MİLLİYET – 27 OCAK 2014 PAZARTESİ  –  ALİCE

Kanal D’nin yeni müzik yarışması “X Factor”de jüri üyeliği yapan bir arkadaşı, “Müzik yarışmalarında hep Sezen Aksu, Orhan Gencebay şarkıları okuyorlar da Ajda şarkılarını söylemiyorlar” deyince, şöyle bir yazı yazmıştı Ajda Pekkan:
“Meğer nedeni; yabancı şarkılardan cover olan şarkılarım için, edisyon hakkını elinde bulunduranların yüksek ücret istemesiymiş.
Diğer cover şarkılar için yapımcılar 1 lira ödüyorsa, Ajda cover’ları için 3 lira isteniyormuş.
Bu yüzden de yapımcılar yarışmacılara daha az Ajda Pekkan şarkısı söyletiyormuş.
Ben de yeni öğrendim.”
Ajda Pekkan’ın söylediği şarkılardan söz etmek mümkündür ama “Ajda Pekkan şarkıları” diyebilmemiz için ya sözü ya müziği ona ait olması lazım.

Eser sahibi değil, yorumcu
Mesela Ajda Pekkan’ın kendini mukayese ettiği sanatçılardan Orhan Gencebay MESAM üyesi.
MESAM’ın koruması altında kaç Orhan Gencebay eseri var biliyor musunuz?
432…
Sezen Aksu MSG üyesi.
MSG’ye sordum, korumanız altında Sezen Aksu’ya ait kaç eser var diye. MSG’den gelen yanıta dikkatinizi çekerim.
600…
Şimdi eminim siz de benim gibi, “Yarışmacılar niye benim şarkılarımı okumuyorlar?” diye yazı yazan Ajda Pekkan’ın kaç eseri olduğunu merak ediyorsunuz.
Türkiye’de söz yazarı ve bestecilerin haklarını takip eden iki meslek birliği var.
Biri MESAM, diğeri MSG…
İki kuruma da sordum, ikisinden de aldığım yanıt şu oldu:
Ajda Pekkan, eser sahibi olmadığı için bize üye değil. Dolayısıyla takibimizde olan hiçbir eseri yok. Ajda Pekkan yorumcu olduğu için sadece MÜYORBİR’e üye…
Ajda Pekkan, Türk halkının “Süperstar” diye bağrına bastığı iyi bir şarkıcı, başarılı bir yorumcudur ama şarkı sözü yazarı ve besteci değildir.

Fiyat farkının  tek sebebi
Hal böyle olunca “Ajda Pekkan şarkıları”ndan değil, ancak “Ajda Pekkan’ın kattığı yorumla sevdirdiği şarkılar”dan söz etmek mümkün.
Ajda Pekkan’ın okuduğu şarkıları yeniden yorumlamak isteyenlerden 3 lira istenirken, Sezen Aksu ve Orhan Gencebay şarkılarından 1 lira istenmesi meselesine gelince.
Ajda’nın okuduğu şarkıların çoğu ithal. Yani yabancı şarkılardan aranje. Bu tür eserlerin standart bir kullanım bedeli var ve döviz bazında bu bedeller.
O şarkıların yerlilere oranla pahalı olmasının sebebi dövizin TL karşısında sürekli yükselmesi. Kimse boş yere, “Vay be… Ajda Pekkan’ın okuduğu şarkıların kullanım bedeli Orhan Gencebay ve Sezen Aksu şarkılarının üç katı. Demek ki söylediği şarkıları acayip değerlendiriyor” düşüncesine kapılmasın diye yazdım bu ayrıntıyı.

YORUMU SİZE BIRAKTIM

Bir süre önce ayrıldığı sevgilisi Hakan Baş’la yeniden aşk yaşamaya başlayan Özge Ulusoy’un Posta’dan Canan Danyıldız’a verdiği söyleşiden bu satırlar:
“Hakan hafif maçodur. Kıyafetlerime falan karışır mesela. Bunu seviyorum. Sahip çıkılmak güzel bir duygu.”
Şimdi sıra İzzet Yıldızhan’ın Habertürk’e verdiği söyleşinin en çarpıcı bölümünde:
“Çocuklarımın annesiyle 22 yılım geçti. Yeri geldi tokat attım. Şiddet mi bu?
Tokadı eğitim için çocuğuma da atıyorum. Bazen şiddet sevgiyi pekiştirir.”

SUAT SUNA’NIN BABALIK HEYECANI

MESAM Yönetim Kurulu üyeleriyle sohbet ediyorduk Başkan Arif Sağ’ın odasında… MESAM’ın yöneticilerinden olan Suat Suna, “Ali Abi biliyor musun, ben baba oldum bu arada” dedi.
1997’de evlendiği Melike Öcalan’dan 2008’de boşanan, 6 Haziran 2012 tarihinde ise Burcu Balkanlı ile dünya evine giren Suat Suna, kızına, müzikte bir makam olan ve aynı zamanda “bolluk  bereket” demek olan “Neva” adını verdiklerini söyledi.
Bu vesileyle Burcu Balkanlı-Suat Suna çiftini bir kez daha kutluyorum.

GÜNÜN SÖZÜ
“Herkesin her şeye verecek bir cevabı vardır ama sadece akıllılar cevap vermek için doğru zamanı bekler.”