1 Şubat 2022 Salı  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Serdar Ortaç, sahne aldığı Yeni Gazino’da basına yaptığı açıklamayla bir kez daha tepkileri üstüne çekmeyi başardı. Basın mensuplarıyla sohbet ederken şarkıcı, çocuk sahibi olmak için geç kaldığını söyledi.

Ortaç, “Şimdiye kadar hiç böyle imkan ya da düşünceniz olmadı mı?” sorusuna, “Kaç tane olacaktı, hep kürtaj oldular…  Yazık…” diyerek, yanıt verdi.

Basın mensupları, kürtaj yaptıranlar arasında ünlü olup olmadığını sorunca da Serdar Ortaç’ın yanıtı şu oldu:

“Var… Kaç tane oldu. İstemediler. Gençlerdi. Onlar da haklı, bir şey diyemiyorum.”

Serdar Ortaç’ın tepki çeken bu sözleri üzerine Mustafa Sandal, şarkıcıya Instagram hesabından şunları yazdı:

“Canım güzel kardeşim. Sana kaç kere söyledim, bilmiyorum! Sen besteci ve söz yazarısın, olayın bu! Hatırla, daha en son konuşmamızda sana benim kıymetli cümlemi ifade ettim. Bırak bu mazide kalan hikayeleri; şimdi ve yarınla alakalı cümleler kurar mısın bir besteci ve söz yazarı olarak? Her şey yalan, şarkı gerçek. Lütfen yazar mısın?”

 

ANTENA 3’TEKİ TÜRK DİZİLERİ

İspanya’nın en çok izlenen televizyon kanalı Antena 3’ün 2022’de ekrana getireceği yapımlar arasında ‘Kim Milyoner Olmak İster’ ve ‘O Ses’ gibi bildik formatlar ve yakında başlayacak yeni dizileri var.

‘Kadın,’ ‘Kızım’, ‘Sadakatsiz’, ‘Masumlar Apartmanı’ ve ‘Bir Zamanlar Çukurova’yı alt yazılı ya da dublajlı yayınlayan Antena 3’ün yeni dizileri ‘Alba’, Heridas’ ile ‘Hermanos’ tanıdık gelmedi değil mi? Dizilerin adları, oyuncuları ve konuştukları dil farklı, ama hikayeleri Türk izleyicileri için çok bildik aslında… Ben de Ay Yapım’dan Burak Satar’ın attığı tweet’ten anladım ‘Alba’nın ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’nin İspanyol uyarlaması olduğunu… ‘Anne’ dizisini ‘Heridas’, ‘Kardeşlerim’i de ‘Hermanos’ olarak uyarlayıp, çektiler.

‘Kadın,’ ‘Kızım’, ‘Sadakatsiz’, ‘Masumlar Apartmanı’ ve ‘Bir Zamanlar Çukurova’yı alt yazılı ya da dublajlı yayınlayan Antena 3’ün tutan dizilerimizin senaryo haklarını alıp, İspanyol oyuncular ve ekiplerle çekip Prime Time’da yayınlaması başka bir şey… Dünyada esen Türk dizisi fırtınasının turizmden birçok sektöre dolaylı etkisi ortada. O nedenle Antena 3’ün üç Türk dizisinin senaryo haklarını alıp, adapte etmesinden karlı çıkan biz değiliz, İspanyollar!

Dizi pazarıyla elde ettiğimiz ‘soft power’ın (yumuşak güç) yavaş yavaş elimizden kayıp gitmesi demektir bu.

BOZKIRI ORMAN YAPTI ŞAHAN’DAN ÖVGÜ ALDI

Arazinin 41 yıl önceki çekilmiş fotoğrafı ortada… Gözün alabildiğine bozkır… Emekli orman mühendisi Hikmet Kaya, böyle bir yeri 41 yılda ekibiyle yemyeşil bir ormana çevirdi…

Twitter kullanıcısı @SefiBolge de Hikmet Kaya için şöyle bir tweet attı:

“Emekli orman mühendisi Hikmet Kaya, üzerinde tek ağaç olmayan sahayı yeşertmek için ekibiyle birlikte ciddi emek verdi. 41 yıl sonra da o sahada bu pozu vermiş. Şu topraklarda verilen emeğin ve mutluluğun tarifi yok.”

Şahan Gökbakar, “Senin gibi insanlarla aynı ülkede olmaktan mutluyum Hikmet amca” notuyla retweet edince haberdar oldum Hikmet Kaya’nın Boyabat’ta yaptığından.

Bu tweet’e yapılan yorumları okuyunca şunu bir kez daha anladım:

Hermokologlar sadece ekranlarda yok, her konuda uzman olanlardan sosyal medyada da var, hem de ziyadesiyle…

Başka bir ülkede olsa Hikmet Kaya gibi yapanın ismini ormana verip, heykelini dikerler, bizde ise kişiyi yaptığına pişman ederler.

Neymiş?

“Bozkırın ağaçlandırılması yanlış”mış, “Çam ağacı bir işe yaramaz, dibinde ot bitmez, yaprağını hayvan yemez”miş!

Hikmet Kaya da “Boyabatlı değil, oradan emekli”ymiş!

Tövbe Yarabbi!

GÜNÜN SÖZÜ

“Gördüklerinizin yalnız yarısına inanın, duyduklarınızın hiçbirine…” (Edgar Allan Poe)