MİLLİYET – 3 ŞUBAT 2016 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Sofya’da yeni açılan Hotel Marinela’nın balo salonundayız. Garanti Koza Sofia Open’ın açılış daveti var salonda. Her yer tıklım tıklım. Salon 1.500 kişiyi almayınca lobiye kadar taştı kalabalık.
O kalabalıkta 30’lu yaşlarda bir Bulgar yanıma gelip şöyle dedi:
“Mister Ali?”
Hafif bir şaşkınlıkla yes der demez, “Milliyet, journalist” diye devam etti.
Ardından birkaç metre ötede duran kadına, “Tsvetelina yes. Journalist Ali” dedi. Bunun üzerine sonradan eşi olduğunu öğrendiğim kadını çağırdı. Kadın çantasından bir kâğıt çıkardı. Kâğıtta benim Sofya’ya gidince sosyal medyadan paylaştığım fotoğrafım ve altına yazdıklarım vardı.
Generali Sofya’nın finans direktörü Ventsisliav Todorov, eşinin Tuba Büyüküstün hayranı olduğunu söyleyip, şöyle dedi:
“Eşim magazin yazarı olduğunuzu biliyor ve sizi sosyal medyadan takip ediyor. Bu gecenin davetlileri arasındaydık, ama eşim sırf sizden Tuba Büyüküstün hakkında bilgi almak için
geldi. Yakında yeni bir diziyle ekrana gelecek mi diye çok merak ediyor. ‘Sofya’daki
‘Türk Haftası’na filmiyle birlikte onu davet etsek gelir mi acaba’ diyor.”
Bildiğim kadarıyla Büyüküstün’ün kesinleşmiş bir projesinin olmadığını, davet için de menajeriyle temasa geçmelerini söyledim.
Türk dizi yıldızları hakkında yazdıklarıma dış pazardaki hayranlarının ne denli ilgi gösterdiğini sosyal medya hesaplarımdan görebiliyordum ama böylesine ilk kez tanık oldum.
Dış pazarda Türk dizilerine ve yıldızlarına gösterilen ilginin, onları haber yapan ya da yazanlara da o coğrafyadan nasıl “okur” ve “sosyal medya takipçisi” kazandırdığının somut
bir örneği bu…
GARANTİ KOZA’DAN  SOFYA’DA ‘KANYON’  
Ekran Resmi 2016-02-06 11.18.49
2005 yılından bu yana İstanbul’da düzenlediği tenis turnuvalarında dünyanın ünlü tenisçilerini ağırlayan Garanti Koza, Bulgaristan’da ‘Sofia Open’ı başlattı. Türkiye’de inşaat sektöründe büyürken tenis sporuna yaptığı milyon dolarlık yatırımlarla dikkat çeken firma, Bulgaristan’a da aynı şekilde “merhaba” dedi.
İstanbul’daki Kanyon’un mimarı John Jarde’ye dünyanın dördüncü Kanyon projesini çizdiren şirket, içinde 1.500 konut, AVM ve SwissOtel bulunan “Grand Kanyon”un inşaatına başladı. Garanti Koza’nın Bulgaristan’da “Sofia Open”ı düzenlemesinin sebebi de bu.
Şirketin “Sofia Open” için Hotel Marinela’da verdiği davete Sofya sosyetesinin yanı sıra Bulgaristan Spor Bakanı Krasen Kralev da katıldı.
Davette Behzat Gerçeker ve ENBE’nin solistleri mini bir konser verdi. Gerçeker, piyanonun başına geçip çaldı, ENBE’nin solistleri Aşık Veysel’den “Uzun İnce Bir Yoldayım”ın yanı sıra bir Bulgar halk şarkısı “Lale misin, Sümbül müsün, Gül müsün?”ü söyledi.
GÜNÜN SÖZÜ
İki mükemmel insan asla birlikte olamaz. Çünkü mükemmel kadın birinci seferde ‘evet’ demez, mükemmel erkekse ikinci şansı vermez. (A. Çehov)