7 MAYIS 2018 PAZARTESİ  –  MİLLİYET – ALİCE

Cumartesi Düzcedeydim… Düzce Belediyesi ve Kent Konseyi Kadın Meclisinin, bu yıl 4’üncüsünü  düzenlediği festivalin açılışı vardı. Düzce Otları Tyche Bereket Festivali”nin kortejine katılan Bereket TanrısıTyche gibi giyinmiş kadınlar, taşınan pankartlar, çocuklarıyla yürüyen aileler, festivalin nasıl geçeceğinin göstergesiydi. Festival alanındaki standları tek tek dolaştım.
Kadınların hazırlayıp, satışa sunduğu yemekler arasında halen mutfaklarda yapılanların yanı sıra hasret kaldığımız  en azından benim  tatlar da vardı… Özellikle ısırgan yemeğini görünce, çocukluk yıllarım geldi aklıma… Rahmetli annemin yaptığı bu yemeği çok severim. Şeker hastası olduğum için sebzeler, otlar artık vazgeçilmezim. O nedenle Düzce 4. Ot Festivali”ndeki ilk tercihim ısırgan otu yemeği oldu. Hala tadı damağımda…
Sonraki tercihim ise Trabzon’da turşusu, soğanlı  sarımsaklı kavurması yapılan kaldirik otuydu. Yumurtayla yapılmış kaldirikten bir kase yemekle yetinmeyip, paket bile yaptırdım.

Düzceli kadınların mutfaklarında hazırlayıp, satışa sundukları yemeklere müthiş ilgi vardı. Alanda sohbet ettiğim Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Elif Sezer Cebar’a şöyle bir öneride bulundum:

Alaçatı’daki festival, sosyetenin ve ünlülerin, Düzce’nin ot festivali de halkın gözdesi. Yerinizde olsam, “Ot Festivali” kapsamında düzenlenen yemek yarışmasında dereceye giren kadınlara sabit bir yer açar, yıl boyunca insanların bu lezzetleri tatmasını sağlar, Alataçatı’ya fark atarım.

GÖKYÜZÜNÜN YIRTICILARI YENİKAPI’DA ŞOV YAPACAK

Bu yıl 9 – 13 Mayıs tarihleri arasında Yenikapı Meydanı’nda yapılacakEtnospor Kültür Festivalinin programındaki yenilikler ilgimi çekti. Şimdiye kadar bu etkinliği hep medyadan takip ettim, bu kez gitmeye niyetliyim. Neden mi?

Bu yıla kadar Etnospor Kültür Festivalinde bize dair unutulmak üzere olan spor dallarında yarışlar yapılıyordu.

Geleneksel sporların yaşatılması ve yeni nesillere aktarılmasını hedefleyen festival bu yıl daha da renkli olacak. Çünkü Arap dünyasının gözde yırtıcı kuşları Şahinler ile Anadolu’nun gözde yırtıcıları Doğanlar, bu kez maharetlerini Yenikapı’daki festivalde gösterecek. 400 metreyi 20 saniyede alan Arap Şahinleri ile saatte 320 km hız yapabilen Anadolu’nun Doğanlar’ını bir arada izlemek keyifli olacak.

N. Bilal Erdoğan’ın başkanı olduğu Dünya Etnospor Konfederasyonu’nun düzenlediği Etnospor Kültür Festivali için bir büyük han çadırı ile 43 oba çadırının kurulacağı Yenikapı Meydanı’nda 13 dalda 883 sporcu yarışacak, Japon atlı okçuları Yabusame de gösteri yapacak.

GÜNÜN SÖZÜ

Hiçbir şeye şaşırma, hakikatin de, insanların da iki yüzü vardır. (Amin Malouf