15 MAYIS 2021 CUMARTESİ  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülken, bugüne kadar sosyal medyadan takip ettiklerimden biri değildi.
Güney Afrika’daki Büyükelçimizin Ramazan Bayramı’nda Twitter’da yaptığı bir paylaşımı, Rüstem Eyüboğlu retweet edince gördüm. Tesla’nın sahibi dolar milyarderi Elon Musk’ın doğduğu şehirdeki büyükelçiliğimiz, yanındaki iki hemcinsiyle çekilen fotoğraf için şunları yazıp, paylaştı:
“Bugün Büyükelçilik ailemizle bayramlaştık. Bir anda, üç farklı ve güzel meslekten üç kadın olduğumuzu fark edip; bu anı ölümsüzleştirdik. Bir subay, bir diplomat ve bir polis! Dünyanın bir ucunda, Türk kadınları olarak Atatürk’ün manevi huzurunda dimdik poz verdik.”
İç karartan haberlerle girdiğimiz Ramazan Bayramı’nda ülkemiz ve kadınlarımız adına gurur duyulacak bir fotoğraf…
Büyükelçimizin paylaştığı ‘tweet’in altında “Gurur duydum sizlerle” diye yazanların yanı sıra, Ülken’in yaptığı Atatürk vurgusu yüzünden her birinin başka bir yere sürüleceğini iddia edenler de oldu. Bu paylaşımın altına, “İnsanlardan zorla toplanan paralarla (vergilerle) beslenen üç tane devlet memuru görüyorum bu resimde” diye yazan bile vardı

‘SADECE ŞEYMA’DAN MUTLULUK FORMÜLÜ

Şeyma Subaşı, okuduğu Pat Flynn’in ‘How To Be Better At (Almost) Everything’ kitabından bazı satırların altını çizip sosyal medyasında paylaştı. Subaşı, 3.2 milyon Instagram takipçisinin İngilizce bilmeyenleri için metnin Türkçesini de yayınladı:

“Mutluluk, iyi faaliyetlerde bulunduğunuzda olan şeydir, bu nedenle mutluluk sadece bir alışkanlık değil, bir eylemdir. Mutluluk bir sonuç değildir; bu bir senet. Evlenmek ya da 1 milyon dolar kazanmak gibi tek bir şey yapmıyoruz ve aniden mutlu oluyoruz ve bu kadar. Mutluluk bu değil. Mutluluk, iyi şeyler yaparak zamanla üretilen zihin durumudur.”

İngilizce kişisel gelişim kitabından altını çizdiği bölüme takipçilerinden itiraz gelmiş olacak ki Subaşı, şöyle bir paylaşım daha yaptı:
“Stay away from people who make you feel that their intentions are not good. If you some how can’t get away, let them feel your worth so they know they can’t
touch your life. So anyway, they will naturally give up and walk away. Just Seyma.”
‘Sadece Şeyma’nın Türkçesini yazmadığı bu paylaşımda özetle tavsiye ettiği şey şu:
“Size niyetlerinin iyi olmadığını hissettiren insanlardan uzak durun.”

 

İsrail’in Filistinlilere uyguladığı şiddet görüntülerine uygulanan sansür, yıllardır dünyaya özgür haberleşme mecraları olarak lanse edilen Twitter, Facebook ve Instagram’ın gerçek yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi.
İsrail polisinin Mescid-i Aksa baskını ve çocuklara uyguladığı şiddete sosyal medyada tepki gösteren ünlülerin paylaşımlarının sansürlendiğini yazmıştım.
Dün okuduğum bir haber, özgürlük abidesi (!) bu mecraların İsrail’in Filistinlilere yaptıklarını dünyanın duymaması için bayağı çaba sarf ettiğinin kanıtı gibiydi.
Habere göre sosyal medya platformları Filistin’le ilgili bazı paylaşımları sildi.
İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki şiddetini gözler önüne seren paylaşımlar yapan Filistin kökenli ABD’li gazeteci Mariam Barghouti’nin hesabını donduran Twitter, tepkiler üzerine geri adım attı. Twitter sözcüsü, “Söz konusu hesapla ilgili uygulama hatayla yapıldı” dedi.
İsrail’in Yahudileri yerleştirmek için Filistinlileri evlerinden çıkarmaya çalıştığı Doğu Kudüs’teki Şeyh Cerrah Mahallesi’ne dair yüzlerce farklı hesaptan yapılan paylaşımları kaldıran sosyal medya mecralarından Instagram ve Twitter yetkilileri, buna teknik bir hatanın sebep olduğunu söyledi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Seni, annen kadar sevecek ve baban kadar merak edecek kimse yoktur; o yüzden kimse bana aşktan bahsetmesin.” (Aziz Nesin)