MİLLİYET – 23 ARALIK 2016 CUMA  –  ALİCE

ALİ ALTAY VE HALUK BİLGİNER'DEN İNTERNET DİZİSİ

Yıllardır ev telefo-numuz yok… Üç kişilik çekirdek bir aileyiz, üçümüzün de cep telefonu var. O yüzden ihtiyacımız kalmadı ev telefonuna…

Birkaç yöneticinin zevkine göre hazırladığı “fiks menü”yü milyonlara sunan TV kanallarının akıbeti de sabit telefonlar gibi olacak.

İnsanlara sevdiği programı, istediği zaman, dilediği yerde izleme şansı sunan mecralar artık revaçta.

Bu işin lideri Netflix’in dünyada elde ettiği başarı gösterdi ki gelecek internet televizyonculuğunda.

10 yıl önce biri,Haluk Bilginer, Nur Sürer, Ali AltayOkan YalabıkSerkan KeskinTülin Özen ve Bartu Küçükçağlayan gibi oyuncular televizyon için değil, internet için dizi çekecek” deseydi, alacağı yanıt belliydi:

“Mümkün değil…”

İzleyici artık mobil!

MAHSUN GÜZEL; TÜLİN ÖZEN

Yıllarca dizi ve filmleri açık kanallardan bedava izleyenlerden, internette parayla dizi izleyecekler, elbette ki finanse edemez o projeyi…

Ancak Netflix gibi, internette yüzlerce seçenek sunan bir platform oluşturup, insanları abone yaptığınızda, değişiyor tablo

Çünkü gençlerin çoğu dizileri TV’den değil, istediği zaman ve yerde internetten izliyor.

Star TV’nin sahibi DoğuşKanal D’nin sahibi Doğan Grubu, Türk izleyicisinin mobil TV’ye kaydığını gördü ve bu pazara yatırıma başladı.

Doğuş’un Puhu’su, Doğan’ın BluTV’si var artık.

Ocak ayında yayına başlayacak BluTV’de, sadece Haluk Bilginer’in “Emekli Komiser Cevdet”i oynadığı sekiz bölümlük “Masum” yok. Aylık ücreti 9.90 TL olan BluTV, abonelerine her ay 30 yeni olmak üzere yüzlerce film ve dizi seçeneği sunacak. Yabancı diziler Amerika ile eş zamanlı yayınlayacak.

2HEMŞİRELERİ KIZDIRAN FİLM

Bugün vizyona giren Murat Boz, İrem Sak ve Yasemin Allen’in başrolünü paylaştığı “Dönerse Senindir” filminin galası, önceki gece Zorlu PSM’de yapıldı.

Galaya gitmeye niyetli değildim. Çünkü aynı saatte başka bir etkinliğe davetliydim, oraya gidecektim.

1Sağlık çalışanlarının, vizyona girmeden filmdeki minili seksi hemşireli sahnelere tepki göstermesi yüzünden kararımı değiştirdim. Hemşirelerin gösterdiği tepkide haklı olup olmadıklarını merak ettiğim için galaya gittim.

Görüntülere bakıp, “Hangi hastanede böyle hemşireler var?” diyenler haklı. Çünkü filmdeki hemşirelerin etek boyları bayağı kısa…

Çünkü o sahnedeki tüm espri bunun üstüne… Bayılan “Mehmet”in (Murat Boz) hayali minili ve seksi hemşireler, ama gerçek çok başka!3

SCHUMACHER’İN FOTOĞRAFI VE HASTA HAKLARINA SAYGI

2013’te Fransız Alplerinde kayak yaparken geçirdiği kazadan bu yana makineye bağlı yaşayan Michael Schumacher’in 47 kiloya düşmüş halinin fotoğrafını çeken veya ele geçiren biri, bunu önce Alman medyasına satmaya kalktı. Almanlar, Formula 1’in efsane pilotuna duyduğu saygıdan fotoğrafı alıp, yayınlamadı.

Eurosport’un haberine göre ise 1.7 milyon euro isteyen bu kişiye, İngiliz basını 1 milyon sterlin teklif etti.

“Hasta haklarına saygı”, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin bir parçası ve evrensel bir ilkeyse, bunun “Sana göre”si, “Bana göre”si olur mu? Oluyor demek ki!

GÜNÜN SÖZÜ

Milyonlarca insan evsiz ve açken, hayatta hiçbir şeyden şikâyet edemem. (Katy Perry)