15 Haziran 2024 Cumartesi  –  Milliyet  –  Alice

Aynı operasyonla gözaltına alınan, 4 Eylül 2024’teki duruşmada 14 yıldan 44 yıla kadar hapisle yargılanacak Bahar Candan hapiste, “dolandırıcılık” davasının 22 sanığından biri olan ve hakkında 8 yıldan 24 yıla kadar hapis istenen Nihal Candan, 29 Nisan’dan beri dışarıda.

Nihal Candan 37 kiloya düşünce tedavi amaçlı tahliye olduğunu biliyorduk, ama hazırlanan iddianame sayesinde onun, “tutuklulukta geçirdiği süre dikkate alınarak adli kontrol şartıyla tahliye edildiği”ni öğrendik. Benzer bir tahliye de 5 Kasım 2023’ten beri tutuklu bulunan Dilan Polat ile Engin Polat dosyasından geldi.

Polatların aylık tutukluluk değerlendirmesini yapan 4. Sulh Ceza Hakimliği, Dilan Polat, Engin Polat, Ahmet Gün ve Alper Kürşat Polat’ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Mahkeme aralarında Sıla Doğu ile Can Doğu’nun da bulunduğu tutukluların ise tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Yedi ayda ne değişti de Sıla Doğu ve Can Doğu dahil 11 tutuklu niye tahliye edildi? MASAK’tan beklenen nihai rapor geldi de, ‘kara para’ iddiası mı kanıtlanamadı?

Henüz Polatlar hakkındaki iddianameyi hazırlamayan savcının bu aşamada Dilan Polat için de tahliye talep etmesi de düşündürücü. Hakim, beklenen MASAK Raporu henüz mahkemeye gelmediği için bu talebi reddetti. Davanın seyrini değiştirecek MASAK Raporu gelmeden çoğu tutuklu tahliye olunca da insanlar haklı olarak sosyal medyada döktürmeye başladı. Adalete güven sarsıldı ve insanlar, sosyal medya fenomenlerine yapılan operasyonların cezalarla değil, fiyaskoyla sonuçlanacağını yazmaya ve konuşmaya başladı.

Serkan Bayram BM’de konuşacak

2022 yapımı ‘Buğday Tanesi’, bebekken buğday tarlasında çıkan yangında vücudunun büyük bir bölümünde kalıcı yanıklar oluşan ve ellerini kaybeden AK Parti İstanbul Milletvekili Serkan Bayram’ın hayata tutunma mücadelesini anlatan bir film. İki yılda birçok ödül kazanan, avukat Serkan Bayram’a da engelliler adına farkındalık için bir dizi etkinlikte konuşma fırsatı veren ‘Buğday Tanesi’, 26 Haziran’da bu kez Cenevre’deki Birleşmiş Milletler (BM) Sarayı’nda gündeme gelecek. Çünkü Serkan Bayram, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 56’ncı oturumunda konuşmacı olacak.

Taylor Swift depremi!

Taylor Swift, Amerika kıtasındaki konserlerinden sonra Avrupa’yı da sallamaya devam ediyor. Seattle ve Los Angeles’taki konserlerinde 2.3 büyüklüğünde sismik dalga yaratan Swift’in şarkılarıyla coşan hayranları bu kez İskoçya’nın Edinburgh kentinde depreme yol açtı! İngiltere’nin ulusal deprem izleme kurumu olan İngiliz Jeolojik Araştırmalar Kurumu (BGS), 73 bin kişinin senkronize dansı ve tezahüratının yarattığı sismik aktiviteyi konserin yapıldığı Edinburgh’un Murrayfield Stadyumu’na 6 km uzaklıktaki iki izleme istasyonundan tespit etti. İngiliz medyası sismik verilere göre Murrayfield’ın en iyi konserlerinin nanometre değerlerini de yayınladı:

Taylor Swift: 23.4.

Harry Styles: 15.

Beyoncé: 14.

Bruce Springsteen: 13.8.

GÜNÜN SÖZÜ

“Ne garip… Kazanmak yetmiyor, diğerlerinin kaybettiğini de görmek istiyor.” (Gore Vidal)