MİLLİYET – 30 OCAK 2017 PAZARTESİ  –  ALİCE

Demet Akalın, takip ettiklerim arasında Instagram’dan canlı yayın yapan ilk ünlü…

Instagram yeni bir uygulama başlattı. Şimdiye kadar sadece fotoğraf ve videonun paylaşıldığı mecrada artık canlı yayın yapmak mümkün. Takipçilerininin tümü “organik” olanlara göre fevkaladenin fevkinde olan bu uygulama, sahte takipçi ve beğeni satın alanlar için hiç de iyi olmadı…

Instagram, her canlı toplam kaç kişinin izlediğini sonunda rapor olarak veriyor çünkü…

“Sahte takipçi”, “sahte beğeni”yi keşfedenler, “Şu kadar paraya bu kadar canlı yayın izleyicisi” servisine başlamadan takipçi sayılarıyla şaşırtanlar Instagram’dan canlı yayın yapsalar da, kamuoyu öğrense gerçek reytinglerini. Fena olmaz değil mi?

 

TRABZONSPOR EFSANESİ YENİDEN MÜMKÜN MÜ?

Trabzonspor’un şampiyonluk kupasını son kez kaldırdığında Avni Aker’deydim.

Şenol, Turgay, Necati, Tuncay, K. Şenol, K. Hasan, Güngör, İskender, Osman, Kemal ve B. Hasan’dan oluşan kadro Trabzonspor’u 1983 – 1984 sezonunun lig şampiyonu yaptığında, 23 yaşında acar bir muhabirdim. Mesleğe başladığım Karadeniz gazetesinin poster olarak verdiği şampiyon kadroyla basın mensuplarının çektirdiği hatıra pozunda ben de vardım.

Ogünkü Trabzonspor’la bugünkü Trabzonspor arasındaki farkı anlatmama gerek yok.

Trabzon Forum’da izlediğimiz “Efsane Avni Aker’e Veda” belgeselde Trabzonspor’la efsaneleşen isimler tek tek anlattı bunu.

İmamoğlu’nun çağrısı

Cengiz Özkarabekir’in, Trabzonspor’un eski yöneticilerinden Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun desteğiyle çektiği belgesel için konuştuklarının özetle söylediği şu:

“1972 yılında Trabzonspor’da 14 yabancı vardı. PTT ile deplasmanda berabere bile kalsa şampiyon olacaktı. Trabzonspor, 1 – 0 yenilince yönetim Trabzonlu futbolculara yöneldi. Kurulan o takımla Trabzonspor, bir değil, bir dizi şampiyonluk yaşadı. Trabzonspor, özüne dönmeyip, iskeletini yerli oyunculardan kurmazsa, bir daha o günleri yaşaması olanaksız.”

Belgesel gösteriminden sonra sohbet ettiğim Trabzonspor’un eski futbolcusu, kaptanı, eski Spor Bakanı Faruk Özak, çeşitli liglerde mücadele eden 77 futbol takımı olduğunu söyledi.

77 futbol takımı var

İstanbul kulüplerine özenerek kendisini var eden ruhu kaybeden Trabzonspor’u yönetenler, Trabzon’daki 77 futbol takımdan yepyeni bir bordo mavi iskeleti yaratmadığı sürece, bordo mavili taraftarların özlediği o günler gelmeyecek.

Radikal kararlar almadan, devrim yapmak, efsane yaratmak olanaksız.

Diğer yöntemlerle 33 yıldır aynı başarı gelmediğine göre, risk almaya değer tek seçenek kalıyor geriye.

O nedenle yönetim, Şenol Güneş Stadyumu’nu, eskiden rakiplerin korkulu rüyası olan yeni Avni Aker yapabilmesi için, belgeselin verdiği mesajı almalı ve 50’nci yılında TS’un iskeletini yetenekli yerli futbolculardan oluşturmalı.

Aksi takdirde 25 yaşındaki oğlum gibi torunlarım da göremez bir daha Trabzonspor’un şampiyonluğunu ve bordo mavililerin “Karadeniz Fırtınası” olarak estiği günleri…

GÜNÜN SÖZÜ

İnsanlarla yüzüze konuşarak her sorunu halledebilirsin, ama bazı insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuşacağını bilemezsin. (P. Neruda)