12 Temmuz 2022 Salı  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Temmuz 2022’de açılan, aralarında birçok ünlünün de takip ettiği ‘@kadirsekerresmi’ adlı hesaptan Kadir Şeker’in tahliye edildiği gün şu tweet atıldı: “2 yıl 5 ay 1 gün sonra gelen adalet. Annemin gözyaşlarını sebepsiz yere akıtanlar, umarım sizlerin de annesi bir gün ağlamaz. Umarım kimse haksız yere özgürlüğünden olmaz. Bana destek olan herkese teşekkür ederim. Tek gerçek hesabım budur.” 29 bin kişinin takip ettiği hesabın attığı bu tweet, 78 binden fazla beğeni aldı.

Profiline, “2 yıl 5 ay 1 gün sonra gelen adalet. Tek gerçek hesabım budur” yazan ‘@kadirsekerresmi’ aynı gün, profilinde, “Akşehir Fen Lisesi mezunu doktor adayı” yazan ‘@kadirseker42’ adlı hesabı takipçilerine şikayet etti: “Mart ayında açılmış olan bu hesabın benimle hiçbir ilgisi yoktur. Yasal yollara başvuracağım. Lütfen yayalım.” “Yaptığınız çok ayıp, ismim ile hesap açmanız suç. Kapatmazsanız şikayette bulunacağım.” “İsmimi kullanarak hesap açan bu kişiden şikayetçi olacağım. Gerçekten ayıp.”

‘Kadir Şeker’ bunlarla yetinmeyip, “Twitter üzerinden özgürlüğüm için bana destek olan herkese teşekkür ederim. Sizlere borçluyum. Bu borcumu, vatanıma ve millete hayırlı bir doktor olup, ödemek istiyorum. Yurt dışına gitmeyeceğim, son nefesime kadar ülkeme hizmet edeceğim” yazdı, bir gün sonra da şu tweeti attı:
“Bir imam, hekimleri öldürmek, dövmek için cemaatine nasıl vaaz verebilir? Sizlerin beyinleri Orta Doğu’da olabilir, ancak biz Atatürk’ün kurduğu laik Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşıyoruz. Modern ve çağdaş bir Cumhuriyet için elimizden geleni fazlasıyla yapacağız.” ‘@kadirsekerresmi’ son olarak 9 Temmuz’da şu tweet’i attı:“Bu bayram, ailemin yanında olduğum için bana çifte bayram. Ailenizi sevin, yanında olun. İyi bayramlar.”

Bunlar nasıl insan?

Şimdi sıkı durun; çünkü Kadir Şeker’in avukatı Emrah Daylan’ın bu konuda yaptığı açıklamada sıra:“Müvekkilim Kadir Şeker’e ait hiçbir Twitter ya da sosyal medya hesabı yoktur. Müvekkilim adına açılmış olan hesapların tamamı sahte hesaplar olup, kesinlikle itibar edilmemesi başta sayın basınımız olmak üzere milletimizden istirham ederim. Müvekkilimizle halen cep telefonunu dahi açmamış olup, iletişimi dahi yüz yüze ya da ailesi üzerinden kurmaktayız.”

Twitter’da şimdiye kadar ünlüler adına sözde ‘resmi hesap’ açarak tweet atan çok sahtekar var, ama Kadir Şeker adına sahte hesap açıp, kendisinden önce aynısını yapanı “Çok ayıp” diye şikayet eden yüzsüzü ilk kez gördük!

İster inanın, ister inanmayın Elon Musk’ın Twitter’ı satın almaktan vazgeçmesinin sebebi bu tür sahtekarlar. İş insanı, 44 milyar dolar verdiği Twitter aracılığıyla yapılan manipülasyonları önlemek için, sahte ve bot hesapları silmek için sayılarını istedi. Platformu yönetenler bunu vermemekte direnince Elon Musk, “Yokum” dedi.

TEŞEKKÜRLER LINDSAY LOHAN

Yıllardır Bild’den The Sun’a, Le Figaro’dan Daily Mail’e, Vanity Fair’den Hollywood Life’a, People’dan Paris Match’a, dünyanın önde gelen haber sitelerini takip ederim. Ünlülerin her adımını anında haber yapan bu siteler yıllardır Yunan Adaları’nda tatil yapanlara geniş yer verir, aynı ünlü Türkiye’ye geçtiğinde görmezden gelir. Son örnek Robert De Niro… Oyuncu İstanbul’a gelince haber yapmadılar, ama Avrupa’ya gidince coştular. Ünlü yıldızların Türkiye’ye gelmesini haber değeri görmeyen dünya basını, Lindsay Lohan’ın balayı için Bodrum’u seçmesini ise görmezden gelemedi. Instagram’da 11 milyon takipçisi olan Lindsay Lohan’ın Bodrum’dan yaptığı paylaşımları dünyanın birçok haber sitesi kullandı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Baktın hayatın tadını çıkaramıyorsun, tadını kaçıranı hayatından çıkar.” (Bob Marley)