22 Nisan 2023 Cumartesi  –  Milliyet  –  Alice

“Heyyyu Elon Musk, sen yokken biz vardık be gülüm be… Ben tık’sız da Demet Akalın’ım, bizi herkes tanır.”

Şarkıcı, Twitter’ın sahibi Elon Musk’a, “Sen yokken biz vardık burada” diye sitem etmekte haklı.

Çünkü Demet Akalın, Haziran 2010’dan beri Twitter’da. Elon Musk’ın Twitter’ı alması bu tarihten 12 yıl sonra…

Musk, 44 milyar dolar’a satın aldığı Twitter’da bugüne kadar verilen mavi tik’leri iptal edip, parayla satmaya başlayınca, birçok ünlü gibi 6 milyon 783 bin 299 takipçisi olan Demet Akalın’ın mavi tik’i de gitti.

Şarkıcı siteminde haklı.

Çünkü vatandaşı olduğu Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda kanunların geriye yürümezliği ilkesi uyarınca kazanılmış hakların korunması gibi evrensel bir hukuk ilkesi var, ama Twitter’da patronun dediği kanun!

O yüzdendir ki Facebook, Instagram ve YouTube’un yasakladıkları Twitter’da serbest.

Demet Akalın, kaybettiği mavi tik’ini geri alabilir mi?

Her ay sekiz dolar verirse, mavi tik’ine kavuşabilir.

Ancak şarkıcının, “Abla yarım kilo kıyma parası, sana dokunmaz” diye, Twitter Blue aboneliği tavsiye eden bir takipçisine verdiği yanıt şu:

“Bugün Adıyaman’daki çocuklara doğum günüm adına dünya kıyafet aldım, gönderdim. Ne vericem yahu.”

Şarkıcı, ileride attığı tweet’lerin eskisi kadar insana ulaşmadığını, Twitter’ın para vermeyenlerin paylaşımlarını öne çıkarmadığı, platformun bu ayrıcalığı her ay 8 dolar ödeyenlere tanıdığını anlayınca bu kararından döner mi?

Bekleyip, göreceğiz…

Haber kanalı, yalanı itiraf etti

Donald Trump’a yakınlığıyla bilinen Fox News, 2020’deki Başkanlık seçiminde hile yaparak, Joe Biden’ı kazandırdığına dair günlerce yayın yaptığı Dominion Oylama Sistemi şirketine, tazminat ödemeyi kabul etti…

1.6 milyar istediği Fox News ile 785.5 milyon dolara el sıkışan Dominion CEO’su John Poulos, bu anlaşmanın ‘tarihi’ olduğunu söyledi ve ekledi:

“Fox News, şirketime, çalışanlarımıza ve hizmet verdiğimiz müşterilerimize büyük zarar veren yalanlar söylediğini itiraf etti. Bunu hiçbir şey telafi edemez. Bu süreç boyunca hesap verebilirlik aradık ve bu dava aracılığıyla gün ışığına çıkarılan kanıtların, yalanları yaymanın sonuçlarının altını çizdiğine inandık. Medyada doğru habercilik demokrasimiz için çok önemlidir.”

Bir haber kanalının desteklediği adayın kazanması ve rakibinin kaybetmesi için yalan makinesi gibi çalıştığının itirafıdır Fox News’ın dava başlamadan tazminat ödemeyi kabul etmesi…

Fox News, bu tazminatı ödeyecek, ama yaptığı yalan haberleri düzeltip, seyircilerinden ve Dominion ile çalışanlarından özür dilemeyecek.

Seçim yaklaşırken Türkiye’de Fox News gibi karşı oldukları adayın kaybetmesi için ‘iddia’ kisvesi altında yalana, iftiraya heveslenen haberciler, umarım bu davadan ders çıkarır…

Kadınlar Dünya Kupası’na ilgi yok

20 Temmuz-20 Ağustos arasındaki Kadınlar Dünya Kupası için ilginç bir haber vardı Bild’de…

Habere göre; Katar’daki erkekler Dünya Kupası maçlarının yayını için 214 milyon euro ödeyen Alman televizyonları, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yapılacak Kadınlar Dünya Kupası’nın yayınına sıcak bakmıyor.

Almanya gibi, İtalya, Fransa, İspanya ve İngiltere’den henüz hiçbir yayın kuruluşu Kadınlar Dünya Kupası için 10 milyon euro isteyen FIFA ile anlaşmadı. Çünkü asıl sorun maçların yayın saati… Avustralya ve Yeni Zelanda’daki maçlar 10.30, 11.30 ve 12.30’da oynanacağı için yayıncı kuruluşlara reyting kazandırmayacak. O yüzden Avrupa’nın önde gelen beş ülkesinin televizyoncuları reytingi ve geliri olmayan Kadınlar Dünya Kupası’na mesafeli…

GÜNÜN SÖZÜ

“Hiçbir tabela yazmaz mutluluğa kaç kilometre kaldığını, ama yine de yola çıkmak lazım.” (Farid Farjad)