MİLLİYET – 17 MART 2017 CUMA  –  ALİCE

2012’de medyada büyük yankı bulan “Reyting sahtekârlığı” operasyonunu hatırlıyor musunuz? O dönem İstanbul polisinin gözaltına aldıklarına yönelik suçlamanın özeti şuydu:

“Reyting sonuçlarını manipüle etmek.”

İddiaya göre o dönem reytingleri ölçen AGB de vardı bu işin içinde, TİAK’ın müdürü ve “Ayrılık” dizisinin yapımcıları da…

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne 24 Ağustos 2012’de gelen isimsiz ihbarla başlayan operasyonla başlatılan “dolandırıcılık”, “evrakta sahtekârlık”, “kişisel verileri kaydetme, yayma” ve “edimin ifasına fesat karıştırma” soruşturmalarının sonucu ne oldu?

5 yıl süren yargılama

İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen (2012/307) davanın 14 Mart 2017 tarihinde verilen kararı elimde. Beş yıldır süren kamu davasında şu isimler yargılanıyordu:

Yapımcı Selçuk Çobanoğlu, kardeşi Ferit Çobanoğlu, şirket ortağı ve çalışanı Mehmet Bülent Erdinç, şirket çalışanı Bülent Can, AGB Nielsen Genel Müdürü Craig Johnson, üretim müdürü Hilmi Berköz, panel müdürü Erhan Demir, istatistik ve kalite kontrol müdürü Behiye Karakaya, teknik eleman Abdurrahman Çelebi, TİAK adına paneli denetleyen Uğur Çağlı’nın yanı sıra Songül Aydın, Celal Orçun Köktuna ve Dursun Güleryüz.

Herkes beraat etti

Mahkeme, “Gereği düşünüldü” dedi ve her sanık için şu kararı verdi:

“Yapılan yargılama neticesinde toplanan delillerden sanığın bu suçları işlediği sabit olmadığından beraatine…”

Onca gürültü patırtı, sonuç bu…

İsimsiz bir ihbarla başlayan operasyon sonrasında yaşananlar malum.

TİAK, AGB Nielsen’le sözleşmesini feshetti. Bir süre reyting ölçümü yapılmadı. Reyting işi daha sonra AGB’yi satın alan Kantar Media’ya verildi. Yargılanan AGB ve TİAK çalışanları işsiz kaldı, Selçuk Çobanoğlu yapımcılığı bıraktı.

YILMAZ ERDOĞAN’DAN ŞAHANE BİR KOMEDİ


Yılmaz Erdoğan
’ın yazıp yönettiği, başrollerini Gupse Özay, Büşra PekinŞebnem BozokluSerkan Keskin, Aylin Kontente, Bülent Emrah Parlak, Çağlar Çorumlu ve Fatih Artman’ın paylaştığı komedi filmi “Tatlım Tatlım” vizyona girdi.

Dört kadın ve erkeğin tanışma faslı ve evliliklerinde yaşadıklarını komik bir dille beyazperdeye aktaran “Tatlım Tatlım”, şahane bir komedi filmi…

Çiftlerin, komik monolog ve diyalogları üstüne kurulu “Tatlım Tatlım”, prodüksiyon açısından masraflı bir film değil, ama oyunculukların tavan yaptığı, izleyenleri kahkahaya boğan şahane bir iş…

NE YAZIYORSAK O!

Pazartesi günü yazdım, hükümetin evlilik programlarını bitirmek için Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hazırlığı yaptığını.

Bu “kulis bilgisi”ni paylaştıktan iki gün sonra, 4 Mart’ta hazırlanan KHK’nın metni geçti elime… Aynı gün Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, yazdıklarımı teyit eden şu açıklamayı yaptı:

“…Neymiş efendim, reytingi çok yüksek ve dolayısıyla reklam gelirleri de çok yüksek. Olmaz olsun böyle reklam gelirleri.

… Şu an böyle bir çalışma yapılıyor, son noktaya geliyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte bunu büyük ihtimalle bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) düzenlemesiyle gündeme getirebiliriz. Bu yöndeki çalışmalar son noktadadır.”

GÜNÜN SÖZÜ

Kadınlar sözleriyle değil, gözleriyle konuşur aslında. Bu yüzden onları anlamak için dinlemek yetmez, izlemek gerekir yalnızca. (Dostoyevski)