MİLLİYET CADDE  –  26 Temmuz 2012 Perşembe  ALİCE

Serhan Sokulgan’ın çektiği belirtilen fotoğrafla, Taraf’ın   17 Temmuz 2012 tarihinde sürmanşetten yayımladığı fotoğraf aynı…


 17 Temmuz 2012 tarihli Taraf’ın sürmanşeti.


Bu fotoğrafı Serhan Sokulgan’ın çektiği belirtilmiş.  

 

Dün Hürriyet’in ikinci sayfasında ‘Sezen Uykuda’ başlıklı bir haber vardı. Sezen Aksu’nun, koynuna kedisini alıp uyuduğu fotoğrafın süslediği haberde yazılanlar şunlardı:
“Serhan Sokulgan, Sezen Aksu’yu evinde kedisine sarılmış uyurken görüntüledi, sonra da bu kareyi instagram’da paylaştı. Ünlü şarkıcı, sık sık evinde ziyaret ettiği Aksu’nun fotoğrafını, ‘Hiiişt! Ses çıkarmayın, uyuyor Sezuş’ notuyla sayfasına yükledi.”
Diyeceksiniz ki, “Yazıyla fotoğraf, etle tırnak gibi örtüşüyor. Ne gariplik var bunda? Niye mevzu yaptın bunu?”
Haklısınız.
Haberde bir sorun yok… Sorun fotoğrafı kimin çektiğinde…
Çünkü Serhan Sokulgan’ın çektiği belirtilen bu fotoğrafla, Taraf’ın 17 Temmuz 2012 tarihinde sürmanşetten yayımladığı fotoğraf aynı.
Taraf, arka sayfasındaki ‘Telesiyej’ köşesinde yayınladığı bu fotoğrafı sürmanşetten ‘Artık bir de Fototelesiyejimiz var’ başlığıyla duyurmuştu.
Yine Sezen mışıl mışıl uyuyor, kediyse “Abla uyudu, ben çekip gitsem ayıp olur şimdi?” modunda…
Taraf’ta ‘Foto: Telesiyej’ imzasıyla yayımlanan bu fotoğrafta yazılanlarsa şunlardı:
“Sezen, konser öncesi kedisi ‘Sütlü’le uyuyakalmış.”
Fotoğraf aynı, ama “Ben çektim” diyenler farklı. Şimdi yanıtını merak ettiğim soru şu: Sezen uyurken bu fotoğrafı kim çekti? Serhan Sokulgan mı, yoksa Telesiyej’in yazarı mı?
Not: Telesiyej’i yazanın kim olduğunu biliyorum, ama mevzumuz o değil diye şimdilik yazmıyorum.

FB TV’DE GS’Li SUNUCU MU?

FB TV yönetimi, Galatasaraylı olduğu ortaya çıkınca sunucusu Selin Yağcıoğlu’nun işine son verdi.
Bir sunucunun gönül verdiği takım renkleriyle çalıştığı kurumun forma renkleri farklı diye işten çıkarılması doğru mu?
İki haklı gerekçesi var bu kararın.
Birincisi FB TV, tıpkı GS TV, Beşiktaş TV ve Bursaspor TV gibi ‘tarafsız yayıncılık’ yapmak amacıyla değil, tam aksine sahibi olduğu kulüplere hizmet amacıyla kurulmuş bir televizyon.
Sermayesi ‘sarı lacivert’…
Bu televizyonların izleyicileri de, PR’ını yaptıkları kulüplerin   taraftarları…
Bu televizyonların amacı taraftarı motive edip, takıma karşı ilgilerini sıcak ve canlı tutmak. Bu tür televizyonların izleyicileri hep kulüplerinde efsane olmuş insanları, kulübünün sporcularını ve o takıma aşık insanları görmek ister.
FB taraftarları da haliyle Fenerlileri istiyorlar FB TV’de. FB TV’de çalışmaya başlayan Selin Yağcıoğlu’nun geçmişte GS lehine yazdığı Tweetler ortaya çıkınca Fenerbahçeliler, “Onu istemiyoruz” diye kampanya başlattı haklı olarak.
GS’lı olduğu bilinen Hasan Tankaya yıllarca FB TV’de yöneticilik yaptı. Gerçi Tankaya şimdi GS TV’de, ama FB TV’de çalıştığı dönemde, “Hasan Tankaya’yı istemiyoruz” diye kampanya yapılmadı.
Çünkü ekran önüyle, ekran arkası farklı…
FB taraftarlarının kendi ekranlarında rakip takımla özdeşleşmiş bir isim görmek istememeleri çok doğal…
Fanatizm böyle bir şey çünkü…
Şimdi GS taraftarları da   “Selin Yağcıoğlu GS TV’ye alınsın” diye kampanya başlattı. Bakalım  GS taraftarlarının sosyal medyadaki gücü, FB’liler gibi sonuç almaya  yetecek mi?

iMiRZALIOĞLU’NA HENÜZ TEKLiF YOK

Birkaç gün önce ‘Bıktım bu ‘yalan’lardan’ başlıklı bir yazı yazmıştım.
AA’nın yapımcı ve senarist Ömer Sarıkaya’yla yapıp, medyaya servis ettiği söyleşide, İrlanda-Türkiye ortak yapımı ‘Kıtlık’ (Famine) adlı filmde ‘Sultan Aldülmecid’i Kenan İmirzalıoğlu’nun oynayacağına dair bir ayrıntı vardı.
Bu haber üzerine İmirzalıoğlu, “Böyle bir filmden haberim bile yok” şeklinde açıklama yapınca kaleme almıştım o yazıyı. Ömer Sarıkaya, Amerika’dan eposta yolladı bana:
“Kenan İmirzalıoğlu’yla ne ben görüştüm ne de benim adıma bir başkası. Şu isimlerle anlaşma yaptık açıklaması da yapmadım medyaya. Sadece düşündüğümüz isimleri söyledim.
Kenan İmirzalıoğlu’nun yüz şeklini Sultan Abdülmecid’e çok benzettiğim için rolü ona teklif etmeyi düşünüyorum dedim. O yüzden Kenan’ın yaptığı açıklama doğru, henüz kendisinin haberi yok ama 2- 3 hafta sonra İstanbul’da olacağım ve büyük bir ihtimalle kendisiyle buluşup, teklifte bunulacağım. Kabul edip, oynarsa çok iyi olacak.”
Ortada ya bir ‘yalan’ ya da ‘yanlış anlama’ var diye yazmıştım, yanılmamışım.

GÜNÜN SÖZÜ

Ederinden fazla değer ‘soytarı’yı ‘kral’ eder…