20 Mayıs 2023 Cumartesi  –  Milliyet  –  Alice

“Sanatçımız Mahsun Kırmızıgül hakkında yapılan asılsız ve yalan haberleri esefle kınıyoruz. Bu haberlerin perde arkasını biliyoruz. Mahsun Kırmızıgül, sanat hayatı boyunca sevenleriyle ve kendisini izlemeye gelenlerle sıcak bir iletişim kurmuş ve menajerlerinin, ekibinin de yanında olduğu kulisinde kendisini ziyaret etmek isteyen herkesi ağırlamıştır. Bu haberler hem sanatçımıza hem kendisini dinlemeye gelenlere büyük bir hakarettir. Masa başı yapılan iftira haberleriyle ilgili olarak hukuki süreci başlatacağımızı da kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Medyadaki bu açıklamayı okuyana kadar Mahsun Kırmızıgül ile modacı Gülşah Saraçoğlu hakkındaki iddiayla ilgili ne bir haber okumuş veya duymuş değildim. Sanatçının menajerliğini yapan kardeşi Yusuf Kırmızıgül’ün medyaya servis ettiği bu sert açıklama sayesinde birçok insan gibi benim de haberim oldu. Kırmızıgül, Gökhan Göz’ün evini ve canlı yayınını basması, sevgilisinin annesine küfür etmesiyle ünlü Gülşah Saraçoğlu ile adının anılmasından rahatsızlık duymuş olabilir.

Buna saygı duyarım. Amma velakin, “Mahsun Kırmızıgül, Gülşah Saraçoğlu ile aşk mı yaşıyor?” iddiasına bu kadar sert tepki göstermesini anlamakta zorluk çektiğimi belirtmeliyim. İddia asılsızsa soran gazetecilere, “Külliyen yalan haber” der geçersin, Kırmızıgül’ün ‘Kardeşlik Türküsü’nde dediği gibi, “Bu öfke ne diye?” anlamadım.

Aynı dönemde hakkındaki “öldü” haberlerine Orhan Gencebay, bu çirkin olaya naif bir dille yanıt verirken, bu ne şiddet, bu ne celal Kırmızıgül Kardeşler? Varsayalım ki haber doğru ve ikili arasında kuliste başlayan yakınlaşma dışarıda sürdü.

Bunun haberleştirilmesi Kırmızıgül’ü dinlemeye gelenlere niye hakaret olsun?

“Bu haberlerin perde arkasını biliyoruz” deyip, açıklamamak nedir Allah aşkına?

Açıklayın da öğrensin herkes, ama o da yok… Onun yerine birilerine aba altından sopa göstermeyi tercih etti Kırmızıgüller…

Pireyi deve yapan gereksiz bir hamle ve çok hatalı bir kriz yönetimi bu…

Büyüyen tehlike; bot hesaplar!

İnsanlığın bugün karşı karşıya olduğu tehlikenin gelecekte daha da artacağı kesin… Bir yandan internet trafiğinin neredeyse yarısını üretir hale gelen bot hesaplar, diğer yandan yapay zekanın gerçeğinden ayırt edilemeyen sanal görüntüleri…

Siber güvenlik şirketi Imperva’nın açıkladığı veriler, hızla büyüyen nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzun kanıtı…

Araştırma, 2022’de otomatik ve kötü niyetli internet faaliyetlerinde önemli bir artış olduğu, buna karşın insan trafiği oranının son sekiz yılın en düşük seviyesine gerilediğini gözler önüne serdi.

Araştırma, “kötü botlar” adı verilen hesapların, şirketin 2013’te trendi izlemeye başlamasından bu yana en yüksek seviyede olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, OpenAI’ın ChatGPT’si ve Google’ın Bard’ı gibi üretken yapay zeka araçlarının devreye girmesiyle bot faaliyetlerinin bu yıl daha da artmasının beklendiğini iddia etti.

Imperva’dan kıdemli başkan yardımcısı Karl Triebes, “Botlar 2013’ten bu yana hızla gelişti ancak üretken yapay zekanın ortaya çıkmasıyla birlikte, teknoloji gelecek 10 yılda daha da yüksek ve daha endişe verici bir hızla gelişecek” dedi.

Bot hesaplarla neler yapılabildiğini seçim sürecinde çok net gördük…

Araştırmacıların öngörüsüne göre siber suçlular, bu bot hesaplarla yapacağı otomatik saldırılarla iş ve finans dünyası için de büyük tehlike oluşturacak. Şirketler ve kişilerin e-postaları, çevrimiçi hesaplarına girmek isteyen siber suçluların saldırısına uğrayacak. Bazı bot hesapların güvenlik yazılımları tarafından tespit edilmemek için insan davranışlarını taklit ettiği de hesaba katılırsa, ülkeler için siber korumanın ve bu alana yapılacak yatırımın önemi de çıkıyor ortaya.

GÜNÜN SÖZÜ

“Liderlerin kalitesini anlamanın en kısa yolu etrafındaki kişilere bakmaktır.” (Machiavelli)