14 Ekim 2023 Cumartesi  –  Milliyet  –  Alice

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplanan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, Disney Plus’ın ‘Atatürk’ dizisini yayınlamama kararını görüştü. Disney’in yaptığının açık bir sansür, hak ve hürriyetlerin ihlali olduğunu dile getiren Yayman, bu konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’nin kurucu liderine yapılan içerik ne olursa olsun, siz kimsiniz ki iptal ediyorsunuz? Ermeni diasporasının baskısı mı var, ABD’deki grupların baskısı mı, içerikle ilgili mi bir şey var? Bunları bilmiyoruz… Bunu da gelip, kendileri anlatmak istiyor. O yüzden kendilerini dinlemeliyiz.

Belgeselin Disney Plus mecrasında değil, televizyonda yayınlanması doğrultusunda bir karar alındı. Bunu da doğru bulmuyorum. Disney Plus yetkililerinin bu konuda Türk milletinden özür dilemesini bekliyoruz. Alınan kararın sebebini kendilerinden dinlemek istiyoruz. Onun için Disney temsilcilerini komisyona davet etmenin çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.”

Disney, ‘Atatürk’ için  9 Kasım’da TBMM’de

Seçilen gün manidar

Disney yetkililerinin, 10 Kasım Atatürk’ün vefatının 85’inci yıl dönümünden bir gün önce, 9 Kasım’da komisyona gelmelerinin anlamlı olacağını vurgulayan Yayman, bu tarihten sonra diğer dijital platformları da dinleyeceklerini, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan da konuya ilişkin yazılı görüş alınacağını bildirdi.

Disney yetkililerinin TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’na ‘Atatürk’ projesini niye iptal ettiklerini anlatmak için 9 Kasım’ı seçmesi manidar, ama konu hakkında RTÜK’e verdikleri savunmadan başka şey söylemeyeceklerine adım gibi eminim…

“Ermeni lobisinin baskısı yüzünden bu kararı almak zorundaydık” diyecek halleri yok, ama gerçek bu…

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, Washington Büyükelçimiz, Konsolosluklarımız, Kültür Ataşelerimiz ve bilhassa Ermeni diasporasının etkili olduğu Kaliforniya eyaletindeki Türk derneklerine birer yazı yazıp, yanıt istese işin aslı bütün çıplaklığıyla çıkacaktır ortaya…

Disney, ‘Atatürk’ için  9 Kasım’da TBMM’de

Tebrik ve hüsran

Türkiye’de yaşayan bir gazeteci olarak en azından şunu biliyorum:

ABD’deki Türk derneklerinin yöneticileri, “Atatürk dizisine devam” diyen Disney Türkiye yetkililerini, Ermeni lobisine boyun eğmedikleri için tebrik etti.

Çok geçmeden Ermeni diasporası, “Çabalarımız sonuç verdi. ‘Atatürk’ dizisi iptal edildi. Sesimize kulak veren Disney Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ediyoruz” diye zaferini ilan etti.

Ermeni diasporasının bu konudaki açıklamaları ve yaptıkları paylaşımlar hâlâ duruyor internet ve sosyal medya hesaplarında…

Tasarruf stratejisi

Öte yandan Disney Türkiye’nin RTÜK’e verdiği savunma ortada:

“The Walt Disney Company’nin yönetici ekibi, Disney’in küresel gelir ve abonelik artırma stratejilerini analiz etmelerini takiben Şubat 2023’te, başka konularla birlikte, yerel içeriklerle global içeriklerin bir karışımı olan mevcut içeriklerinin değerlendirilmesi de dahil, masraf azaltma odaklı strateji ve başka pek çok tasarruf tedbiri ve stratejik karar açıklamışlardır.

Disney’in, Disney+ kataloğundan içeriklerle ilerlememe kararı yalnızca ‘Atatürk’ içeriğine özgü olmayıp, Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Latin Amerika ve hatta ABD’den diğer pek çok yabancı ve yerli programları da kapsamaktadır. Disney ayrıca yakın gelecekte yayınlanması planlanan başka yerli yapımların yapım süreçlerini veya yayınlarını da bu doğrultuda askıya almıştır. ‘Atatürk’ içeriğinin yayınına dair reklam ve tanıtımlar, bahsi geçen kararın uygulanması ile sonlandırılmıştır.”

Disney, ‘Atatürk’ için  9 Kasım’da TBMM’de

GÜNÜN SÖZÜ

“Keşke insanlar güzelliğe düşkün oldukları kadar dürüstlüğe düşkün olsa.” (Konfüçyüs)