16 Ocak 2024 Salı  –  Milliyet  –  Alice

Sadece sanıkları ve mağdurları değil kahramanlarının yaşadıkları kıtalar, ülkeler, şehirler, dilleri ve dinleri farklı, ama toplumun onların davalarına gösterdikleri ilgi aynı.

Çünkü iki davada da adları geçen ünlü çok…

14 yaşında bir kız çocuğunu istismar için para ödediği iddiasıyla yattığı cezaevinde ölü bulunan ABD’li milyarder hakkında mahkemenin açıkladığı dava dosyalarında kimler yok ki?

İşte Epstein’in ünlü ‘günah adası’nın müdavimleri:

İngiltere Kralı 3. Charles’ın kardeşi Prens Andrew, eski ABD Başkanları Bill Clinton ve Donald Trump, eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, aktör Kevin Spacey, şarkıcı Michael Jackson, illüzyonist David Copperfield ve eski New Mexico Valisi Bill Richardson.

Arda Turan, Emre Belözoğlu, Fernando Muslera, Buse Terim ve Volkan Bahçekapılı gibi ünlü isimlerin de olduğu 21 kişiyi yüksek kâr vaadiyle dolandıran bankacı Seçil Erzan’ın İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davasına da tıpkı Epstein davası gibi insanların ilgisi büyük.

Medyaya yansıyan tüm ifadelerini okuduktan sonra Seçil Erzan için kanaatim şuydu:

Vücut ölçülerini aldıklarına cuk oturan özel kıyafetler diken haute couture terziler gibi, her müşteriye ayrı bir hikâye uydurup kandıran bir bankacı.

Seçil Erzan’ın ‘çantacısı’ olduğu söylenen tutuklu sanık Ali Yörük’ün mahkemede söylediğine bakar mısınız?

“Seçil Hanım, yalan konusunda profesyonel.”

Seçil Erzan hakkında yanılmamışım!

Kavgalı iki yönetmenle çalışan oyuncu ne dedi?

Türk sinemasının iki ünlü yönetmeni Zeki Demirkubuz’la Nuri Bilge Ceylan arasındaki söz düellosunda taraflar eteklerindeki taşları döktü. İki yönetmenin birbirleri aleyhine söylediklerini takip edenler kimin haklı, kimin haksız oluğunu öğrenemedi, ama üslupları arasındaki farkı anlayan anladı.

Nuri Bilge Ceylan ve Zeki Demirkubuz’la çalışan ender oyunculardan olan, şu günlerde de ‘Yaşam Koçu’ filmi gösterimde olan Doğu Demirkol, Hürriyet’ten Hakan Gence’nin sorularını yanıtladı.

Gence’nin soruları arasında Nuri Bilge Ceylan ve Zeki Demirkubuz arasındaki kavga da vardı. Doğu Demirkol’un bu soruya verdiği yanıt şu oldu:

“Ahlat Ağacı’nda oynarken konuyu bilmiyordum. ‘Hayat’ta oynarken öğrendim. Zeki hocaya sordum, ‘Nuri’ye sorabiliyor musun? Herkes de bize soruyor’ dedi.”

‘Ahlat Ağacı’nda Nuri Bilge Ceylan’ın, ‘Hayat’ta Zeki Demirkubuz’un başrol oyuncusu olan Doğu Demirkol, iki yönetmen arasındaki kavgaya dair yeni bir şey söylemedi. Ancak Zeki Demirkubuz’un aynı soruyu niye kimsenin Nuri Bilge Ceylan’a soramayıp, kendisine sorduğuna dikkat çekmesi iki yönetmenin farkını gösteren bir özellik değil mi?

Ben Affleck: Tanrı beni böyle yarattı

Jennifer Lopez, eşi Ben Affleck hakkında sosyal medyasında yapılan yorumlar ve sorulanlardan bunaldı. Eşinin sürekli üzgün, mutsuz ve sinirli görünmesini soranlara Lopez, “O gayet iyi. Size sadece şunu söyleyeyim. Ben (Affleck) için endişelenmenize gerek yok. O iyi. O mutlu” diye yanıt verdi.

Ben Affleck’in yüz ifadelerinin neden sürekli viral olduğunu bilmediğini vurgulayan Lopez, “Ben rahatım, insanların neye bu kadar takıldıklarını anlamıyorum” dedi.

Meraklılar, Affleck’in yüz ifadelerini dert eden meraklılar internette küçük bir araştırma yapsa ünlü aktörün, bu konuda “Bakın, çok mutsuz gözüken, bıkkın bir yüzüm var. Tanrı beni böyle yarattı. Bu yüzden beni cezalandırmanıza gerek yok” dediğini okusa malzemesiz kalacaktı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Dünyada herkesten çok kendini sev, çünkü dünyada her şey kişisel çıkara dayalıdır.” (Dostoyevski)