13 Ağustos 2023 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Ajda Pekkan’ın Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’ndaki konserine gitmedim, ama Süperstar’ın sevenlerine içini döktüğü anlardan 58 saniyelik bölüm geçti elime…

O konserden Ajda Pekkan’ın melek kostümü ve kardeşi Semiramis Pekkan’la birlikte şarkı söylemesi haber oldu. Süperstar’ın o konserdeki samimi itirafı da önemli…

Süperstar’ın samimi itirafı

Sanatçı bu sözleri, orada bulunan söz yazarı ve besteci Şehrazat’a, dinleyicilerinden güçlü bir alkış gelmesinin metni gibi sarf etti, ama olsun, bence samimi bir itiraftı bu:

“O kadar çok çabaladım ki şarkı sözü yazmaya, beste yapmaya… Olmuyor… İki satır yazıyorum, sonra diyorum ki ne komik… Gerçekten…”

Sonra Şehrazat’ı anons edip, alkışlatan Ajda Pekkan, 55 yıllık müzik yolculuğunda hep başkalarının yazıp, bestelediği şarkılarla zirvede kalmayı başaran ender şarkıcılardan biri oldu. Hiç, ama hiç kolay değildir bu…

İyi bir yorumcusunuz, ama yazıp bestelediğiniz şarkıları okuma şansınız yok. Bunun yerine her albüm öncesinde en iyi sözleri ve besteleri bulup, onlarla tarzınızı ve başarınızı sürdürmek önemli, ama bir o kadar da riskli…

Ajda Pekkan, her seferinde iyi araştırıp, ince eleyip, sık dokuyarak ve yıllardır gerçekten çok çalışarak Türkiye’nin ‘Süperstar’ı oldu…

Mesele liyakat değil siyasi

Tamer Karadağlı’nın, ‘Devlet Tiyatroları Genel Müdürü’ olmasına karşı çıkanların çoğu, çok tanıdık geldi bana…

Nereden mi?

Son seçim sürecinde sosyal medyada yazdıklarından…

“Kadınlar, gençler; bunun son seçiminiz olmaması için mutlaka sandığa gidin” diye yazıp, sandıkta hangi parti ve Cumhurbaşkanı adayına oy vermelerini emredenler bunlar.

Seçim istedikleri gibi sonuçlanmadı, kadınların ve gençlerin seçme hakkı elinden mi alındı?

Hayır…

Tarif ettikleri kara tablo aslında kafalarındakiydi…

Eğitimine bakmadan ti’ye almak için Tamer Karadağlı’yı dizi karakterleriyle tarif eden oyuncu, şarkıcı ve gazetecilerin aslında içlerine sindiremedikleri şey, kendileri gibi düşünenlerin yuvalandığı bir kurumun başına bir Türk milliyetçisinin atanması…

Mesele liyakat değil yani, tamamen siyasi!

Süperstar’ın samimi itirafı

Rekora doymuyor

Müzik kariyeri rekorlar ve ödüllerle dolu olan Taylor Swift, ‘Eras Tour’un ilk ayağını tamamlayınca, Grammy ödüllü 2014 yapımı ‘1989’ albümünün yeni versiyonunu çıkaracağını duyurdu.

2006 yılında ‘Taylor Swift’ albümüyle başlayan profesyonel müzik yolculuğuna 12 Grammy Ödülü ve bir dizi rekoru sığdıran 33 yaşındaki şarkıcı, 27 Ekim’de çıkacak ‘1989’u şimdiden ön siparişe açtı.

Müzik ve biletleme yöneticisi Nathan Hubbard, “O, müzik tarihindeki en iyi CEO ve en iyi pazarlama müdürü” dediği şarkıcı, ona göre, markalarını iyi yöneten Bono, Jay-Z ve Madonna’yı yakından takip eden biri.

‘Eras Tour’ ve Taylor Swift’e dair New York Times’ta da yayınlanan bir makaledeki şu vurgu çarpıcı:

“Taylor Swift, güçlü şarkıları ve pazarlama başarısıyla Michael Jackson ve Madonna’nın en parlak dönemi olan 1980’lerde estirdiği rüzgârı 2023’te estiren tek şarkıcı.”

Pollstar’ın her gece yaklaşık 14 milyon dolarlık biletini sattığı şarkıcının 146 stadyum konseri olarak planlanan ‘Eras Tour’ sonunda 1.4 milyar dolar hasılatla Elton John’un veda turu sayesinde yaptırdığı 939 milyon dolar’lık rekoru sanatçının elinden alabilir.

GÜNÜN SÖZÜ

“Haklı çıkmak için karşısındakini bastırmaya çalışan, gerçeği anlamak için sabırla dinleyenden farklıdır; biri güç, diğeri hakkaniyet peşindedir.” (Doğan Cüceloğlu)