23 NİSAN 2018 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  – ALİCE

Bir yıldır şeker diyeti yapan ve günde bir saat yürümeye özen gösteren biri olarak Atlas Dergisi’nin hafta sonu etkinliğini kaçıramazdım.

O nedenle hafta sonu Fethiye’deydim. Çünkü Atlas Dergisi’nin Columbia Firması sponsorluğunda düzenlediği Likya Yolu’nda doğa yürüyüşü etkinliği vardı. 

Tarihi Likya Yolu, Muğla’nın Fethiye ilçesiyle Antalya Konyaaltı arasında 555 kilometrelik bir parkur.

Atlas okurları ve basın mensuplarının katıldığı etkinlik kapsamında iki günde yürünen mesafe toplam 20 kilometre.

“555 kilometrelik parkurda 20 kilometre ne ki?” dediğinizi duyar gibiyim.

Haklısınız.

Ancak birkaç nedenle daha fazlası zordu.

Birincisi patika yolun zemini taşlarla dolu. İkincisi arkanızda Baba Dağı, üstünüzde yamaç paraşütü yapanların süzüldüğü gökyüzü, önünüzde Fethiye Ölüdeniz’in müthiş manzarası…

Gel de böyle bir ortamda daha fazla yürü…

Günümüzde gördüğünüzün keyfini çıkarmak yerine, anı kaçırma adına ölümsüzleştirmek moda…

Herkes akıllı cep telefonlarına sarılıp fotoğraf ve video çektiği için Likya Yolu, iki gün boyunca bize yürüyüş parkurundan çok selfie platosu gibi oldu.

“Dünyanın en uzun 50, Dünyanın en güzel 10 yürüyüş rotası” Likya Yolu, 25 ile 40 gün arasında tamamlanan bir parkur… Helal olsun bu parkuru tamamlayanlara.

14 AYLIK BEBEKLE TREKKİNG

Likya Yolu’nda trekking yapan birçok insanla karşılaştık. Yüklü sırt çantaları, ellerinde batonlarıyla bizim indiğimiz yokuşları tırmananlar arasında en ilginci 14 aylık çocuklarıyla Likya Yolu’nda yürüyüşe çıkanlardı.

Alınca Köyü’ndeki molada karşılaştığımız diş hekimi Sevil Tolay ile eczacı Engin Tolay, arkadaşları Zeynep Kemer ve Mert Erabur’la Fethiye’den yola çıktıklarını, tatil bitinceye kadar yürüyeceklerini söyledi.

Oğlu Atlas’ı eşiyle dönüşümlü taşıdıklarını söyleyen anne, “Likya Yolu’nda hamileyken yürüdüm, düştüm. O yüzden oğlum bu parkurun yabancısı değil” dedi.

TENİS TURNUVASI’NIN  YILDIZI DEMET AKALIN 

WTA Turu’nun prestijli turnuvalarından TEB BNP Paribas İstanbul Cup ve İstanbul Open’ın açılış partisi bu akşam Swissotel The Bosphorus’ta yapılacak.

Açılış partisinde Demet Akalın sahneye çıkacak. Söyleyeceği şarkılarla turnuvaya katılan sporcular ve davetlileri coşturacak Akalın’a  partiyi düzenleyenlerin bir sürprizi olacak.

9 Mayıs’a kadar Garanti Koza Park’taki turnuvada tenis dünyasının ünlü raketleri Caroline  Wozniacki, Marin Cilic, Agniezska Radwanska gibi yabancı sporcuların yanı sıra Çağla Büyükçay ile Cem İlkel gibi Türk tenisçiler de raket sallayacak.

GÜNÜN SÖZÜ

Düşündüğünü söylemekten korkmaya başlarsa bir kişi düşünmekten de korkmaya başlar. (Vedat Türkali)