6 MAYIS 2018 PAZAR – MİLLİYET CADDE – ALİCE

Epeydir TV dünyası ve dizi sektörünün geleceğine dair öngörülerimi dile getiriyorum bu sütunlarda…

‘Dizi yıldızlarının bölüm başına birkaç yüz bin TL aldığı dönem bitti’ diye yazıyorum ısrarla…

Dizi dünyasının falına bakarak yazmıyorum bunları. TV yöneticileri ve dizi yapımcılarıyla yaptığım görüşmelerden aldığım bilgileri paylaşıyorum.

Yazdıklarımın mürekkebi kurumadan olanlar belli.

Aldıkları reyting ve reklam maliyetlerini karşılamadığı için kanalların bitirmeye karar verdiği yapımlar söz konusu.

Öte yandan, yapımcılardan halen yayında olan diziler için yüzde 20-40 arasında indirim isteyen televizyonlar…

Bu da demektir ki, sonbaharda başlayacak yeni yayın döneminde star odaklı dizilerin yerini daha düşük maliyetli yapımlar alacak.

Görüşmeleri aylar öncesinden başlayan ve Alice’de çekileceğini duyurduğum FOX’un ‘Prison Break’ dizisinin yerli versiyonu bile etkilendi maliyetlerin indirilmesinden.

FOX’un yeni sezon için planladığı diziyi, Ay Yapım çekecekti. Başrol için konuşulan isim de Kıvanç Tatlıtuğ’du.

Taraflar bu amaçla ön protokol bile yaptı. Senaryo son aşamaya geldiğinde Tatlıtuğ, Ay Yapım’dan bölüm başına 270 bin TL isteyince, FOX’un yönetimi artık böyle bir parayı vermelerinin olanaksız olduğunu söyledi.

Tatlıtuğ, bu fiyatı, dizi sektöründe köklü değişimin yaşandığı bir dönemde riske girmemek için mi verdi bilmiyorum. Bildiğim bir şey var ki; o da FOX’un telif hakları kendilerinde olan ‘Prison Break’ı çekmeye kararlı olduğu.
O yüzden Tatlıtuğ fiyat indirimine yanaşmazsa, başrol için başka bir oyuncuyla anlaşılacak.

ABD’Lİ TİCARİ ATEŞE ÖZÇİVİT’İN PEŞİNDE

Türkiye Radyo ve Televizyon Yayıncıları Birliği (RATEM), resmi verileri baz alarak yeni bir sektör raporu yayınladı. Dünya çapında 100’den fazla bölgenin televizyon içerikleri incelendiğinde ortaya çıkan veri şu:

8 bin 500 televizyon programının yaklaşık yarısı dizi… Bunların yüzde 25’i de Türk yapımı… Eurodata TV’nin Nisan 2018 verilerine göre Türkiye, Amerika’dan sonra dünyaya en çok dizi satan ülke…

Amerika’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na Eylül 2017’de yeni bir Ticaret Ateşesi atandı. RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gürsoy, Polat Renaissance Bosphorus Hotel’deki basın toplantısında, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’na Ticari Ateşe olarak atanan John Coronado’nun kendilerinden isteğini açıkladı. Amerikalı Coronado’nun istediği ne mi?

Burak Özçivit’le tanışıp, fotoğraf çektirmek…

RATEM, Coronado’nun isteğini henüz yerine getirmedi, ama bu dizi yıldızlarımızın Amerika’da bile ne denli gözde olduğunun kanıtı…

KENDİ REŞİT AMA KIYAFETİ ÇOCUK!

Halk gazeteciliğinin bu yanını seviyorum…

Gazetecilerin bilmediği ve akıl edemediklerini sosyal medyada ilan edip, yaptıkları işin keyfini çıkarıyorlar…

İşte size somut bir örnek.

“Reşit olmayan biri sahneye nasıl çıkar?” diye eleştirildiği için 28 Mart 2018’de 18 yaşına girişini hayatının en renkli doğum günü yapan Aleyna Tilki, sosyal medya hesabından şortlu bir fotoğrafını paylaştı.

@uarenotmymrgrey rumuzlu bir takipçisi Tilki’nin üzerindeki şortun aynısını internetten bulup, iki fotoğrafı yan yana koyup, altına şunları yazdı:

“Aleyna Tilki 18 yaşına girdi, ama üzerindeki şort Zara çocuk ve en üst bedeni 13-14 yaş, fiyatı da 45.95 TL (Gel sarılalım, seni en iyi ben anlarım)” 

Yazdıklarında ne hakaret var, ne de aşağılama… Takipçisinin onca magazincinin atladığı detayı yakalamasından sonra sosyal medyada kendisiyle dalga geçebilen Tilki, nedense o paylaşımı kaldırdı ama…

GÜNÜN SÖZÜ

“Seveceksen, yalnız kaldığında aklına geleni değil, hiç aklından çıkmayanı seveceksin.” (Can Yücel)