14 Nisan 2022 Perşembe  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Amerikalı aktör Sean Penn’in, Rusya’ya karşı savaşmak için Ukrayna güçlerine katılmayı düşündüğünü açıklaması ilginç… Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasından önce belgesel çekimi için bu ülkede uzun süre kalan Devlet Başkanı Zelenski’yle de görüşen 61 yaşındaki aktörün yaptığı açıklama aynen şu:
“Ukrayna’ya dönme niyetim var. Ama aptal değilim, ne katkı sağlayabileceğimden emin olamıyorum. Yani, hayattaki yerim bunu yapmaya elverişli değil ancak Ukrayna’daysanız [savaşma fikri] aklınızdan geçmek zorunda. Bir de şöyle bir şey düşünüyorsunuz: Kaçıncı yüzyıldayız?”
ABD’li yuncunun 2010’da kurduğu kâr amacı gütmeyen Community Organised Relief Effort (CORE) kuruluşuyla şu anda Polonya’daki Ukraynalı mültecilere destek vermesi güzel. Ancak oyuncu, ABD’li değil de Ukraynalı olsaydı nefsi müdaafa adına eline silah alması normal, ama başka bir ülke adına savaşçı olmayı düşünmesi bile sanatçıya yakışmayacak bir davranış.
Sanatçı, her daim barışın yanında olmalı…
“Akademi, bu yılki ödül töreninde Zelenski’yi konuşturmazsa aldığım Oscarları herkesin önünde eriteceğim” diyen, ama sözünün arkasında duramayan bir oyuncudan da çok şey beklememek lazım.

KAFASI KARIŞIK, GÖNLÜ BULANIK

Yıldız Tilbe, Twitter’da döktürmeye devam ediyor, ama anlaşılan o ki şarkıcının kafası bayağı karışık. Yazdığı şu tweet de onun itirafı:
“Bu gece gerçekten güzel bir gece, kafam karışık, gönlüm bulanık o başka şey, gecenin güzelliğini değiştirmiyor.”
Twitter’da 4 milyon 737 bin takipçisi olan, buna karşın hiç kimseyi takip etmeyen ve “Beni takip edemeyenlerin üzüntüsünü düşünmek istemiyorum” diye tweet atan Tilbe’nin, kendine olan aşkı bambaşka. “Kendime hastayım valla”, “Biraz dolanayım kendime” gibi tweet’ler atan Tilbe’nin çorba yaparken bile bakın aklı nerede?
“Yapmışım aslan gibi mercimek çorbamı. Allaha yerden göğe kadar şükürler olsun. Kim ne kazanıyorsa bin katını kazansın, istediğini yesin, içsin, binsin, gezsin. Gözü olanın gözü kör olsun, fakat köpekler insanları yemesin. Ne dediğimi bir düşünsenize? Korkunç değil mi?”

TÜRK OLUNCA ‘KILIBIK’ İNGİLİZSE ‘ÇOK ASİL’

İngiliz eski futbolcu David Beckham ve İngiliz şarkıcı-moda tasarımcısı Victoria Beckham çiftinin en büyük oğlu Brooklyn Joseph Beckham, Amerikalı oyuncu Nicole Peltz ile dünyaevine girdi. Ünlü çiftin oğlu eşinin soyadını alınca şarkıcı Edis tebrik etti onu:
“Kutluyorum. Şahane bir hareket olmuş. Çok asil ve doğru bir bakış açısı.”
Edis, 28 Kasım 1990 doğumlu olduğu için bilmeyebilir, Tansu Çiller’in siyasete atıldığı 1990’lı yılların başında ve Türkiye’nin ilk kadın başbakanı olduğu 1993’te Özer Uçuran Çiller’in evlenince eşinin soyadını aldığı ortaya çıktığında az aşağılanmamıştı…
Türk erkeği yapınca -hem de 58 yıl önce- ‘Hanım köylü, kılıbık’, 2022’de İngiliz erkeği yapınca ‘Çok asil ve şahane hareket’; vay be!

GÜNÜN SÖZÜ

“Madem ki hatırı yok bunca senenin, namı namert olsun geri dönenin.” (Cemal Safi)