenlerin yarıdan fazlası Rumlar olacaktı.
‘ETS Tur’un yüzen oteli’, ister Türk karasularında dolaşsın, ister uluslararası sularda, isterse de Yunan karasularında, sonuçta bir Türk gemisi bu.
Angela Dimitriou’yla Kaiti Gabri’nin şarkılarını dinleyeceklerin hepsi Türk.
Aman Kıbrıslı Rumlar duymasın.
Yoksa fena olur sonra.
KKTC’de konser vereceğinin öğrenilmesinin ardından Facebook’taki sayfasına, “Kendini kaça sattın? Gidince konser vereceğin Türklerle de yatarsın” diye yazan Rumlar, aynısını yaparlarsa yine korkup vazgeçebilir Angela.

TEOMAN EREL’E SAYGI DURUŞU

Aynı gazetelerde çalışmışlığımız vardı, ama tanışma şansım olmamıştı Teoman Erel’le.
Ne Güneş’te kesişmişti yollarımız ne de Milliyet’te.
Ama sıkı bir okuruydum.
Hangi gazetede yazsa mutlaka okurdum yazılarını.
Hele de Milliyet yılları.
Günde ortalama 12 insanı aramızdan alan trafik canavarı, 18 yıl oldu onu aramızdan alalı.
Ailesiyle birlikte çok sevdiği Seferihisar’daki yazlığına gidiyordu.
Afyon’un Bayat ilçesinde kullandığı otomobil, bir kamyonun sıkıştırmasıyla mucura dalmıştı. Takla atan otomobilden fırlamış, gelen ambulansta yakıt, ulaştığı hastanedeyse gerekli tıbbi techizat olmadığı için yaşamını yitirmişti.
Bir gece önce Sığacık Marinası’nda yemek yediğimiz Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, çıkışta, “Yarın saat 18.00’de burada Seferihisar aşığı Teoman Erel Abi’mizin heykelinin açılışı var” dediği için tatilimizin son gün planını ona göre yaptım.
Seferihisar’daki son günümüzü Alaçatı, Çeşme ve Ilıca’da geçirdik, ama tam açılış saatinde Sığacık’taki parktaydım.

Heykelin açılış töreninde konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, sadece kendi görüşlerini dile getirmedi, Melih Abi’nin (Aşık), yakın dostu ve meslektaşı Teoman Erel hakkındaki güzel sözlerini de nakletti.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Göreve geldikten sonra ilk iş olarak Teoman Erel’in Seferihisar yazılarını kitap olarak bastık. 18 yıl gecikmeli de olsa Seferihisar’ın bir parkında Teoman Erel’in heykelini dikerek ona olan sevgimizi ölümsüzleştirdik” dedi.
Tablo beni çok etkiledi Soyer’in konuşmasının ardından sıra Gökhan Yerlikaya’nın yaptığı Teoman Erel heykelinin açılışına geldi.
Belediye Başkanı kurdelayı Teoman Erel’in eşi, oğlu, gelini, heykeltıraş ve gazeteci Doğan Yurdakul’la kesti.
Alkışlar eşliğinde açılan beyaz örtünün ardından Teoman Erel’in kitap kapağının aynısının heykeli çıktı.
Heykelin açılışından sonra kokteyl vardı, ama kalamadım.
Çünkü birkaç yüz metre ileride ‘Ege Aşıkları’ dizisinin seti vardı, oraya gitmem gerekiyordu.
Cumartesi günü Milliyet Televizyon’da ayrıntılı şekilde yazacağım sette, yaklaşık iki saat kaldım.
Otele dönerken baktım heykelin yanında insanlar vardı.
Gittim baktım Teoman Erel’in ailesi.
Eşi Gül Neşe Erel, oğlu Hasan Erel ve gelini Rukiye Erel hâlâ Teoman Erel heykelinin başındaydı.
O tablo acayip etkiledi beni.
Belediye Başkanı’nı aradım, ama ulaşamadım. Basın danışmanı Kıvanç Ege’yi arayıp, ona ilettim belediye olarak çok hayırlı bir iş yaptıklarını.

GÜNÜN SÖZÜ

Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin, bu kolaydır; ama dostun başarısına saygı duyabilmek sağlam bir karakter gerektirir. (Oscar Wilde)