MİLLİYET – 12 EYLÜL 2014 CUMA  –  ALİCE

TV kanalları gündüz kuşakları için bütün silahlarını sahaya sürdü. TV’lerin prime time savaşları henüz tam başlamadı. Çünkü seyircilerin tamamı TV karşısındaki yerini almadı. 45 ve üstünde olması gereken toplam reyting henüz 34 civarında. Buna rağmen bazı günlerde “Kanlı dizisavaşları” başladı. Örneğin bu çarşamba PT1’de 7 kanalda da dizi vardı. “Total”de reyting yarışı şöyle bitti:
1. Güzel Köylü (6.19  Star TV)
2. Yılanların Öcü (3.63  Show TV)
3. Kara Para Aşk (3.51  ATV)
4. Benim Adım Gültepe (3.35  Kanal D)
5. İki Dünya Arasında (2.93  STV)
6. Zengin Kız Fakir Oğlan (2.85  TRT 1)
7. Kadim Dostum – Tekrar (1.51  FOX)
TV yayınlarını dijital platformlardan değil de uydudan izleyenler için gördüğünüz gibi ulusal eğlence kanallarında diziden başka alternatif yok.
Çarşamba PT1’de dizi dışında alternatif yayın sunan üç kanal vardı.
TV8’deki “O Ses Çocuklar” yarışması 2.26 reytingle 17’nci, Kanaltürk’teki yabancı film “Aldanış” 1.50 reytingle 39’uncu, Kanal 7’deki “Yedi Bela Hüsnü” filmi de 2.38 reytingle 14’üncü oldu.
Çarşamba’yı kim aldı peki?
İşte kanalların “Total” sıralaması ve aldıkları izlenme payları? (%)
1. Star TV… 14.58
2. ATV… 8.88
3. Show TV…. 8.62
4. Kanal D… 8.23
5. TRT 1… 6.86
6. TV8… 5.51
7. STV… 5.12
8. FOX… 3.52
Acun Ilıcalı’nın TV8’i, 8 kanal arasında sonuncu olarak başladığı yarışta, sadece “O Ses Çocuklar”la 6’ncı sıraya yükseldi. Eğlence kanallarının, insanları dizilere mahkum eden ve dizileri de birbirine kırdıran zihniyeti Acun’un işine yarar. Yakında başlayacak yarışma ve şovlar TV8’i, PT1’in en çok izlenen kanallarından biri yaparsa kimse şaşırmasın. Diziler birbirini yerken, Acun aradan sıyrılacak gibi!

KONUNUN UZMANI DEĞİLSE BANA NE ONUN FİKRİNDEN?

NTV’de Oğuz Haksever’in hazırlayıp sunduğu “Bugün Yarın” programının stüdyo konuklarıgazeteciler Mehmet Barlas, Fatih Çekirge ve İsmet Berkan’dı.
Tartıştıkları konunun başlığı neydi biliyor musunuz?
“Şantiyede asansör faciası.”
Üç gazeteci aynı zamanda çalıştıkları işyerlerinin “İş güvenliği uzmanı” da bizim mi haberimiz yok?
77 milyonluk Türkiye’de, “Şantiyede asansör faciası” gibi bilgi ve uzmanlık gerektiren bir konuda görüş beyan edip insanları aydınlatacak “uzman” kalmadı da onlara mı geldi sıra?
Barlas, Çekirge ve Berkan gibi deneyimli gazetecilerin elbette ki her yurdum insanı gibi bu konuda da fikirleri olabilir.
Ancak ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü olan Türkiye’de 10 kişinin yaşamını yitirdiği “Şantiyede asansör faciası”, “fikri” değil, “bilgi”si olan uzmanların konuşması gereken hayati önemde bir konudur.

BEŞİKTAŞ 1. ULUSLARARASI KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİ

21-28 Eylül tarihleri arasında Beşiktaş, sanat adına bir dizi renkli etkinliğe ev sahipliği yapacak. “Beşiktaş 1. Uluslararası Kültür ve Sanat Günleri” Beşiktaş Belediyesi’nin “Kardeş Belediye” ilan ettiği Hakkari Belediyesi ve sanatçıların da katılacağı yürüyüşle başlayacak. Pazar günkü yürüyüş Beşiktaş Demokrasi Meydanı’nda başlayıp, Ortaköy Meydanı’nda bitecek. Festivalin ilk gününde Hakkari Belediyesi Arbane Grubu, Karadeniz rock grubu Entu ve üç dinin temsilcilerinin olduğu koro konser verecek.
Yeşilçam’ın 100. yılı nedeniyle 100 film afişi sergisinin açılacağı festivalde yurtiçinden ve yurtdışından gelecek 60 ressam bir hafta boyunca Beşiktaş’ı resmedecek. Fransa’dan gelecek sokak ressamları Bebek, Beşiktaş ve Ortaköy’de hünerlerini konuşturacak.
22 -25 Eylül arasında Ortaköy Meydanı’nda sanatçıların da katılımıyla Yeşilçam Günleri düzenlenecek. Etkinlik boyunca gösterilecek filmler ve halkla buluşacak sanatçılar şunlar olacak:
Ah Güzel İstanbulKadir İnanırMüjde Ar.
Son Kuşlar: Ediz Hun, Selma Güneri, Tijen Par.
Gurbet Kuşları: Cüneyt ArkınFiliz Akın, Tanju Gürsu, Özden Çelik.
Yılanların Öcü: Fikret Hakan.

GÜNÜN SÖZÜ
“Üzenlerin üzüldüğü vakit de gelir.” (Yunus Emre)