16 Nisan 2022 Cumartesi  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Walt Disney, 20th Century Fox’u satın alınca zor duruma düşen ‘Buz Devri’ (Ice Age) serisinin yapım şirketi Blue Sky Studios, teslim bayrağını çekti. Stüdyo kapanma kararı alırken Blue Sky Studios ekibi ‘Buz Devri’nin en popüler karakteriyle ilginç bir veda videosu hazırladı. ‘Scrat’ isimli sincabın bir meşe palamudunun peşinden koşmasıyla başlayan ‘Buz Devri’nin veda videosunda sincap, sonunda meşe palamudunu yedi!
Walt Disney’in yaptığı satın alma sonunda Blue Sky Studios, kapısına kilit vururken, bir başka dijital platform, 2007’de başlayıp 2021’de biten ‘Keeping Up with the Kardashians’ şova kucak açtı. Kris Jenner, Kim Kardashian, Kourtney Kardashian, Khloe Kardashian, Kendal Jenner ve Kylie Jenner’lı ‘The Kardashians’ adlı program 14 Nisan’da Hulu’da başladı.

TWITTER İÇİN BÜYÜK SAVAŞ

50 yaşında ve dünyanın en zenginlerindensiniz… Tesla, SpaceX ve PayPal gibi dünyaca ünlü şirketleriniz, 273.6 milyar Amerikan dolar’ı net servetiniz var… Elektrikli otomobil Tesla’yı insanoğlunun hizmetine sunmak kesmedi sizi, uzaya sefer düzenliyorsunuz…
İnsanoğluna bu lüks hizmetleri sunarken parası neyse verip ‘mavi kuş’un sahibi olmak istiyorsunuz, ama engel çıkarıyor birileri.
Olacak iş mi? Elon Musk, geçen hafta yüzde 9.2’lik payını alıp en büyük hissedarı olduğu Twitter’ın tamamına sahip olmak için bir dizi atak yaptı.
Musk, Twitter’da önce, “İfade özgürlüğü demokrasinin temel taşlarından biri. Sizce Twitter ifade özgürlüğü prensiplerini yeterince yerine getiriyor mu?” anketi yaptı.
Twitter’ın hissedarları satın almayı kamuoyuna geç açıkladığı için Elon Musk’a dava açacağını duyurunca iş insanı bu kez, ‘mavi kuş’un tamamına 41.39 milyar dolar teklif etti.
Suudi Prens Alwaleed Bin Talal, teklifi reddedince Musk, bir anket daha yaptı. İş insanının, “Twitter hisselerinin $54,20’den satılmasına yönetim kurulu mu, hissedarlar mı karar vermeli?” anketine 2 milyondan fazla takipçisi katıldı ve yüzde 84’ü “Kararı hissedarlar vermeli” dedi.
Musk ile Twitter’da hisse sahibi olan zenginler arasındaki bu güç savaşından kim galip çıkar?
Elon Musk, ‘Mavi Kuş’un tek sahibi olunca Twitter’ın kullanıcılarına bunun ne yararı olur?
Dolar milyarderi Musk, “O kadar para verdim, çoğunluk hissesi bende, ama dediğim olmuyorsa eyvallah” deyip değerini yükselttiği hisseleri satıp Twitter defterini kapatır mı?
Bekleyip, göreceğiz.

YEŞİL ALANA VE YAZA ÖZLEM

İstanbul’da yürüyüş yaptığım üç yer var. Ataşehir’deki parkurun inişi çıkışı çok, o yüzden daha çok düz ayak olan Maltepe ya da Caddebostan Sahili tercih ediyorum.
14 Nisan Perşembe günü 15.30 sularında yürüyüş için Maltepe Sahili’ne gittiğimde şaşırdım. Çünkü hafta içi olmasına rağmen hafta sonları gibi acayip kalabalıktı Maltepe Sahili…
Sıcaklık 17 dereceydi, ama sahilde zaman zaman eser rüzgar nedeniyle hissedilen sıcaklık daha azdı. Buna rağmen parkın içindeki masaların hepsi doluydu.
Yürüyüşe çıkanlar, piknikçiler, bisiklet, martı ya da kay kay kullananlar, top oynayanlar, çimlere uzanıp güneş banyosu yapanlar; ne ararsanız vardı…
Maltepe Sahili’nde 1.5 saatte 11 bin adım atarken birkaç kişi de olsa kitap okuyan da gördüm, sahildeki kayaların üstünde oturup Adalar’a karşı elindeki çizgili deftere dolmakalemle şiir yazan genç kız da…
Orhangazi Şehir Parkı’ndaki ağaçlar yaprak açmadan Anadolu Yakası’nda oturanların hafta içinde sahile akın etmesinin iki temel sebebi var.
Metropol insanının yaza, yeşil alanlara, doğaya ve temiz havaya duyduğu özlem…

GÜNÜN SÖZÜ

“İnsanlar ikiye ayrılır; tanıdıkça büyüyenler, tanıdıkça küçülenler.” (Denis Diderot)