27 Şubat 2024 Salı  –  Milliyet  –  Alice

Dijital platformlar ile sinema salonlarının kıyasıya rekabete girdiği 2023 yılında dünyada ve Türkiye’de en çok izlenen 10 film hangileri?

Dünyada en çok izlenen 10 filmden üçü ‘Barbie’, ‘Oppenheimer’ ve ‘Hızlı ve Öfkeli 10 (Fast X)’ bizde de iyi iş yaptı. Dünya genelinde en çok izlenen 10 filmden üçü animasyon. 2023 yılında Türkiye’de 2 milyon 853 bin 70 seyirciyle en çok izlenen film de animasyon, listede 10’uncu olmayı başaran yapım da…

Dünya ne izledi  biz ne izledik

Dünya genelinde animasyonlar dışında yapımcıların yüzünü güldüren yapımların çoğu aksiyon filmleri… Türk seyircisi ise animasyon ve aksiyonların dışında komedi filmlerine de büyük ilgi gösteriyor.

ABD’nin ünlü magazin dergilerinden Variety’de yer alan bir habere göre 2023 yılında da Hollywood’da en çok kazananlar yine aktörler. 2022 yılında en çok kazanan 100 filmden 44’ünde kadınlar başrollerdeydi. Hollywood’un ‘Kadınlar Yılı’ ilan ettiği 2023’te ise 100 filmden sadece 30’unda kadınlar başrolde. Kadın başrol oyuncular açısından bizde durum daha da vahim. 2024 yılının gişede iyi iş yapan filmler arasında Gupse Özay’dan başka kadın oyuncunun başrolde olduğu yapım yok.

Dünyada ilk 10 film

1- Barbie

2- The Super Mario Bros. Movie

3- Oppenheimer

4- Galaksinin Koruyucuları 3

5- Hızlı ve Öfkeli 10 (Fast X)

6- Örümcek-Adam: Örümcek-Evrenine Geçiş

7- Küçük Deniz Kızı

8- Mission Impossible: Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm

9- Elemental: Doğanın Güçleri

10- Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Türkiye’de ilk 10 film

1- Rafadan Tayfa Galaktik Tayfa

2- Oppenheimer

3- Atatürk 1881-1919 (1. Film)

4- Hızlı ve Öfkeli 10 (Fast X)

5- Ölümlü Dünya 2

6- Barbie

7- Avatar: Suyun Yolu

8- Kutsal Damacana 4

9- John Wick 4

10 Çizmeli Kedi: Son Dilek

‘Almanya Güzeli’ 39 yaşındaki İranlı

Almanya’da düzenlenen ‘Miss Germany’ adlı güzellik yarışmasını 39 yaşındaki İranlı Apameh Schönauer kazandı. Altı yaşındayken ailesiyle birlikte İran’dan Almanya’ya gelen ve Berlin’de yaşayan mimar Schönauer, 25 bin euroluk ödülün sahibi oldu.

Geçen yıl yaş sınırının kaldırıldığı ‘Miss Germany’ye bu yıl Hamburg’dan katılan 42 yaşında Mignon Kowollik en yaşlı yarışmacı olarak kayıtlara geçti.

15 bin kadını geride bırakarak ‘Miss Germany’ seçilen, bir Almanla evli ve iki çocuk annesi Tahranlı kadın, “Kazandığıma inanamıyorum” derken, Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Bild, ilginç bir iddiayı ortaya attı:

“Güzellik yarışmasına hile mi karıştı? Çünkü ‘Miss Germany’ yarışmasını düzenleyenler uzun süredir iş yaptıkları Apameh Schönauer’i tanıyor.”

Bu tartışmalar nereye varır ve bir sonuç üretir mi bilemem. Ama Almanya gibi yabancı karşıtı insanların çokça olduğu bir ülkede İranlı bir annenin ‘Miss Germany’ seçilmesi -Almanya için imaj çalışması bile olsa– önemli bir gelişme.

GÜNÜN SÖZÜ

“Her şey kendi karşıtı ile beslenir; benzerin, benzere hiçbir faydası yoktur.” (Platon)