MİLLİYET – 9 TEMMUZ 2016 CUMARTESİ  –  ALİCE

Milliyet Mor Sayfa’ dan Çiğdem Yılmaz’ın tuttuğu çetele ve yaptığı habere göre, 2016’nın ilk altı ayında öldürülen kadın sayısı 139…
Kadın Şiddetini Durduracağız Platformu’na göre ise bu rakam daha da fazla. Onların verilerine göre 1 Ocak – 30 Haziran 2016 arasında öldürülen kadın sayısı 152…  Rakamlar farklı da olsa ortadaki tablo vahim.
Türkiye’de kadına şiddet azalacak ve duracak gibi de değil.
Kadınları kimlerin, hangi gerekçelerle öldürdüğüne dair veriler çarpıcı.
50 kadını eşi, 18’ini tanıdıkları, 14’ünü sevgilisi, 9’unu eski eski sevgilisi, 8’ini oğlu, 6’sını eski eşi, 5’ini babası, 2’sini ağabeyi, 1’ini de nişanlısı öldürdü.
7 kadını öldürenler kayıtlara “yabancı kişiler” olarak geçti, diğerlerinin katilleri bile belirlenemedi.
2016’nın ilk altı ayında kadınların öldürülme sebeplerine gelince tablo şöyle:
Eşinden boşanmak istedi: 35
Eşi – sevgilisiyle barışmayı reddetti: 8
Sevgilisinden ayrılmak istedi: 8
Boşandığı için: 4
Kıskançlık: 2
Cinsel ilişkiyi reddetme: 2
Karşılıksız aşk: 2
Aldatma şüphesi: 2
Para vermedi diye: 2
Tartışma yüzünden:3
Diğerlerinin ölüm sebepleri ise belli değil.
Türkiye’nin bu utanç tablosundan kurtulma şansı var mı?
Dün arkadaşımız Önder Yılmaz’ın Milliyet’e manşet olan “İşte taciz gerçeği” haberini okuduktan sonra bu ülkede “cinsel taciz” ve “kadına şiddet”i bitirmenin çok ama çok zor olduğuna kanaat getirdim.
Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanı Mustafa Demirdağ’ın TBMM Cinsel Suçları Araştırma ve Önleme Komisyonu’na anlattıkları dehşet verici:
“Bir kızı üç kişi kaçırıyor, üçü de tecavüz ediyor, biri evlenince üçünün de cezası kalkıyor. Yani bir kişiyi istemediği biriyle evlendirmek, onu ömür boyu birlikte yaşamaya mecbur etmek bir zulümdür. Türkiye’de üç bin civarında taciz evliliği var.”
Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanı bile, “Bu kararları imzalarken benim de vicdanım sızlıyor. Bana adil gelmiyor, ama ben yasanın uygulayıcısıyım. Yasayı eğip bükemem ki” diye dert yanıyorsa, bu demektir ki TCK’nın mevcut kanunları korumuyor cinsel tacize uğrayan kadınları…
Kadınları cinsel tacizden koruyamayan aksine mağdur olmalarına sebep olan bir ülkenin kadına şiddeti bitirecek yasaları çıkarmasını beklemek abesle iştigal!

TAKKELİ OBAMA, HAYROLA? 

Kenya asıllı Müslüman bir baba ile beyaz bir Amerikalı annenin oğlu olan Barack Hussein Obama, 4 Kasım 2008’den beri Amerika’nın başında.
Aslında Müslüman olduğu, ama bunu gizlediği söylentilerini New Mexico’da bir toplantıda, “Sürdürmek istediğim yaşam tarzımın esin kaynağı Hz. İsa’nın öğretisidir” diyerek noktalayan Obama’nın Beyaz Saray’daki son günlerinde, gençliğinde çekilen takkeli fotoğraflarının ortaya çıkması bana ilginç geldi.
Haberi veren Fox News’ın sunucusu Bill O’Reilly, Obama’nın 90’lı yıllarda üvey kardeşinin düğünündeki takkeli, cübbesi görüntüsü için, “Başkanın İslam’la derin duygusal bağları olduğunun göstergesi” yorumunda bulundu.
“Amerika’da kimin başkan olacağına seçmenler değil, derin Amerika karar verir” denir ya hep… Acaba “Derin Amerika”, Obama’nın takkeli görüntüsünü giderayak niye çıkardı ortaya?

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir kadın size ‘öküz’ dediyse, seviyor demektir. Belki de âşıktır, hoşlanıyordur ya da gerçekten öylesiniz!”