7 Eylül 2023 Perşembe  –  Milliyet  –  Alice

Kanal D’nin ilk bölümünü bu akşam yayınlayacağı dönem dizisi ‘Dilek Taşı’nı salı sabahı izledim.

Ön izleme için The Marmara Oteli’nin içindeki Okra İstanbul’a gittiğimizde masalarda bizleri 43 yıl öncesine götüren Hürriyet gazetesinin tek yaprak ve iki sayfalık nüshası vardı.

Dizi için özel hazırlanan gazetenin manşetinde ise Gülden Karaböcek’in ‘Dilek Taşı’yla rekor kırdığı haberi vardı.

Gazetenin tarihine baktım; 7 Eylül 1980…

Türkiye için çok önemli bir aydır 1980’in eylülü…

Demokrasimize büyük bir darbe vuran ‘12 Eylül İhtilali’ o ay yapıldı çünkü…

Çok geçmeden barkovizyonda Salih Bademci, Hazal Şubası ve Ozan Dolunay’ın başrollerini paylaştığı ‘Dilek Taşı’nın ilk bölümü vardı.

Eylül 1980’de toplu işten çıkarmaların ardından lokavt ilan eden fabrika önünde maaş ve tazminat alacakları peşindeki işçilerin eylem görüntüleriyle başladı dizi… Dizide Ustabaşı Mustafa rolündeki Salih Bademci, hasta eşini tedavi ettirebilmek için patronundan alacağını ister. ‘Fabrikatör Yakup Bey’ borcunu ödemek yerine, önce alacağını isteyen işçisini işten kovar. Mustafa ısrarla parasını isteyince patron bu kez onu, “Fabrika basan militan” diye polise şikayet etmekle tehdit eder. Bu da Mustafa’yı durdurmaz… Çünkü eşinin yaşaması için ameliyata, paraya ihtiyacı vardır. Mustafa gözünü karartır, hakkı olan parayı alır, ama onun için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Mustafa, eşi ölünce kızıyla baş başa kalır, ama o da uzun sürmez.

İstanbul’un karanlık yüzü Mustafa’yı hapishane zindanlarıyla tanıştırır. O hapisteyken darbe olur ve fonda dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren’in askerin ülke yönetimine el koyduğuna dair açıklaması duyulur…

Dizi bu yönüyle izleyenlere sadece nostalji yaşatmayacak. ‘Dilek Taşı’, dramı, aşkı ve bir babanın hayata tutunacağı tek dal olan kızı için neler yapabileceğini de gösterecek bir yapım.

Mustafa’nın küçük kızı rolündeki Lena Naz Kalaycı, çok sevimli bir çocuk. Baba ve kızı Cemre arasındaki o bağ, o sıcaklık bana çok sahici geldi. Baba–kız arasındaki o sevgi bağı seyirciye de geçerse ‘Dilek Taşı’ uzun soluklu bir dizi olur.

Senaryosunu Can Sinan’ın yazdığı, yönetmenliğini Altan Dönmez’in üstlendiği ‘Dilek Taşı’nın kadrosunda başrol oyuncuları Salih Bademci, Hazal Subaşı ve Ozan Dolunay’ın yanı sıra Perihan Savaş, Özge Özberk, Teoman Kumbaracıbaşı, Elif Doğan, Çiçek Dilligil ve Afra Karagöz gibi usta oyuncular da var.

Yoshinori Moriwaki, üç ayda 12 il dolaşacak

Türkiye yüz ölçümünün yüzde 92’si deprem bölgesi… Ülkemiz nüfusunun yüzde 95’i deprem riski olan yerlerde yaşıyor. Mevcut yapı stoğumuzun yüzde 30’u dayanıksız. Bugüne kadar depreme karşı yeterli toplumsal bilinç oluşturulamamasının sonucu bu.

O yüzden toplumu bu konuda bilinçlendirmek için çaba sarf eden herkes benim için baş tacı.

KYK Yapı Kimyasalları, deprem bilincini artırmak ve farkındalık yaratmak için Türkiye’de eşi olmayan bir TIR’la 6 Şubat depremini yaşayan 12 şehri dolaşma kararı aldı.

Moriwaki’ye denetim görevlisi olarak çalıştığı Marmaray ve Osmangazi Köprüsü’nün deprem risklerini sordum, “İkisi de beklenen en yüksek deprem olan 7.9’a dayanır” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ

“En güzel intikam, ‘başarıdır’. Seni sevmeyen herkesi üzer.” (Jacques Derrida)