MİLLİYET CADDE – 11 TEMMUZ 2013 PERŞEMBE  –  ALİCE

‘Baba Şarkılar’la ilgili ihtilafın neden çıktığını konunun taraflarına sordum…

SAMSUN DEMİR
SAMSUN DEMİR

Günlerdir merhum Müslüm Gürses üzerinden bir tartışmadır sürüp gidiyor.
Eflatun Müzik, Ajda Pekkan’dan Sezen Aksu’ya müzik dünyasının 45 ünlüsünü stüdyoya sokup Müslüm Gürses’le sevdiğimiz şarkıları okuttu.
Şirketin ‘Baba Şarkılar’ adıyla piyasaya çıkaracağı albüme Muhterem Nur, “Bu albümün bizimle alakası yok. Eşimin adını kullanarak onunla oyuncak gibi oynuyorlar. Ölümüzü, dirimizi sömürdüler” diye tepki gösterdi.
Eflatun Müzik’in hazırladığı ‘Baba Şarkılar’ albümünün dağıtımını DMC Müzik yapacak.
Şirketin Genel Müdürü Samsun Demir’i arayıp, sordum nedir bu olayın aslı astarı diye?
Demir, “Biz sadece dağıtımcısıyız bu albümün. Olaylar bu noktaya gelince Eflatun Müzik’ten albüme dair belgeleri istedik. Gelen belgeler de gösteriyor ki Muhterem Nur gerekli izinleri vermiş” dedi. Demir’den o belgeleri istedim, gönderdi.
4 Kasım 2012’de Müslüm Gürses’le Medeni Uçar arasında imzalanan sözleşmenin şartları şöyle:
1.Yapımcı ve sanatçı tarafından belirlenen 47 eser arasından seçilecek ve çift CD’den oluşacak ‘Müslüm Gürses Şarkıları’ ismi verilecek albümle ilgili sanatçı her türlü izin belgesini imzalayacak.
2. Albümde yer alan eserleri değişik sanatçılar yorumlayacak veya Müslüm Gürses yorumları yer alacak.
3. Albümde sanatçı en az
5 eserde sanatçılara düet olarak eşlik edecek.
4. Albüm tanıtımı için stüdyo çalışmaları sırasında sanatçı ve diğer sanatçılar çalışırken görüntüler alınacak.
Sözleşmenin diğer maddeleriyse yapımcının bu iş için sanatçıya 25 bin TL ödediği, sanatçının albümün tanıtımı için TV programlarına çıkmaya mecbur olmadığı, bunu isterse ya da yapımcı ekstra para verirse yapacağına dair bilgiler var.

 BELGE 1 MÜSLÜM GÜRSES'LE MÜZİK YAPIMCISI MEDENİ UÇAR ARASINDA 04.11.2012 TARİHİNDE İMZALANAN SÖZLEŞMENİN ŞARTLARI ÇOK AÇIK VE NET...

BELGE 1
MÜSLÜM GÜRSES’LE MÜZİK YAPIMCISI MEDENİ UÇAR ARASINDA 04.11.2012 TARİHİNDE İMZALANAN SÖZLEŞME, KİMİN NEYE NE KADAR HAKKI OLDUĞUNU AÇIK VE NET BİR ŞEKİLDE KOYUYOR ORTAYA…

 

MUHTEREM NUR’LA İPLER NİYE KOPTU?

Projenin sahibi Medeni Uçar’a sordum konuyu. İşte onun söyledikleri:
“Müslüm Gürses’le hastaneye yatmadan 2 ay önce yaptığımız sözleşme uyarınca hazırladığımız bir albüm bu. Müslüm Abi vefat ettikten ve albüm projesi bir aşamaya geldikten sonra Muhterem Nur, ‘Herkes diyor ki, böyle bir proje için 25 bin TL çok az. Ekstra para vermeniz gerekir’ dedi. Bu sözleşmeyi onun yanında yaptığımızı, parayı da kendisine verdiğimi söyledim, ama o, ekstra parada ısrar etti. 50 bin TL’de anlaştık, parayı verdim ve bunu notere tasdik ettirdim. Albümdeki 50 şarkıyı, müzik dünyasının starlarının da aralarında olduğu sanatçıların okuduğunu öğrenince Muhterem Hanım yeni bir teklifle geldi. ‘Bu iş çok büyüdü. Bütün şarkıcılar var işin içinde. Bana ya ekstradan para ver ya da projeye ortak et’ dedi.
Allah kısmet ederse albüm masrafını kurtardıktan sonra kalacak parayla Müslüm Gürses adına bir okul yaptıracağımı söyledim, itiraz etti. ‘Okulu boşver, sen bana pay ver’ deyince koptu, ama albümü çıkarmama engel değil bu.”

 BELGE 2 EFLATUN MÜZİK, MÜSLÜM GÜRSES VEFAT EDİNCE, ÇIKACAK ALBÜMDE HANGİ ŞARKILARIN OLACAĞINA DAİR MUVAFFAKATNAMEYİ EKSTRADAN PARA ÖDEDİĞİ MUHTEREM NUR'A DA İMZALATTI.

BELGE 2
EFLATUN MÜZİK, MÜSLÜM GÜRSES VEFAT EDİNCE, ÇIKACAK ALBÜMDE HANGİ ŞARKILARIN OLACAĞINA DAİR MUVAFFAKATNAMEYİ EKSTRADAN PARA ÖDEDİĞİ MUHTEREM NUR’A DA İMZALATTI.

“MÜSLÜM GÜRSES ADINA OKULU NİYE İSTEMEYEYİM?”

muhterem-nur-müslüm-gürsesin-vefat-ettiği-günüSözleşmede yazanları gördükten ve Medeni Uçar’ın anlattıklarını dinledikten sonra Muhterem Nur’la konuşmak farz oldu. İşte Nur’un söyledikleri:
“Eflatun Müzik’ten 25 bin artı 50 bin almadık. Müslüm öldükten sonra Nevzat Takmaz (menajeri), ‘Bu para az, 25 bin daha verin Muhtem Abla’ya dedi. Medeni ‘Tamam’ dedi, onu bile 5 bin TL eksik ödedi.
Medeni Uçar, bana ‘Albümün kârıyla Müslüm Gürses adına okul yaptıracağım’ demiş de, ben ‘Okulu boşver, o parayı bana ver’ demişim. Böyle dediyse ayıp etti. Kendime yakıştıramam böyle bir terbiyesizliği, paragözlüğü… Keşke albüm çok satsa da Müslüm Gürses adına okul yapsalar; dünyalar benim olur o zaman.
Bir de Ajda Pekkan’dan Sezen Aksu’ya kadar birçok sanatçıya bu albüme sesleriyle destek verdikleri için çok kızdığımı yazıyorlar. Ne kadar ayıp? Niye kızayım Müslüm Gürses’in dostu olduğunu gösteren bu sanatçılara. Sizin aracılığınızla özür diliyorum onlardan.”

ANLAŞMAZLIĞIN ASIL NEDENİ

 MÜSLÜM GÜRSES'İN MENAJERİ NEVZAT TAKMAZ
NEVZAT TAKMAZ

Müslüm Gürses’in menajeri Nevzat Takmaz’la da konuştum. Muhterem Nur gibi Eflatun Müzik’ten toplam 45 bin TL aldıklarını yineleyen Takmaz, taraflar arasındaki ihtilafın neden çıktığınıysa şöyle açıkladı:
“Bu projenin de geçen yılın en çok satan işi ‘Orhan Gencebay ile Bir Ömür’ gibi olacağı konuşulunca Muhterem Hanım, Medeni Uçar’a ‘Verdiğin para projenin yanında cüzi’ dedi. O da, 100 binden fazla satınca yüzde 10 pay verebileceğini söyledi. Bu amaçla bir sözleşme bile hazırlandı ama ihtilaf çıkınca imzalanmadı.”

GÜNÜN SÖZÜ
Dünyada üç şey gizlenmez: Duman, aşk ve parasızlık.