24 NİSAN 2018 SALI  – MİLLİYET CADDE – ALİCE

Hafta sonunu Atlas ile Camp Columbia’nın İpek Yolu yürüyüşünde geçireceğim, iki ay önceden belliydi.

Magazin Gazetecileri Derneği (MGD) Başkanı Okan Sarıkaya arayıp, geride kalan hafta sonu için Göcek’e davet etti beni. İki ay öncesinden Atlas ile Camp Columbia’nın 21-22 Nisan’da gerçekleştireceği Likya Yolu yürüyüşüne sözüm vardı. Mazeretimi bildirince Sarıkaya, “Fethiye ile Göcek arası bir saat bile değil. Gece-gündüz demeden görev yapan magazincilerle mesleğin duayenlerini buluşturup, sinerji yaratmak istiyoruz. Sen de gel” diye ısrar etti.

Fırsat olunca, birkaç saatliğine gelmeye çalışacağımı söyledim. Likya Yolu’ndaki ilk trekking maceramızın ardından Aksazlar’daki kamp alanına geçtik. Akşam yemeğinden sonra, “Birkaç saatliğine Göcek’e gidip geleceğim” deyip, ayrıldım Atlas ekibinden.

45 dakika sonra Göcek’teydim. Gittiğimde, ‘Yaza Merhaba Partisi’ yeni başlamıştı. MGD’nin davetlisi olarak İstanbul’dan gelen Yeşim Salkım, Aylin Coşkun, Burcu Güneş, Zeynep Mansur, Demet Şener, Elif Ece Uzun ve Aslıhan Güner’le 42’nci yaşını kutlayan eşi Mert Kılıç, partinin tadını çıkarıyordu.

Gecenin DJ’liğini yapan gazeteci Oben Budak’ın çaldığı müzikler eşliğinde, şarkıcılar beraber ve solo konserlere  başladı. Gecenin en manidar şarkısı Zeynep Mansur’dan geldi. Çünkü Mansur, ‘Gel Günaha Girelim’ şarkısını, aldatma gerekçesiyle İbrahim Kutluaydan boşanan Demet Şener’le söyledi.

DİZİ SEKTÖRÜNDE İSPANYA FARKI!

Türkiye’de yapımcılar, dizileri hâlâ deneme-yanılma yöntemiyle çekerken, ‘Narcos’ ve ‘La Casa de Papel’le dünyayı sallayan İspanyollar ne yapıyor?

Soruya cevap bulmak için İspanya’ya gitmedim… Bu konuda yapılmış akademik bir çalışmaya da rastlamadım. Yaptığım tek şey, ‘La Casa De Papel’in Profesör’ü Alvaro Morte’nin söyleşisini okumaktı.

Oyuncu, polis dergisi 221B’ye verdiği söyleşide, rolü için nasıl seçildiğini açıkladı:

“Beni tercih edenler, cast direktörleri Eva Leira ve Yolanda Serrano’ydu. İki aydan fazla süre denendim. Bu rol için sıkı bir rekabet vardı. Bana verdiklerini söylemek için aradıklarında inanamadım.” 

Dizide, rol gereği planladığı soygunu gerçekleştirmek amacıyla seçtiklerini kampa alıp, beş ay eğiten Profesör rolünü vermek için Alvaro Morte’yi iki ay deneyenler kim?

Dikkat ederseniz, yapımcı veya kanal yönetimi değil, cast direktörleri… Çünkü onların işi bu ve sonuç ortada…

Peki bizde durum ne?

Dünyaya en çok dizi ihraç eden bir ülkeyiz.

Bu yönüyle yapımcıları kutlarken, şu gerçeği de dile getirmek şart.

Bugün büyük umutlar ve paralarla çekilen yapımların çoğu ekranlarda değil, dizi mezarlığında kendine yer buluyor!

AVŞAR’IN ‘SELFİ’Sİ VE ÖZGÜVENİ

Türkiye güzeli seçilip, tacının alınmasından sonra aşkları, evliliği, anneliği ve boşanması gibi her şeyini ezbere bildiğimiz Hülya Avşar’ın hayatını anlattığı ‘Selfi’ filmi 27 Nisan’da vizyona girecek.

O nedenle şu sıralar birçok insanın kafasındaki soru aynı:

“Hülya Avşar’ın kendi yazıp, kendi oynadığı ve hayatını anlattığı filmi kim, niye izlesin?” 

Avşar, YouTube’da yayınladığı videoyla, bu ve benzeri sorulara yanıt verdi.

“Bu filmi niye çektin?” sorusuna, “Kendimi halka açıyorum” diye cevaplayan Avşar,  ‘Selfie’ iş yapsa da yapmasa da devamını çekeceğini söyledi.

Filmden iki yıl önce çok konuşulan afişini yaptığını anlatan sanatçının söylediklerinin tümü, kendine olan özgüvenin göstergesi…

35 yıldır eylem ve söylemleriyle gündemde kalmayı başaran Avşar, kendini anlattığı filmiyle yine farkını ortaya koyup koymadığını ‘Selfi’ vizyona çıkınca göreceğiz.

GÜNÜN SÖZÜ

Mutlu insanlar; her şeyin en iyisine sahip olanlar değil, sahip olduklarını kaybetmeyecek kadar çok sevendir. (Bukowski)