30 Temmuz 2023 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Gönlünü Yunan DJ Sergio’ya kaptıran oyuncu Demet Özdemir’in müzik aşkı onu İtalya’ya kadar uçurdu! Oyuncu, Kanadalı şarkıcı The Weeknd’in Snai La Maura hipodromundaki konserini izlemek için Milano’daydı. Özdemir’in İtalya’da çektirip sosyal medyasında yayınladığı fotoğraflar sadece bizde değil, İtalyan basınında da yer aldı. İtalya basınında Özdemir’in hakkında çıkan haberin özeti şu:

“The Weeknd konserine katılan Türk oyuncu Demet Özdemir, öğle yemeğinin ardından arkadaşlarıyla şehrin sokaklarında sohbet ederken görüntülendi. ‘Erkenci Kuş’ dizisinde canlandırdığı Sanem karakteriyle tanınan Demet Özdemir, son aylarda Oğuzhan Koç ile evliliği ve kısa sürede boşanmasıyla gündemde.”

Film festivallerinde para ödülü şart mı?

Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl 7–14 Ekim tarihleri arasında 60’ncı kez, Adana Altın Koza Film Festivali ise 18–24 Eylül arasında 30’uncu kez düzenlenecek. İki festivalin jürisi gibi, yarışan filmleri ve ödülleri farklıdır, ama buna rağmen sinemacılar ikisini mukayese eder, yarıştırır. İki festivalin bu yıl ‘En İyi Film’e verecekleri para ödülleri gündemde. Adana’dan ‘En İyi Film’ 500 bin lira kazanacak, Antalya’da ise ‘En İyi Film’in para ödülü 350 bin lira…

İki belediye de aynı partiden, peki niye büyük ödülleri farklı? Çünkü Altın Koza, ‘En İyi Film’i ödüllendirmekle yetinirken ‘Altın Portakal’ bu yıl, toplamda 1 milyon 945 bin lira dağıtacak. Antalya’nın ‘En İyi Film’e vereceği para ödülleri eskiye oranla dolar bazında azaldı mı? Evet, ama film festivallerinde ‘her şey sanat için’ olduğuna göre para ödülünün çok da önemi yok! Ancak şöyle de bir gerçek var: Bu festivale katılan filmler ödül kazandıklarında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldıkları kredi ‘hibe’ye dönüşüyor. O yüzden çoğu yapımcı, para ödülü olmasa da ulusal yarışmalarda filmlerini yarıştırır. Çünkü oradan kazanılacak ödül, film için bakanlıktan alınan kredinin silinmesini sağlıyor.

Dünyanın en şanslı yıldızı!

30 Temmuz 2023’te başlayıp 30 Ocak 2024’te sona erecek ABD ve Avrupa konserleri için provalarını sürdürdüğü dönemde baygın halde bulunan Madonna, günlerce hastanede yoğun bakımda yattı. Hastaneden taburcu edildikten sonra tedavisi evinde süren şarkıcı, sosyal medyasından sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi ‘Lucky Star’ (Şans Yıldızı) adlı ilk albümünün doğum gününü kutladı. İşte Madonna’nın o paylaşımda yazdıkları: “Vücudumu hareket ettirebilmek ve biraz dans edebilmek beni dünyanın en şanslı yıldızı gibi hissettiriyor. Tüm hayranlarıma ve arkadaşlarıma teşekkür ederim. Siz de benim şanslı yıldızlarım olmalısınız. İlk albümümün 40’ıncı doğum günü kutlu olsun.”

Enfeksiyon sebebiyle adeta ölümden dönen 64 yaşındaki Madonna’nın vücudunu hareket ettirecek noktaya gelince kendini dünyanın en şanslı yıldızı hissetmesi; sağlığın yanında para, pul, şan ve şöhretin hikaye olduğunun kanıtı gibi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Çok şey beklemeyin hayattan. Hayat kısa, hayaller ağır ve insanlar nankördür.” (Cemal Süreya)