MİLLİYET CADDE – 2 NİSAN 2017 PAZAR  –  ALİCE

Türkiye’nin yeni dijital TV’lerinden BluTV, Çalınmış Hayatlar adlı bir dizi çekti. ‘Çalınmış Hayatlar’, BluTV’nin şimdiye kadar çektiklerinden çok farklı bir projeBelgesel drama türündeki dizi, Türkiye’nin kronik sorunlarından biri olan ‘kadına şiddet’in aramızdan aldığı üç genç kadının dramını ekrana taşıyacak. D Productions ve Game Yapım’ın ortaklığında çekilen dizi için Özgecan Aslan, Münevver Karabulut ve Sarai Sierra cinayetleri, dava dosyalarına dayanılarak ailelerin izniyle hazırlandı.

Aslan’ı Özge Özkaplan’ın, Karabulut’u Cansu Diktaş’ın, Sierra’yı Onuryay Evrentan’ın canlandırdığı belgesel dramanın sunucusu Gökçen Özdemir, yönetmeni Deniz Yılmaz Şayir. Her bölümü 60 dakika olan üç bölümlükÇalınmış Hayatlar gibi diziler ücretli TV yerine keşke açık kanalda olsa ve türevleri çekilse. ‘Kadına şiddet’in hiç değilse azalması için ülkenin ihtiyacı var bu tür dizilere…

BEŞ BESTECİ KADININ 5 KALP MÜZİK GRUBU

Her biri müzik alanında kendini kanıtlamış, yazıp  besteledikleri eserlerle yurt içi ve yurt dışında ödüller kazanmış beş kadın ‘5 Kalp’ adlı bir grup kurdu. Figen Çakmak, Semra Öztan, Mine Mucur, Serpil Günseli ve Aslıgül Ayas’dan oluşan ‘5 Kalp’, sadece kendi bestelerini değil, birlikte sanat yolculuğu yaptıkları Barış Manço" href="http://www.milliyet.com.tr/baris-manco/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Barış Manço, Melih Kibar, Timur Selçuk ve Cemal Reşit Rey’in eserlerini de kattılar repertuvarlarına… 5 kadından oluşan 5 Kalp, 19 Nisan’da konser verecek Caddebostan Kültür Merkezi’nde…

Geliri Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’na bağışlanacak organizasyonda şarkılarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası eşliğinde söyleyecek 5 Kalp’e Barış Kömürcüoğlu, Bülent Ay, Erdal Çelik, Nebi Birgi ve Recep Aktuğ da konuk sanatçı olarak eşlik edecek.

ŞAHİKA KAFASI VE BENC’TEKİ SEYİRCİ 

Günün sonunda adadan gideceklere seyirci karar verdiği için ‘Survivor’ yarışmasının en cazip yanı bu: ‘Survivor’ için, “Takımlarına puan kazandıramayanların barınamayacağı yarışma” diyebilir miyiz?

Hayır…

Öyle olsaydı ünlülerden Şahika ile gönüllülerden Erdi’nin çoktan elenmesi gerekirdi.

İkisi de defalarca eleme potasına girdi ama seyirci onları değil, yarışmalarda daha başarılı olanları gönderdi. ‘Bayrampaşa çocuğu’ Erdi’yle tv8/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">TV8’in karşısına geçip ‘Survivor 2017’yi izleyenlerin tek farkı ne?

Milyonlar ‘Survivor’ı ekrandan, Erdi’yse ‘bench’ten izliyor! 40 yılda bir çıktığı yarışmalarda kazara kazanırsa olay oluyor. Yarışma başlamadan haklarında, “Ünlüler takımındaki iki ünlünün işi zor” diye yazdığım isimlerden Seda Demir, kafadan elendi, ama Şahika Ercümen, adeta demir attı Dominik’e… Ünlülerin en zayıf halkası ama hâlâ yarışmada.

Performansını yükselteceğine dair ümidim var.

Sema Apak’ın, “Artık onu sırtımda taşımak istemiyorum” dediği Şahika’nın en önemli özelliği şu:

Kavgada bile yükseltmiyor sesinin tonunu… Sanırsın, yarışmaya gitmeden aldırmış bütün sinirlerini… Flash TV" href="http://www.milliyet.com.tr/flash-tv/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Flash TV’nin dünya yansa yayınlarını değiştirmeyip vur patlasın, çal oynasına devam etmesi gibi Şahika’nın durumu. Tartıştıkları istedikleri gibi bağırsa da, yemek tarifi verirken ses tonu neyse, o desibelde karşılık veriyor onlara Şahika… Kavgada bile sesini yükseltmeyen, “İnsanların burada ne kadar vahşileşebildiğini gördüm” diyen Şahika, asla onlar gibi olmayacağını söylüyor.

O ARTIK OYUNCU! 

Onu tanıdığımda Alem’in Yayın Yönetmeni’ydi… Ahmet Güneştekinin açtığı sergi için gittiğimiz Venedik’te tanıştığım Melis Aygen, Alem’den ayrıldıktan sonra oyunculuğa merak sardı.

Gazetecilikten sonra farklı bir alanda kariyer yapmak için Tümay Özokur Atölye’de oyunculuk eğitimi alan Aygen, ilk rolünü de kaptı… Ay Yapım" href="http://www.milliyet.com.tr/ay-yapim/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Ay Yapım’ın Puhu TV için çektiği Fi dizisinin oyuncularından biri olan Aygen, yeni mesleğiyle ilgili şunları söyledi:

“Oyunculuğun; insanı, insana, insanla anlatan en olağanüstü mesleklerden biri olduğunu düşünüyorum. ‘Fi’ dizisi gibi etkileyici bir projeyle başlıyor olmak da heyecan verici. Yeni işimden acayip keyif alıyorum.”  

Oyunculuğun yanı sıra Herkesin Bildiği Sırlar adlı tiyatronun yönetmen yardımcılığını da yapan Aygen’e yeni yolculuğunda başarılar diliyorum.