9 Ağustos 2022 Salı  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Murat Dalkılıç’ın Merve Boluğur çıkışına eski eşin tepkisi sert oldu. Çünkü Dalkılıç’ın kendisine ve Boluğur’a yönelik eleştirilere verdiği yanıt, eski eşin yeni bir aşka yelken açtığı zamanda geldi.

O yüzden Boluğur, sevgilisi Mert Aydın’la sokakta el ele yürürken, bir muhabirin Murat Dalkılıç sorusuna tepki gösterdi.

O yüzden Boluğur, Dalkılıç’a ve sosyal medyada hakkında yazılanlara sert bir üslupla yanıt verdi.

Boluğur, önce ‘ex eşi’ Dalkılıç’ı hedef tahtasına koydu, sonra da hakkında yorum yapanları:

“Geçmişimle ilgili hiç konuşmadım çünkü benim için bitmiştir. Susmamın nedeni de hep saygımdandı. Fakat kimse de beni ağzına defalarca sakız etmeyecek.

Topluca son kez yazıyorum, bir daha da bana böyle gelmeyin ne magazin, ne ex.

Son kez söylüyorum benim bir duruşum, bir imajım var… Kalkıp kokuşmuş, bitmiş, gitmiş şeyin primini yapmak ne ya… Yanındaki kadına saygın olsun, bir de ‘Merve açıklasın’ falan, kaçıncı şov koçum… Artık hakkımı savunacağım, kimse beni değişik ithamlarla yargılayamaz. Lütfen erkekçikler uzak durun benden. Ne kimseye laf attım bugüne kadar, ne birine yaslandım, siz de benden uzak duracaksınız.

Cahil kesimin psikolojik baskılarından da sıkıldım. İşsiz misiniz bu kadar psikolog kesildiniz sığ kafalarınızla, uzayın abi…

Bugüne kadar kendimi var ettim. ‘Elalem ne der?’ diye de yaşamadım. Siz benimle özgür ruhumu konuşacağınıza başka dedikodu malzemesi bulup kendinizi yaşayın, çünkü 17 yaşımdan beri kimseye yaslanmadım, sevgi ilişkileri yaşayan kadın oldum. Bana yapılan algı operasyonuna ilk defa cevap veriyorum. Çok istesem girip bir diziye başrol oynarım. Bunun derdi size mi düştü, elimin tersiyle kaç kere ittim ayrıca… Erkek arkadaşım oluyor, hep bir yas tutan kız imajı lanse ediliyor.

Beni kıskanan herkes konuştu senelerdir, artık duracaksınız. Hiçbirinize ihtiyacım yok, ama sizin var herhalde; az erkek olun da susun artık. İstediğim zaman şarkı da söylerim, istediğim gibi oturur kalkarım, ama piyasa ahlaksızları çukurda oldukları için çok anlayamazlar namusuyla ayakta kalmaya çalışan insanları… Bir daha hakkımda konuşanı mahkemeye vereceğim.”

Hikâyesi ve postlarındaki yazılı açıklamaları Boluğur’un kızgınlığını geçirmemiş olacak ki bir gün sonra da “Çevirdiler şaşkına, lanet olsun aşkına, içimden hiçbir şey gelmiyor” şarkısını söylediği video’yu yayınladı.

TELİF ÖDEMEYEN YERE ŞARKICILAR NİYE ÇIKAR?

Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) ve Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) yetkilileri ve avukatı, Kenan Doğulu’dan bir gece sonra aynı yerde sahneye çıkan Sertab Erener’in konserine polisler eşliğinde ‘telif baskını’ düzenledi. Avukat Neva Umay Balıkçıoğlu, operasyonu mahkeme kararı ile yaptıklarını, organizatörün meslek birlikleriyle lisans anlaşması yapıp, telif ödeyip ödemediklerini tespit ettiklerini söyledi.

Yıl olmuş 2022, hâlâ telif ödemeden konser düzenleyenler var bu ülkede…

Hadi bazı organizatörlerin telif hakkına saygısı yok, o yüzden meslek örgütleriyle lisans sözleşmesi yapmadan konser düzenleyebiliyor.

Peki bu insanlar bir şarkıcı olmadan konser düzenleyip, bilet satabilir mi?

Hayır…

O halde şarkıcılar, konser anlaşması yaparken, “Lisans anlaşmanız var mı?” diye niye sormaz!

Yıllardır yazıyorum, meslek örgütlerine üye şarkıcılar, “Lisans sözleşmesi yoksa sahneye çıkmam” demedikleri sürece bu ülkede layıkıyla telifi unutun!

Müziğin meslek örgütleri, telif ödemeyen işletmelerde sahneye çıkanları üyelikten ihraç etmeye başlasın, bakın durum nasıl değişir.

Bildiğim kadarıyla Kenan Doğulu ve Sertab Erener, MSG üyesi… İki şarkıcı veya menajerleri, konser için teklif aldıklarında, ‘Lisans sözleşmesi’ni sorsalardı, MESAM ve MSG’ciler, avukat ve polisler, boş yere mesai yapıp, akaryakıt harcamayacaktı…

GÜNÜN SÖZÜ

“Hayattan aldığım en büyük ders: Sevgisiyle karşında sapasağlam duramayan birine, asla yaslanmayacaksın!” (Can Yücel)