MİLLİYET CADDE – 13 ARALIK 2015 PAZAR  –   ALİCE

unnamedATV’de yayınlanan ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’a (EDHO) Deniz Seki konuk oyuncu oldu ya bu hafta, hapisteki şarkıcının dizinin reytingine ne kadar katkısı olduğunu yazanlar, maalesef yine ‘sap’la ‘saman’ı karıştırdı:

“Dizi bir hafta önce Total’de 8.45 reyting almıştı, Deniz Seki’nin konuk oyuncu olduğu bölümün reytingi 8.73 oldu. Yani 0.28 puan arttı.”
Sevsinler sizin hesabınızı!
Etkenleri unutup sadece sonuca bakarak tespit yaparsanız olacağınız bu. Oysa işin aslı şu:
1 Aralık 2016 Salı akşamı kanalların sıralaması ve izlenme payları şöyleydi:
1. ATV: Yüzde 16.22
2. TV8: Yüzde 13.54
3. FOX: Yüzde 11.96
4. Star TV: Yüzde 10.95
5. Kanal D: Yüzde 6.06
6. Show TV: Yüzde 4.53
7. TRT1: Yüzde 2.72
Gelelim TRT 1’in Galatasaray- Astana maçını, ATV’nin de Deniz Seki’li ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ı yayınladığı 8 Aralık Salı akşamına:
1. ATV: Yüzde 16.58
2. TRT1: Yüzde 11.30
3. FOX: Yüzde 10.90
4. TV 8: Yüzde 10.77
5. Star TV: Yüzde 10.27
6. Show TV: Yüzde 5.94
7. Kanal D: Yüzde 3.94
Verilerden de anlaşılacağı gibi, TRT 1’in bir hafta önce salı akşamı yüzde 2.72 olan izlenme payı bir hafta sonra Galatasaray – Astana maçı sayesinde yaklaşık 6 kat artıp yüzde 11.30’a çıkarken hangi kanallardan ne kadar seyirci aldığı ortada. Maça rağmen kayıpta olmayan iki kanal var: ATV ve Show TV
Demem o ki, bu yayın döneminin reytingi en parlak ve izlediğim tek dizisi ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’a Seki’nin ne katıp – katmadığının hesabını buna göre yapın!
ETİLER’DEKİ PS LOUNGE
PS Lounge, Bodrum Yalıkavak Marina’dan sonra ikinci yerini Etiler’de açtı. Şimdiye kadar gördüğüm en yüksek tavanlı nargileci ve restoranın bir diğer özelliği de çay menüsü. Şahin Paşazade adlı  35 yaşındaki genç bir Azeri’nin açtığı PS Lounge’da, İstanbul’da başka bir yerde bulamayacağınız çok özel çaylar var. Fiyatları 18 – 22 TL arasında değişen bitki çayları özel demliklerle servis ediliyor ve her demlikten iki bardak çıkıyor. Biraz pahalı, ancak  C vitaminine ihtiyaç duyduğumuz kış günlerinde ‘PS Kış Çayı’nı ilaç niyetine içebilirsiniz.
Ekran Resmi 2015-12-11 10.10.50VARDY’NİN RENKLİ HAYATI!
İngiltere Milli Futbol Takımı ve Leicester City’nin forveti Jamie Vardy ile yapılmış bir söyleşiyi izledim Lig TV 2’de.
Muhabir, “Eve geldiğinizde neler yaparsınız?” diye sorunca İngiliz forvetin yanıtı şu oldu:
Yemek yeriz, eşimle sohbet ederiz, çocuklar uyuyana kadar onlarla ilgilenirim, sonra Playstation 4 oynarım.
Ekran Resmi 2015-12-13 10.22.17‘KANATLARI AŞK’TANDI’ BAKIN NELER YAPTI?
Kısa sürede beşinci baskısını yapan şiir kitabı ‘Kanatlarım Aşk’tandı’nın yazarı Selin Söğütlügil’i tanımadığım için şiirlerinden önce özgeçmişini okudum. Amerika’da doğan, Şişli Terakki Lisesi, St. Charles High School’dan sonra New York Fashion Institute of Technology ve İstanbul Mimar Üniversitesi’nde sanat tarihi okuyan Söğütlügil, halen Londra’daki Regents University’de senaryo ve film prodüksiyonu üzerine yüksek lisans öğrencisi. Yazar; Dila, Cana ve Ata Aslan Tütüncü’nün de annesi…
‘Büyülü gerçeklik’ akımından şiirleri kadar renkli yaşamı olan şairin, hobileri de çekti ilgimi… Söğütlügil, yüzmeden okçuluğa, maratondan aktivistliğe yaşamın birçok alanıyla ilgilenirken okuyan, çocuk büyüten ve şiir yazan enerjik bir dünya vatandaşı.
Yüzme İhtisas spor Kulübü’nün eski yüzücülerinden Söğütlügil, Greenpeace, İnsan ve Hayvan Hakları Cemiyeti’nin de üyesi. Dahası da var: Yazar, Londra’da Ulusal Arazi Okçuluğu Cemiyeti’yle Arkas Yelken Yarış Takımı’nın üyesi.
Google’da araştırırken Atatürk’ün akrabası olduğunu ve her yıl Londra’dan Avrasya Maratonu’na katılmak için İstanbul’a geldiğini öğrendim. Maraton öncesi Boğaz’da form tutarken çekilmiş fotoğraflarının olduğu galerilere bile rastladım.