1 Ağustos 2023 Salı  –  Milliyet  –  Alice

Elon Musk’ın 44 milyar dolar’a satın aldığı Twitter’da kısa sürede yaptığı radikal değişikliklere isyan eden edene…

Türkiye’nin alanında en ünlü ve yetkin isimlerinden biri olan psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli de katıldı Twitter’ın patronuna isyan edenler arasına:

“Siteyi aldın, mavi tiki de paralı yaptın, kuş da gitti, daha ne istiyorsun be adam? Her aklına geleni anında yapan dürtüsel ve hipomanik birisin! Bu seni uzaya götürür ama sesini burada duyuran bizlere yeter ettiğin. Yeter artık bırak bizi. Sen yokken biz vardık burada…”

Ünlü bir psikiyatrın Elon Musk’a koyduğu teşhisin ne olduğunu daha iyi anlamak için ‘hipomanik’ ve ‘dürtüsel’ ne demek, ona bakmak lazım.

Dürtüsellik; kısa dönemde az yarar sağlayacak bir durumun, uzun dönemde daha fazla yarar sağlayacak bir duruma tercih edilmesidir. Aslında beyin işleyiş yapısına göre zorunlu tercih olabilir. Örneğin; ‘Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’ olanlar; çabuk olanı arzular, bekleyemez ve erteleyemezler.

Hipomani; insanın bedensel ve psikolojik olarak, kendini alışılmadık şekilde gösteriş, heyecan veya irritabilite (uyarılara aşırı tepki) olarak ifade edebilen, nedensiz, orantısız, doğal olmayan mutluluk, dışa dönüklük ve hareketlilikle karakterize olan sağlıksız bir zihin, ruh hali ve davranış biçimidir.

Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli’ye göre Elon Musk böyle biri, o yüzden de bundan böyle bu gözle bakmak gerekir Twitter’da yaptığı değişikliklere…

Rahat bırakın Rafet El Roman’ı

Kendisinden 24 yaş küçük Yasemin Gergeç’le ilişki yaşayan Rafet El Roman (54), sokakta karşılaştığı magazin gazetecilerine dert yanmış:

“Bırakın da Rafet El Roman gibi başarılı, romantik şarkı söyleyen bir adam biraz çapkın olsun. Bunda ne var? Ben anlamıyorum ki! Benim hiç kötü alışkanlığım yok. Sigaram yok, uyuşturucum yok, alkolüm yok, kumarım yok. Beni açık saçık nerede gördünüz?”

Rafet El Roman’ı kim ya da kimler niye eleştirdi de, kendini savunma gereği hissetti bilmiyorum…

Kimlerse o kıskançlar, düşün artık Rafet El Roman’ın yakasından… Rahat bırakın Rafet El Roman’ı ki, ‘geçici aşklar peşinde’ koşmaya devam etsin şarkıcı…

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir kahraman yüz, bir bilge bin insan arasından çıkar, ama başarmış biri yüz bin insanda bile bulunmaz.” (Eflatun)