15 Ağustos 2023 Salı  –  Milliyet  –  Alice

Demet Özdemir’in turist olarak gittiği İtalya’da ‘Erkenci Kuş’ dizisindeki partneri Can Yaman, kariyeri için yaz tatili yapmadan çalışmaya devam ediyor. Çünkü, İtalya’nın ünlü TV kanalı Canale 5’teki ilk sezonu çok başarılı geçen ‘Viola Come İl Mare’ adlı dizinin ikinci sezon çekimleri başladı.

Francesca Chillemi’yle oynadığı diziyle her hafta Canale 5’in karşısına 3 milyon seyirci çekerek reyting rekorları kıran ‘Viola Come İl Mare’ Yaman’ın yıldızını sadece İtalya’da parlatmadı. Bir Türk oyuncunun İtalya’da İtalyanca çekilen ‘Viola Come İl Mare’nin başrol oyuncusu olarak yakaladığı bu başarı, dizinin İspanya’dan sonra yabancı yapımlara pek şans tanımayan Japonya’ya da satılmasını sağladı.

Yaman, dizileriyle İtalya ve İspanya’da yakaladığı popülaritesinden Bulgaristan’da da pay almanın peşinde… B lady adlı TV kanalı, Yaman’ın Özge Gürel’le oynadığı ‘Bay Yanlış’ın haklarını satın alıp 25 Ağustos’tan itibaren hafta içi her akşam 21.00’de yayınlayacağını duyurdu.

İtalyanların reklam kampanyalarının yüzü yaptığı Yaman’ın bu ülkeye ilk gidişi sırasında yaşananlar dün gibi aklımda… Oyuncu ‘Erkenci Kuş’ dizisinin çok sevildiği İtalya’ya gittiğinde fanları kaldığı otelin önünde toplanmış ve bu görüntüleri de sosyal medyadan yayınlamıştı.

Türkiye’deki bazı çok bilmişler, sosyal medyadan haberleşip otelin önünde buluşan ve Yaman’a sevgilerini gösteren bu insanları, “Yapım şirketinin parayla tuttuğu figüranlar” olarak ilan etmişti. Günün sonunda ne oldu? Yaman, İtalyan dizi yapımcıları ve reklamcıların da gözdesi. ‘Figüran’ yalanını tutturamayanlar şimdi, “İtalyancası ve kaslı vücudu sayesinde” diyerek Yaman’ın İtalya’daki başarısını küçümsemeye çalışıyor.

Onlar her şeyi bilir!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tamer Karadağlı’yı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne atamasını hazmedemeyenler günlerdir yazıp duruyor sosyal medyada… Sanırsın her biri uzman bu konuda. Oyuncu Cem Davran, attığı şu tweet’le tepki gösterdi bu absürt duruma: “DT kanunu ya da ödenekli tiyatro yönetmeliği okumuş kaç kişi var acaba şu on binlerce yorumcunun içinde? Kaç kişi biliyor acaba devlete bağlı sanat kurumları hangi mevzuatlarla yönetilir, nasıl yaşar? Madem amatör merakınız, bulun, açıp okuyun bari.”

Bilgi sahibi olmadıkları her konuda ahkâm kesen ve Karadağlı’ya karşı çıkanlar hayatları boyunca Devlet Tiyatroları’nın kaç oyununu izledi acaba?

GÜNÜN SÖZÜ

“Biz sayı saymayı fasulyelerle öğrenmiş bir nesiliz; kimleri fasulyeden sayacağımızı iyi biliriz.” (Anonim)