MİLLİYET CADDE – 19 MART 2017 PAZAR  –  ALİCE

Televizyon kanalları, reyting almayan dizileri kaldırıp, yenilerini koymaya devam ediyor. Şimdiye kadar TV yöneticileri, ‘komedi iş yapmıyor’ gerekçesiyle aşk ve entrika odaklı projelere olanak tanıyordu. Dizilerin, oyuncuları ve karakterlerinin adları değişiyor ama işlenen öyküler aynı oluyordu. 

Kanal D" href="http://www.milliyet.com.tr/kanal-d/" target="_blank">Kanal D’nin ‘İsimsizler’i, Star TV" href="http://www.milliyet.com.tr/star-tv/" target="_blank">Star TV’nin ‘Söz’ü, FOX’un ‘Savaşçı’yı aynı dönemde ekrana sürüyor olması tesadüf değil. Çünkü dağlardan ve kırsaldan büyük şehirlere inen terör, TV kanallarının dizilere bakışını da değiştirdi. Bu tür yapımların iki avantajı var.

Birincisi başta PKK olmak üzere her türlü teröre karşı savaşı anlatan diziler, iyi reyting alır. Örneğin Osman Sınav" href="http://www.milliyet.com.tr/osman-sinav/" target="_blank">Osman Sınav’ın ‘Sakarya Fırat’ı… 2009’da başlayıp, Haziran 2013’te final yapan proje, en çok izlenen yapımlar arasında yer alıyordu, ama ‘Çözüm Süreci’nin kurbanı oldu.

‘Kurtlar Vadisi Terör’ dizisi de iyi reytingle başladı, ama ömrü iki hafta sürdü. Bu dizilerin bir diğer özelliği de şu:   Aşk, entrika ve komedi dizileri, ülkeyi yasa boğan bir terör olayı olduğunda yayınlanmıyor. Ama bu projeler için öyle bir risk söz konusu değil.

Kanal D’den ‘İSİMSİZLER’ 

Kanal D’nin ilk bölümünü 27 Mart’ta yayınlayacağı dizinin yapım şirketi Barakuda Film&Es Film, yapımcıları ise Ahmet Kayımtu, Yusuf Esenkal ve Serdar Öğretici.İsimsizler’in konusu ise şöyle: Fatih, genç, başarılı, umut vadeden bir diplomat adayıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin yurt dışı temsilciliklerinden birine atanan diplomat Fatih’in, görevine başlayacakken Virankaya’dan gelen acı haber     hayatını değişir.
Fatih, ülkesi için masa başında rahat bir görev yapmaktansa ateş altında olmayı tercih eder ve devleti anası babası yerine koyan yedi kişilik ekibiyle at izinin it iziyle karıştığı Virankaya’ya gider.

Senaryosunu Mustafa Burak Doğru, Serkan Birlik, Ayça Mutlugöl ve Hale Çalap’ın yazdığı dizinin yönetmeni Osman Kaya. Projenin oyuncuları Uğur Güneş, Bülent Alkış, Volkan Keskin, Çağkan Çulha, Taner Ertürkler, Musab Ekici, Sedat Mert, Algı Ege ve     Sera Kutlubey.  

Fox’tan ‘Savaşçı’ 

Limon Yapım Hayri Arslan’ın FOX için çektiği ‘Savaşçı’ dizisinin senaristi ise yayınlandığı dönemde iyi reyting alan TRT 1’in ‘Sakarya Fırat’ dizisinde üç sezon yazan Süleyman Çobanoğlu… Berk Oktay, Yıldız Çağrı Atiksoy, Murat Serezli, Fırat Albayram, Burç Kümbetlioğlu, Hakan Dinçkol, Alican Albayrak ve Uğur Biçer’in rol aldıkları yapım, ‘Bordo Bereliler’e mensup bir timin kahramanlık öykülerini ekrana taşıyacak.

Star TV’den ‘Söz’ 

Yönetmenliğini Yağız Alp Akaydın’ın üstlendiği, senaryosunu Ethem Özışık’ın yaptığı ‘Söz’, özel kuvvet timinde görev yapanların kahramanlık öykülerini anlatacak. Timur Savcı" href="http://www.milliyet.com.tr/timur-savci/" target="_blank">Timur Savcı ile Burak Sağyaşar’ın kurduğu TIMS&B’nin çektiği dizide Tolga Sarıtaş, zekası ve cesaretiyle bütün timin saygısını ve güvenini kazanan kıdemli üsteğmen ve tim komutanı Yavuz’u canlandıracak. ‘Namlumuz namusumuz, vatan cennetimizdir’ parolasıyla yola çıkan, ‘Gözün Arkada Kalmasın’ı slogan yapan ‘Sözün diğer oyuncuları ise  Mustafa Yıldıran, Burak Sevinç, Görkem Sevindik, Eren VurdemAytaç Şaşmaz, Atakan Arslan, Mehmet Ali Karakuş, Doğukan Polat, Oktay Samurkaş ve Volkan Uygun.

SEBZE, MEYVE KABUKLARI VE ATIKLARDAN YEMEK YAPMAK 

Le Cordon Bleu ve Reims-Champagne-Ardenne mezunu, Fransa’da catering şirketi sahibi Türk Şef Sibel Pinto, sosyal sorumluluk projesi ‘Action Kashkarikas’ı Fransa ve Meksika" href="http://www.milliyet.com.tr/meksika/" target="_blank">Meksika’dan sonra Türkiye’de Okan Üniversitesi" href="http://www.milliyet.com.tr/okan-universitesi/" target="_blank">Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü’yle yapacak.

Pinto; meyve, sebze kabukları, yemek artıkları ve düşük maliyetli malzemelerle yaptığı yemekleri 22 Mart’ta Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde, 24 Mart’ta ise üniversitenin Hasanpaşa Kampüsü’ndeki workshop’larda anlatacak.

Workshop’a kayıt olanlar gala yemeği de dahil 80 TL ödeyip, açlıkla mücadele eden çocuklara katkı sağlayacak ve ünlü şeften dört çeşit yemek öğrenecek. Beş workshop’ta yapılan yemekler 24 Mart Cuma akşamı Ataşehir" href="http://www.milliyet.com.tr/atasehir/" target="_blank">Ataşehir Sahan’daki gala yemeğine katılanlara ikram edilecek.

Not: Workshoplara katılmak isteyenler için iletişim maili: efe.ulu@okan.edu.tr