13 MAYIS 2021 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

İsrail yine Filistinli çocukların kanını dökerek yeni bir insanlık ayıbına imza attı. Mescid-i Aksa’nın bahçesinden alevler yükselirken fanatik Museviler, dans edip, şarkılar söyledi. Sivil İsraillilerin, İsrail vatandaşı Filistinlilerin otomobillerini silahla taradı.
Dünyanın yine görmezden geldiği bu vahşete sanat dünyası sessiz kalmadı. İsrail’in ‘insanlık ayıbı’nı kınayan birçok ünlü oldu. Yazılı ve sosyal medyada yaptığım taramada gözümden kaçan ya da sonradan paylaşım yapanlardan özür dileyerek not aldığım isimler -alfabetik sırayla- şunlar:
Aslı Tandoğan, Aslı Hünel, Alişan, Bülent Ersoy, Bergüzar Korel, Bekir Aksoy, Cem Davran, Ceren Benderlioğlu, Cüneyt Arkın, Çetin Altay, Doğa Rutkay, Deniz Seki, Esra Erol, Esat Kabaklı, Ezgi Mola, Funda Arar, Gamze Özçelik, Gülben Ergen, Gülşen, Hazal Kaya, Haluk Piyes, İsmail Hakkı, Hadise, Kaan Yıldırım, Muazzez Ersoy, Murat Kekilli, Nadide Sultan, Serkan Çağrı, Sefa Doğanay, Songül Öden, Şoray Uzun, Tarkan, Uğur Işılak, Lara, Yonca Evcimik ve Zeynep Mansur.

ÜNLÜLER DESTEK VERDİ INSTAGRAM SANSÜRLEDİBu paylaşımların bir kısmı Instagram sansürüne takıldı.
Instagram, yüzleri kanlar içinde kalan veya öldürülen çocukların görsellerinin yanı sıra askerin namlusunu doğrulttuğu tüfeğe elindeki çatalla karşılık veren küçük kızın fotoğrafını bile sansürledi.
Yıllardır İsrail’in Filistinlilere yaptığı zulme sırtını dönen dünyaya, “Bakın bu güncel insanlık ayıbına” diye görsel paylaştığınızda Instagram, şu uyarı perdesini indiriyor üstüne:
“Hassas içerik. Bu fotoğraf sansürlenmemiş veya şiddet içeren içerik olabilir.”
İsrail’in Filistinli çocukları vurması, öldürmesi serbest, ama Instagram’dan bunu dünyaya duyurmak yasak!
Nadide Sultan’ın Kim Kardashian’ı etiketleyip İngilizce bir tweet attıktan sonra yaptığı şu çağrı da önemli:
“Haydi dostlar İngilizce yazın ve bol bol İngilizce etiket yapın. Dünya halkları başka türlü duymayacak.”
Dünya medyasının ısrarla “Filistin-İsrail çatışması” diye verdiği bu olayın aslını dünyaya anlatmanın tek yolu bu çünkü…

KORONAVİRÜS SALGINI YOKMUŞ!

Koronavirüs salgınına inanmayanlar, Dünya Doktorlar Birliği’nin Ekim 2020’deki dünyada tıbbi bir salgın olmadığı açıklamasına son günlerde ‘kanıt’ olarak tur artırıyorlar sosyal medyada.

DDB nedir diye merak edip sorduğum ‘Google Amca’nın verdiği yanıt şu:
“Avrupa’da ‘doktor’ unvanına sahip, bilimsel argümanlarını akademik makalelerle sunabilecekleri bir veriye, araştırmaya veya deneye sahip olmayan bir avuç insanın oluşturduğu, komplo teorilerini ve aşı karşıtlığını destekleyen bir internet sitesi.”
“Bozacının şahidi şıracı” derdi eskiler, bunların durumu da o…
Geçtiğimiz yaz eşimle beni sekiz gün hastanede yatıran, dünyada
3.5 milyona yakın insanın ölümüne sebep olan koronavirüs salgınına hâlâ inanmayanlar, istediğiniz gibi düşünmeye devam edin, ama aklımızla alay etmeyin. Resmi ve bilimsel hiçbir arenada karşılığı olmayan tabela örgütlerini dayanak gösterip, fikirlerinizi bize dayatmayın.

ÖLÜMÜNDEN 40 YIL SONRA GİZLİ AŞKI VE KİTABI ÇIKTI

Çıkardığı 130’un üstündeki plakla reggae müziğin efsanesi olan ve 36 yaşında kanserden vefat eden Jamaikalı şarkıcı Bob Marley’in 40’ıncı ölüm yıl dönümünde hakkında yeni bir kitap çıktı. ‘Bob Marley ve Diktatörün Kızı’ (Grasset) adlı kitaptaki Marley’in 40 yıl sonra ortaya çıkan gizli aşkı kim mi? 1967’den öldüğü 2009’a kadar tam 41 yıl Gabon’un devlet başkanlığını yürüten Omar Bongo’nun büyük kızı Pascaline Bongo Ondimba.Kitabın yazarı Anne Sophie Jahn’a göre Bob Marley’le diktatörün kızı arasındaki aşk, şarkıcının Libreville’deki ilk Afrika konserinde filizlendi. Babası gibi siyasetçi olan Pascaline, halen 65 yaşında ve evli.

RAMAZAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN…

GÜNÜN SÖZÜ

“Hayatta aldığım en büyük ders: Sevgisiyle karşında sapasağlam duramayan birine, asla yaslanmayacaksın.” (Can Yücel)