9 Eylül 2023 Cumartesi  –  Milliyet  –  Alice

Spotify, dünyada ve Türkiye’de en çok dinlenen şarkıları açıkladı. Listeye görenlerin çoğunlukla, “Bunlar kim? Bir, iki şarkıcının dışında hiçbirini tanımıyorum” diyeceğine eminim.

Spotify abonesi değilseniz İrem Derici, Simge ve Emir Can İğrek dışındaki isimler tanıdık gelmeyebilir size…

Neden mi?

Çünkü dijital müzik platformlarının abonelerinin ezici çoğunluğu gençler ve çocuklar…

Her dönem yetişkinlerle gençlerin müzik zevkleri farklıydı. Dijital dünyada her şey kayıt altında olunca aradaki fark daha net ortaya çıktı…

Bu yaza damga vuran şarkı veya şarkıcılar çıkmadı… O yüzden koyunun bulunmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi denmesi gibi bir şey bu liste.

Listenin ikinci ve üçüncü sırasındaki şarkılara dikkatinizi çekmek isterim.

İkinci sıradaki Uzi’nin okuduğu ‘Caney’le üçüncü sıradaki Halodayı’nın 2012’de vefat eden arabesk yıldızının yorumunu da kullandığı ‘Aman Güzel Yavaş Yürü’, Azer Bülbül şarkılarının cover’ı… Emir Can İğrek’in ‘Ali Cabbar’, Simge’nin ‘Aşkın Olayım’, İrem Derici’nin ‘Yaz Gülü’yle listeye girmesi, üç şarkıcının gençlerin de gözdesi olduğunun kanıtı.

2023 yazında Spotify’da sırasıyla en çok dinlenen şarkılar:

1- Pişman Değilim–Semicenk, Doğu Swag

2- Caney–Uzi

3- Aman Güzel Yavaş Yürü–Halodayı, Azer Bülbül

4- 24/7– Alizade, BEGE

5- Canın Sağ Olsun–Semicenk, Rast

6- Geri Dönemedim–Semicenk

7- Ali Cabbar–Emir Can İğrek

8- Yana Yana–Semicenk, Reynmen

9- Aşkın Olayım–Simge

10- Aşk Olsun–Çakal

11- Araba–Sefo

12- Baybay–BLOK3

13- Sevecek Sandım–Semicenk

14- N’aptığını bilmesem de–BLOK3

15- Affetmem–BLOK3

16- Celladına Aşık–Kubilay Karça

17- Aynen–Heijan, Muti

18- Defol-Lil Zey

19- NKBİ X Yapamam/Remix–Lvbel C5, Güneş

20- Yaz Gülü–İrem Derici

Sağlık hizmetinden mahrum edilsinler

Bir ülkede bazı hastalar veya yakınları; doktor, hemşire veya sağlık çalışanlarını darp etmeyi alışkanlık haline getirdi…

Mevcut yasalar bu insanları sağlık çalışanlarını darp etmekten alı koymadığı için Sağlık Bakanlığı da Türk Hava Yolları gibi ‘Kara Liste’ uygulaması başlatsa, çözüm olur mu acaba?

Uçakta tişörtünden çıkardığı şırdanı yerken fotoğrafını paylaşan Şırdancı Mehmet’e THY’nin koyduğu uçuş yasağı, onu iki ayda yaptığına pişman etti!

21 Haziran’da başlayan yasak nedeniyle THY ile uçamadığı için Şırdancı, 9 Eylül’de, “Pişmanım. THY’yi çok özledim” açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanlığı çalışanlarını darp edenlere, devlete ait tüm sağlık kurumlardan -yaptıkları eylemle orantılı olarak– sağlık hizmeti yasağı koysa, eminim onlar da Şırdancı Mehmet gibi tez zamanda yola gelir.

Taylor’ın ‘kahve’si gitti!

Sosyal medyada takip ettiklerinin açığını arayan ciddi bir kitle var. Suyun kaldırma gücünü keşfedince, “Evraka, evraka” (Buldum) diyerek, sokağa fırlayan Arşimet gibi en küçük bir açık bulduklarında da basıyorlar yaygarayı…

Taylor Swift’in takipçilerinden biri, şarkıcının ‘Eras Tour’un sinema filmine ilişkin bir duyurusunda kullandığı fotoğrafın orijinalini bulup, ikisi arasındaki farkı teşhir etti. Afişteki fotoğrafın orijinalinde şarkıcının giydiği parlak pullu kıyafet kahverengi ile mavi karışımıydı. Afişi hazırlayanlar fotoğrafa nasıl bir filtreleme uyguladıysa, Taylor Swift’in kıyafetindeki kahverengi yok oldu, geriye sadece mavi kaldı. Şarkıcının görsel hafızası güçlü takipçisi de haklı olarak, “Kahverengi nereye gitti?” diye sordu.

“Bulunduğun anı tekrar yaşayamayacağının bilincinde olursan hayat sana daha anlamlı gelir.” (Doğan Cüceloğlu)