MİLLİYET CADDE – 15 NİSAN 2013 PAZARTESİ  –  ALİCE

Yıllık albüm satışının 50 milyondan 8 milyona gerilediği bir ülkede ‘Türkiye Müzik Ödülleri’ değil, ‘Müzik Oscarları’ dağıtsanız, hikaye…

43525_b

‘Kral TV Ödülleri’nin adı ‘Türkiye Müzik Ödülleri’ oldu da ne oldu? İsim ve ödül heykelciğinden başka değişen bir şey olmadı.
Adı ‘Türkiye Müzik Ödülleri’ olunca birkaç gömlek daha iyi bir gece bekliyordu birçok insan…
İşin şov kısmını ne kadar görkemli yaparsanız yapın, sonuçta finale kalanlar ve ödül alanlar       ortada…
Ortalama 8 milyon civarında albümün basıldığı bir yılda ‘Türkiye Müzik Ödülleri’ni kazananlara birlikte göz atalım:
Mustafa Ceceli, Demet Akalın, Göksel, Seksendört, Ziynet Sali, Erdem Kınay, Mehmet Erdem, Gülden Mutlu, Erkan Oğur ve ‘Orhan Gencebay ile Bir Ömür’ projesi.
Yılda 50 milyon civarında kasetin satıldığı 1983’te çalıştığım haftalık magazin gazetesi Merhaba’dan o yıl ‘Müzik yıldızı’ olarak ödül alanlara dikkatinizi çekerim:
Zeki Müren, Ajda Pekkan, İbrahim Tatlıses, Belkıs Akkale, Sezen Aksu, Barış Manço…
Yıllık albüm satışının 50 milyondan 8 milyona gerilediği bir ülkede ‘Türkiye Müzik Ödülleri’ değil, ‘Müzik Oscarları’ dağıtsanız, hikaye…
Ajda Pekkan, Sezen Aksu, İbrahim Tatlıses, Tarkan, Bülent Ersoy, Nilüfer, Kayahan, Candan Erçetin, Sibel Can, Mustafa Sandal, Gülben Ergen, Nükhet Duru, Mahsun Kırmızıgül, Rafet El Roman, Serdar Ortaç gibi ‘star’lar yeni albüm çıkarmadıklarından yarışma dışı kalınca ortaya çıkan tablo budur.
Eskiden şarkıcılar, albüm sayesinde iyi para kazanıyordu.
Şimdi öyle mi?
Para kazanmayacağını bile bile, sırf ‘sesli kartvizit’ niyetine albüm çıkarmak istemiyor çoğu.
Ünlü şarkıcıların albüm aralarını uzatmasının sebebi bu.
‘Star’lar kendini nadasa çekince, meydan kalıyor ‘yıldız’lara.

KRAL’IN ‘iYi’LERi

* 2012’de kaybettiğimiz Neşet Ertaş, Kamil Sönmez, Ferdi Özbeğen ve Müslüm Gürses’in birer şarkıyla anılması takdire şayandı.
* Halil Sezai, Müslüm Gürses’in şarkısını kötü söyledi, ama sanatçının fotoğrafını tişörtüne bastırması, üst üste giydiği tişörtlerden birini Muhterem Nur’a hediye etmesi şık bir davranıştı.
* Gecede ödül alanların çoğunluğu, bana göre de adaylardan ‘en iyiler’iydi.
* ‘Akil İnsan’ Orhan Gencebay’ın okuduğu Cemal Safi’nin ‘Gelin Birlik Olalım’ şiiri, her geçen gün biraz daha ihtiyaç duyduğumuz ‘kardeşlik ruhu’nun manifestosu gibiydi.
* Kayahan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk için yaptığı konuşma ve salondakilerin bu sözleri ayakta alkışlaması güzeldi.

KRAL’IN ‘KÖTÜ’LERi

* Kral TV yönetimi, her ‘şarkıcı’yı ‘sanatçı’ diye lanse etme hastalığından bir türlü kurtulamadı gitti. İlk albümünü çıkaran şarkıcıya ‘sanatçı’ demek, gerçek sanatçılara ayıp.
* ‘En İyi Dizi Müziği’ ödülü ‘Evim Sensin’ filminin müzikleriyle Yıldıray Gürgen’e gitti. Filmin yönetmeni Özcan Deniz, Kral’ın patronu Ferit Şahenk’e teşekkür etmeyi ihmal etmedi, ama nedense yorumuyla ‘Evim Sensin’in şarkısını sevdiren Fahriye Evcen’e teşekkür etmedi.
* ‘En İyi Düet Ödülü’nün iki kişiye verileceği adaylardan belli. Buna rağmen hala iki kişiye bir heykel vermek niye? Emre Aydın’la Gülden Mutlu, ortadan mı bölecekler ödülü?
*Törenin yapıldığı salon çok büyük. Birkaç sıradan sonra dev sahnenin ortasında, loş ışıklar altında neler olup bittiğini görebilmeniz için, barkovizyona verilmesi gerekir o görüntünün. VTR’leri barkodan gösteren yönetmen, nedense ödül vermek ve almak için sahneye çıkanları aynı şekilde barkovizyona yansıtmadı. Salondakilerin çoğu için tablo, “Ses var, görüntü yok” şeklindeydi.

DÜNYA LİDERLERİNİN YILLIK KAZANÇLARI NE?

Dünyayı yöneten liderlerin yıllık kazançlarını merak ediyor musunuz?
Ben merak etmiyordum(!), ama Alman Bild gazetesinde böyle bir haber görünce okumadan edemedim. Haberde, liderlerin yazdıkları kitaplardan elde ettikleri gelirin de yıllık kazançlarına dahil edildiğini belirteyim. İşte Bild’e göre dünya liderlerinin yıllık gelirleri:

ABD Başkanı Barack Obama                      : 458 bin euro
F. Almanya Başbakanı Angela Merkel         :  220 bin euro
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande :  253 bin euro
İngiltere Başbakanı David Cameron            : 180 bin euro
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin           :   93 bin euro
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping                      :   32 bin euro
Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai    :     5 bin 122 euro

GÜNÜN SÖZÜ
Bir off çeksem karşı dağlar yıkılır da, gerek yok şimdi coğrafyayı değiştirmeye!