29 NİSAN 2019 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin ile Sabah yazarı Salih Tuna’nın bir gün arayla dikkat çektikleri konu aynı:

Spikerin sunduğu haberdeki kişiye ekrandan parmak sallaması…

RTÜK Başkanı Şahin, habercilere tarafsızlık uyarısını Twitter hesabından yaptı:

“6112 sayılı Kanun’a göre ‘yayın hizmetlerinin tarafsız olması, siyasi düşünce nedeniyle ayrımcılık yapmaması, bireyleri aşağılamaması, siyasi partilerle ilgili tek yönlü ve taraf tutar nitelikte olmaması’ esastır.

Yayınlarında bu esasları gözetmek hepimizin ortak sorumluluğudur.

Ne var ki, bazı ana haber bültenlerinde bu ilkelerin ihlal edildiği, yorumlarda basın ahlakı ve genel ahlak ilkelerine ters düşen yakışıksız bir üslubun tercih edildiği, abartılı el kol ve parmak hareketleriyle bazı kişiler ve hükümet üyelerinin uyarıldığı görüntülere şahit olduk.

Toplumsal temsil açısından mühim rol oynayan, toplumun tamamına örnek olup yol göstermesi gereken kişilerin bu denli sorumsuz davranmasını anlamakta güçlük çekiyoruz.

RTÜK olarak beklentimiz, haberci meslek-taşlarımızın olaylara duyarlı ve dikkatli bir dil ve üslupla yaklaşmalarıdır.”

‘Amerikan Portakalı’

RTÜK Başkanı Şahin’in habercilere yaptığı bu uyarıdan bir gün sonra Sabah’tan Salih Tuna, “Portakal mı o şirret kadın mı daha kahraman?” başlıklı makalesinde şunları yazdı:

“…Bir ‘kahraman’ daha var.

Kim mi?

Kim olacak, Amerikan kanalının Portakal’ı.

O kadar ‘kahraman’ ki, MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye ve İçişleri Bakanı Soylu’ya parmak sallayabiliyor.”

Tuna’nın “Amerikan Portakalı”na yönelik eleştirilerini “Bir köşe yazarının bireysel görüşleri” deyip, geçebilirsiniz, ama RTÜK Başkanı’nın uyarısını kimse yabana atmasın. Benden söylemesi.

EŞİNİN CEP TELEFONUNU KARIŞTIRMAK DOĞRU MU?

FOX’ta yayınlanan “Yaparsın Aşkım”da yarıştırdığı çiftlerle özel hayatlarına dair yaptıkları sohbet yapan İlker Ayrık, son bölümde “Sizce eşinizin ya da sevgilinizin cep telefonunu karıştırmak sağlıklı bir davranış mı?” diye sordu.

Dört kadından ikisi, bunun sağlıklı bir durum olmadığı görüşündeydi. İki kadın yarışmacı ise eşlerinin cep telefonlarını kurcaladıklarını itiraf etti.

Instagram hesabımdan aynı soruyu takipçilerime yönelttim. Ankete katılan takipçilerimden çoğu, benim gibi bunu ancak eşine güven duymayanların yapabileceğini, az sayıda takipçim ise eşinden emin olmak için telefonunu karıştırdığını yazdı.

Hiçbir insan, sadakatinden en küçük şüphe duyduğu birini eş olarak seçmemeli.

GÜNÜN SÖZÜ

“Güven ruh gibidir. Terk ettiği bedene asla geri dönmez.” (William Shakespeare)