25 AĞUSTOS 2019 PAZAR –  MİLLİYET  –  ALİCE

Allah’ın insana verdiği canı, bir başkasının alması günahların en büyüğü, en büyük insanlık suçu… Kadına yönelik erkek şiddetinin önüne geçmek için cezaların ağırlaştırılması ve yapılan onca kampanyaya rağmen bu canilik, maalesef azalacağı yerde her geçen yıl arttı. Vicdan sahibi insanların yüreğini yakan her kadın cinayetinin toplumda oluşturduğu infial ve tepkiye rağmen, ne bitti, ne de azaldı ülkemizdeki erkek şiddeti…
Erkek şiddetiyle günde ortalama 1.2 kadının öldürüldüğü bir ülkede yaşıyor olmak bile başlı başına bir acı…
Bir caninin, boğazını kesip, kanlar içinde bıraktığı Emine Bulut’un “Ölmek istemiyorum” çığlığı, 10 yaşındaki kızının “Anne, lütfen ölme” diye yalvarışı, çaresizliği hepimizin yüreğini yaktı…
Türkiye’yi ayağa kaldıran katilin, altı yıl önce boşandığı eşine attığı son SMS’e bakar mısınız?
“Gider paşa paşa yatarım. Emine hiç sıkıntı değil. Ne olacaksa olsun.”
Kölesi yapamadığı kadını öldürene en ağır ceza ne bizde? Ağırlaştırılmış müebbet.
Bu ceza bile canileri caydırmıyorsa, karşı olmama rağmen idamın getirilmesine itiraz etmem. Yeter ki bitsin erkek şiddetiyle kadın ölümleri.EMİNE BULUT VE KIZININ ÇIĞLIĞI UNUTULUR MU

BODRUM’A YERLEŞME HAYALİ KURANLARA…

Türkiye genelinde devletin son bir yılda tespit ettiği kaçak yapı sayısı 20 bin.
Bu yapıların 3 bin 261’i, 2018’de nüfusu 7 bin 700 artışla 171 bin 850 olan Bodrum’da…
Türkiye’nin en gözde tatil yöresindeki bu kaçak ve de çirkin yapılaşmaya gerek yazılı, gerekse sosyal medyada ciddi bir tepki var.
Buna rağmen sonuç değişir mi?
Sanmıyorum. Çünkü yapanın yanına kâr kaldığı bir ülke Türkiye…
Bir hafta Bodrum’daydım. Daha önce gittiğim bazı semtleri, kısa sürede çoğalan yapılaşmasıyla tanımakta güçlük çektim.
Plansız büyüme
Bodrum’daki hızlı yapılaşmaya izin veren belediyenin, altyapıya yatırım yapmaması, yaz nüfusundaki anormal artışın getirdiği sorun çok.
Çoğu beyaz yakalının emekli olunca yerleşmeyi planladığı Bodrum’da konu hakkında konuştuğum herkesin derdi aynı: “Yazla birlikte gelen kalabalık, trafik, pahalılık ve altyapı yetersizliği.”
34 plaka alerjisi
Sonradan Bodrumlu olan İstanbullular’ın bile 34 plakalı otomobil görünce dediği şu: “Tatilciler bir an önce gitse de, onlar yüzünden halk pazarlarında bile artan fiyatlar normale dönse.”
Türk insanındaki bu Bodrum sevdası, ülke genelinde yerinde sayan veya düşen konut fiyatlarına da yansıdı.
İki yıl önce Gümüşlük’te denize tepeden bakan bir sitede 440 bin TL’ye sitede villa alan arkadaşım, “Bugün satayım desem 1 milyondan fazla eder burası” dedi.

SEVİLEN İKİLİ 20 YIL SONRA BİR ARADA

Bilge Egemen’le Ebru Keser, motosiklet üzerinde haber kovalamaya başladıklarında yıl 1993’tü… İkili, beş yıl Kanal D’de yaptıkları ‘Devriye Devriye’yi bir yıl da Star TV’de sürdürdü. Star TV’de bir yıl devam eden ‘Ağzı Olan Tartışıyor’dan sonra ikilinin yolları ayrıldı. Evlenip, 2012’de Cem adlı oğlunu dünyaya getiren Egemen, tek başına program yapmaya devam etti.
Keser de evlenip, anne oldu, televizyonculuğu değil; ticareti seçti. Restoran açtıktan sonra ara sıra TV’de program yapan Keser’in son üç yılı eğitim için Fransa’ya giden oğluyla birlikte Lyon’da geçti. Kısa bir süre önce TYT Türk’te ‘Ebru Keser’le Hayatın Tadı’na başlayan Keser, geçtiğimiz perşembe günü ‘Devriye Devriye’deki partneri Bilge Egemen’i konuk etti. İki başarılı televizyoncunun 20 yıl sonra birlikte kameraların karşısına geçmesi, ‘Devriye Devriye’yi izlemiş olanlara, nostaljik bir yolculuk yaşattı.EMİNE BULUT VE KIZININ ÇIĞLIĞI UNUTULUR MU

GÜNÜN SÖZÜ
“Zayıf insanlar intikam alır, güçlü insanlar affeder, zeki insanlar umursamazlar.” (Konfüçyüs)