12 Ekim 2023 Perşembe  –  Milliyet  –  Alice

Dünyada olduğu gibi bizde de filmler önce sinemalarda vizyona girer, sonra televizyonlarda veya dijital platformlarda yayınlanır.

Dünyada başka örneği var mı bilmiyorum, ama hafızam beni yanıltmıyorsa Ata Demirer’in ‘Bursa Bülbülü’, Türkiye’de bir ilke imza attı. BKM, filmi önce dijital platforma sattı. Film oradaki izleyicisini tüketince, sinemalarda vizyona çıktı.

Bazı sinema işletmecilerinin, “Dijital platformlarda yayınlanan bir filme kim niye para verip, sinemada izlesin? Para için sinema işletmecilerini satanları biz de protesto edelim” diye aralarında tartıştığı bir filmdi ‘Bursa Bülbülü’…

Nereden mi biliyorum bunu?

11.Bodrum Türk Filmleri Haftası’nda bizzat sinema işletmecilerinden dinledim de oradan.

O yüzden merak ediyordum ‘Bursa Bülbülü’nün vizyondaki ilk üç günde ne yapacağını…

Bu rakamı açıklamadan önce aradaki farkı mukayese edebilmek için Ata Demirer’in önceki filmlerinden bazılarının vizyondaki ilk üç günde ne kadar seyirciye ulaştığını hatırlatmakta yarar var.

* 2010 yapımı ‘Eyyvah Eyvah’, üç günde 259 bin 225, toplamda 2 milyon 459 bin 818 kişi seyretti.

* 2011’in filmi ‘Eyyvah Eyvah 2’, üç günde 801 bin 863, toplamda 3 milyon 947 bin 988 bilet kestirdi.

* 2014 yapımı ‘Eyyvah Eyvah 3’, üç günde 778 bin 475, toplamda 3 milyon 414 bin 212 seyirciye ulaştı.

* 2018’de vizyona giren ‘Hedefim Sensin’i, ilk üç günde 403 bin 158, toplamda 1 milyon 896 bin 782 kişi izledi

* 6 Ekim 2023’de vizyona giren ‘Bursa Bülbülü’nün sinemalara çektiği seyirci sayısı ise 16 bin 372.

‘Bursa Bülbülü’nün gişede ötememesinden, sinema yerine dijital platformları tercih eden yapımcı ve oyuncuların yanı sıra işletmecilerin de alacakları dersler var.

Sinema seyircisi, daha çok para için etik değerleri yok sayanlara, “Madem öyle, işte böyle” dedi çünkü…

Sur Kültür Yolu’nda kimler konser verecek?

‘Bursa Bülbülü’ gişede ötemedi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 100 günde 11 ayrı şehirde gerçekleştirilen Kültür Yolu Festivalleri’nde sıra Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali’nde… 14 Ekim’de başlayacak ve dokuz gün sürecek festival boyunca Diyarbakır, 500’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Sur Kültür Yolu Festivali toplumun her kesimine hitap edecek. Dengbejler, tiyatro temsilleri Türkçe’nin yanı sıra Kürtçe, Ermenice şarkıların seslendirileceği konserlere, çocuk etkinliklerinden Eyvan gecelerine kadar pek çok farklı etkinlik bir arada yer alacak.

Meryem Ana Kilisesi’nde Süryani Kadim İlahileri söylenecek, Surp Giıragos Kilisesi’nde Ermeni Bestekârlar Konseri ve İnançların Dili Konseri yapılacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Dengbej Evi’nde Dengbej Divanları kurulurken, Diyarbakır Kent Müzesi Cemil Paşa Konağı’nda Eyvan geceleri düzenlenecek.

Fiskaya Cam Teras birbirinden özel konserlere ev sahipliği yapacak. 14 Ekim’de Berivan Demirkıran, Veysel Cengiz, Fırat Alış, Ferhat Denizhan, Meltem Macit, 15 Ekim’de Bedri Ayseli, Süleyman Oduncu, Uğur Yaşar, Özgür Ekin, Serap Sütşurup, 16 Ekim’de Çelina, Songül Kale, Leyla Cengiz, İbrahim Candan, İlayda Alan, 17 Ekim’de Ozan Mensur, Bahar Cengiz, Tekin Yiğiter, Veysel Ayyıldız, Erdal Elaldı, 18 Ekim’de Ali Aktaş, İbrahim Hakkı Karadaban, Bircan Dudukçu, Leyla Engin, Ayşegül Çakmak, 19 Ekim’de ise Metin Tosun, Semra Buzoba, Mensure Arancak, Gökmen Batur ve Arin Dicle Somuk konserleri olacak.

Dağkapı Meydanı’nda müzik dünyasının yıldızları; Simge, Oğuzhan Koç, Alişan, Merve Özbey, Fatma Turgut, Murat Dalkılıç, Derya Uluğ, Ferhat Göçer ve Bengü sahne alacak. Aslı Hünel ve Uğur Aslan da, Sezai Karakoç Kongre ve Kültür Merkezi’nde konser verecek.

GÜNÜN SÖZÜ

“Erkeklerin bütün akıl yürütmelerini toplasanız bir kadının tek bir duygusu etmez.” (Voltaire)