14 Temmuz 2022 Perşembe  –  Milliyet Cadde  –  Alice

TRT 1’deki ilk bölümü 7 Mart 2021’de yayınlanan ve 29 Mayıs 2022’de ‘sezon finali’ yapan ‘Teşkilat’ dizisinin, üçüncü sezonunda başrol oyuncusu Çağlar Ertuğrul olmayacak.
Çağlar Ertuğrul, Tims&B Productions’un Milli İstihbarat Teşkilatı’nda çalışan özel bir ekibin, iş hayatı ile birlikte özel hayatını da konu edinen dizisinde sezon finali yaptığı 48’inci bölüme kadar Serdar Kılıçarslan karakterini canlandırıyordu. Oyuncu, 12 Temmuz’da Twitter hesabından attığı şu tweet’le, pazar akşamları TRT 1’de yayınlanan ve çok izlenen ‘Teşkilat’ ve ekibine veda etti:
“67 haftada unutulmayacak anılar biriktirdik. Yüzlerce emekçisiyle gurur veren bir iş ortaya çıkardık. En zor şartlarda bile binlerce destekçisinden moral bulduk. Sonsuz teşekkürler! Ve şüpheniz olmasın ‘Teşkilat’ yeni sezonda da son derece heyecanlı olmaya devam edecek.”
‘Teşkilat’ dizisi şimdiye kadar 48 bölüm yayınlandı. Çağlar Ertuğrul, veda mesajında niye ‘67 hafta’ diye yazdı? Oyuncu, yeni yayın döneminde başlayacak üçüncü sezonun çekimleri yapıldı da, onu mu kastetti?
Merak edip sordum, 48 bölümle 67 hafta arasındaki farkı.
İlk bölümünden sezon finaline kadar dizide oynayan Çağlar Ertuğrul’un ‘67 hafta’ ile kastettiği şey, 48 bölüm için yaptığı mesai… Çağlar Ertuğrul’un bu tweet’iyle ‘Teşkilat’ın yayınlanan 48 bölümünün 67 haftada çekilmiş olduğunu öğrenmiş olduk.

 

Amy Winehouse, 23 Temmuz 2011’de Londra’nın kuzeyindeki evinde alkol zehirlenmesinden hayatını kaybettiğinde henüz 27 yaşındaydı.
O yaşta altı Grammy ödülü kazanacak kadar başarılı bir şarkıcı olan Amy Whinehouse’un, öldükten sonra onun hayatını anlatan birkaç belgesel çekildi. Asif Kapadia, 2015 yılında Winehouse hakkında çektiği ‘AMY’ belgeselle Oscar kazandı.
Amy Winehouse’un hayatı ve müziği şimdi de uzun metrajlı bir filme konu olacak.
Senaristliğini Matt Greenhalgh kaleme alacağı ‘Back to Black’ adlı filmin yönetmen koltuğunda çok tanıdık bir isim oturacak.
Filmi ‘Grinin Elli Tonu’nun yönetmeni Sam Taylor-Johnson yönetecek.
‘Grinin Elli Tonu’ filminin yanı sıra televizyon dizileri ‘Gypsy’ ve ‘Solos’un yönetmeni olan Sam Taylor-Johnson, dedline.com adlı sitesinin Studiocanal’ın biyografik Amy Winehouse filmi çekeceği haberini Instagram’ından paylaşıp, “Rüya film için ben hazırım” diye yazdı.
Studiocanal, Amy Winehouse ailesinin tam desteğiyle çekilecek filmde, şarkıcıyı kimin canlandıracağının henüz belli olmadığını, cast çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.
Amy Winehouse öldükten sonra babasının yazdığı kitabı okuyan, şarkıcı hakkında çekilen iki belgeseli izleyen biri olarak ‘Back to Black’in nasıl bir film olacağını merak ediyorum.

VİDEO AYNI, SONUÇLAR FARKLI

Dünyada bu konuda yapılan araştırmalar ve tecrübelerim ışığında yıllardır ısrarla altını çizdiğim konulardan biri şudur:
Her sosyal medya mecrasının kendine özgü bir kitlesi var.
Twitter’da beğeni, yorum ve paylaşım rekoru kıran bir paylaşım Instagram’da ‘like fukarası’ olabilir.
Instagram’da çok beğenilen bir paylaşıma ‘Twitter ahalisi’ ilgi göstermeyebilir.
Facebook’ta iş yapmayan bir paylaşım sizi TikTok fenomeni yapabilir.
Bunların tersi de mümkündür…
Sosyal medya mecraları arasındaki geçiş ‘yok’ denecek kadar azdır.
İşte en yeni, en somut örnek.
Yönetmen ve oyuncu Müfit Can Saçıntı’nın aynı video’ya (Çocuklar Duymasın’da anlattığı Meksikalı balıkçı ile ABD’li turistin muhabbeti) üç mecrada gösterilen ilgi arasındaki farka dair yaptığı açıklamaya bakar mısınız?
“Müsadenizle basit bir şey söyleyeceğim.
Bakın aynı saatlerde paylaştığım aynı sahne;
Twitter’da 18 bin
Instagram’da 13 bin 900
TikTok’ta 710 bin izlenmiş.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Sevgi, doğanın ikinci güneşidir.” (George Chapman)