14 Şubat 2023 Salı  –  Milliyet  –  Alice

Yaşadığımız çifte depremin üstünden bir hafta geçti ama ne acılar azaldı ne de enkaz altından sağ kurtulanların yaraları kapandı.

13.5 milyon insanın yaşadığı 10 ilde depremin yarattığı hasar çok büyük çünkü.

Bir kez daha gördük ki deprem değil, ihmaldir ölümlere sebep olan. Yan yana iki binadan biri ayakta kalıyor, diğeri yıkılıyor ve içinde yaşayanlara mezar oluyorsa bunun sorumlusu deprem değil, üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yapmayanlar.

Depremde sağlam binalar ayakta kalırken çürük binalar çöküyor, ama toplum içindeki ‘iyi’lerle ‘kötü’ler maalesef aynı oksijeni solumaya devam ediyor.

Bunlar ilk kez oldu

Peş peşe iki depremin ardından Türkiye’nin sadece iyi insanları seferber olmadı, kötüler de iş başı yaptı. Yardım TIR’larının önünü kesip yağmalayan eşkıyaları, depremzedelerin ev ve işyerlerini soyanları, AFAD çadırını otomobiline garaj yapan vicdansızları ilk kez gördü Türkiye.

Türkiye’nin çeşitli illerinden ve 68 ülkeden gelen arama ve kurtarma ekipleri, enkaz altındakilere ulaşmaya çalışırken yalan ve yanlış bilgilerle algı peşinde olanlar da vardı.

Emniyet Genel Müdürlüğü açıkladı:

“Depreme dair provokatif paylaşımlar yapan 475 hesap tespit edildi, 56 kişi gözaltına alındı, 14’ü tutuklandı.”

Tweet ve gerçek

Televizyon kanallarının naklen yayınladığı görüntülerde ekiplerin sağ olarak kurtardıkları depremzedeleri hastaneye götürmek için bekleyen ambulanslar arasında Katar’dan gelenler olduğu halde, bir radyocu şu tweet’i attı:

“Kara günde imdadımıza koşan İsrail ve Yunanistan gibi düşman gösterilen ülkelerin desteğini, BAE, Suudi Arabistan ve ‘kardeş’ dedikleri Katar gibilerin ortadan kaybolup yardım etmediklerini unutmayacağız!”

Peki, gerçek öyle mi?

Suudi Arabistan, 26 milyon dolar (yaklaşık 490 milyon lira), Katar 14 milyon dolar artı 860 milyon lira bağış yaptı.

BAE arama kurtarma ekipleri Kahramanmaraş’ta 8 kişiyi kurtardı.

Katar, lüks donanımlı 10 bin konteyneri yollamaya başladı.

Depremin ardından Türkiye’yi ilk ziyaret eden lider Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, ülkemize gelen ilk Dışişleri Bakanı da Nikos Dendias oldu.

Açık kaynaklardan rahatça ulaşılabilen bu bilgilere rağmen Suudi Arabistan, BAE ve Katar’ı Müslüman Türklerin acısına duyarsız kalan İslam ülkeleri diye lanse etmek niye?

Sosyal medyada, “Enkazdan çıkarılan cesetleri bir kenara bırakıyorlar. Afganlı biri gelip kolunu kesip altınlarını alıyor” veya “Yarseli Barajı patladı” yalanlarını yaymanın 13.5 milyon depremzedeye ne faydası var?

Türkiye’yi derinden sarsan, acıya boğan her olayda işbaşı provokatörlere ve kötülere rağmen Allah’tan bu ülkede, deprem sırasında kendi canlarının değil, onlara emanet edilen bebek ve çocukların başına koşan Devlet, Gazel ve Şeyma hemşireler gibi ‘iyi insan’lar hâlâ çoğunlukta.

GÜNÜN SÖZÜ

“Acı duyabiliyorsan, canlısın. Başkalarının acısını duyabiliyorsan, insansın.” (Tolstoy)